Putin varnar för tredje världskrig

2024 03 18

Vladimir Putin tog hem en jordskredsseger i det ryska “valet” i helgen.

Natten efter den farsartade valsegern vänder sig diktatorn direkt till västvärlden.

Den ryska ledaren varnar för att planeten står inför en fullständig katastrof.

– Det är uppenbart för alla att det här innebär ett steg bort från ett fullskaligt tredje världskrig. Jag tror knappast att någon är intresserad av detta, säger Putin enligt Reuters.

"Allt är möjligt"

Utspelet kommer efter att Putin ombetts kommentera den franska presidentens Emmanuel Macrons uttalande från februari då han inte uteslöt att skicka marktrupper till Ukraina.

En diskussion som flera västländer tog avstånd från, däribland Sverige, men som välkomnats av en del länder i östra Europa.

– Allt är möjligt i den moderna världen, säger Putin om riskerna för en konflikt mellan Ryssland och Nato vid ett sådant scenario.

Han uppger att Nato dessutom redan har militärer på plats i Ukraina och hänvisar till att Ryssland noterat både engelsk- och fransktalande personer på slagfältet.

– Det finns inget bra i det här, först och främst för dem, eftersom de dör där och i stort antal.

Putin: "Hela världen skrattar åt er"

Hela västvärlden har fördömt det ryska valet och dess resultat.

Putin, som kontrollerar medierna i Ryssland, ställde upp helt utan seriösa motkandidater och påstås ha kammat hem nästan 90 procent av rösterna.

– Valet är uppenbarligen inte fritt eller rättvist, kommenterar bland annat Vita huset på X.

Den ryska diktatorn avfärdar, inte oväntat, den massiva kritiken hävdar att amerikanska val inte är demokratiska. Putin kritiserar även hur staten agerat mot Donald Trump.

– Hela världen skrattar åt vad som händer där, säger Putin om USA.

– Det är bara en katastrof, det är inte demokrati, vad i hela friden är det?

Nämnde Navalnyj

I sitt “segertal” nämnde Putin även den avlidna oppositionsledaren Aleksej Navalnyj för första gången.

Enligt den ryska ledaren hade Putin flera dagar före Navalnyjs död gått med på att byta honom i en fångutväxling med väst.

Navalnyjs änka, Julia Navalnaja, har anklagat den ryska regimen för att medvetet ha dödat hennes make.

– Putin mördade mina barns pappa. Putin tog ifrån mig det allra vackraste jag hade, sade hon i februari. 

Kreml har förnekat anklagelsen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen