Putin varnar för tredje världskrig

2024 03 18

Vladimir Putin tog hem en jordskredsseger i det ryska “valet” i helgen.

Natten efter den farsartade valsegern vänder sig diktatorn direkt till västvärlden.

Den ryska ledaren varnar för att planeten står inför en fullständig katastrof.

– Det är uppenbart för alla att det här innebär ett steg bort från ett fullskaligt tredje världskrig. Jag tror knappast att någon är intresserad av detta, säger Putin enligt Reuters.

"Allt är möjligt"

Utspelet kommer efter att Putin ombetts kommentera den franska presidentens Emmanuel Macrons uttalande från februari då han inte uteslöt att skicka marktrupper till Ukraina.

En diskussion som flera västländer tog avstånd från, däribland Sverige, men som välkomnats av en del länder i östra Europa.

– Allt är möjligt i den moderna världen, säger Putin om riskerna för en konflikt mellan Ryssland och Nato vid ett sådant scenario.

Han uppger att Nato dessutom redan har militärer på plats i Ukraina och hänvisar till att Ryssland noterat både engelsk- och fransktalande personer på slagfältet.

– Det finns inget bra i det här, först och främst för dem, eftersom de dör där och i stort antal.

Putin: "Hela världen skrattar åt er"

Hela västvärlden har fördömt det ryska valet och dess resultat.

Putin, som kontrollerar medierna i Ryssland, ställde upp helt utan seriösa motkandidater och påstås ha kammat hem nästan 90 procent av rösterna.

– Valet är uppenbarligen inte fritt eller rättvist, kommenterar bland annat Vita huset på X.

Den ryska diktatorn avfärdar, inte oväntat, den massiva kritiken hävdar att amerikanska val inte är demokratiska. Putin kritiserar även hur staten agerat mot Donald Trump.

– Hela världen skrattar åt vad som händer där, säger Putin om USA.

– Det är bara en katastrof, det är inte demokrati, vad i hela friden är det?

Nämnde Navalnyj

I sitt “segertal” nämnde Putin även den avlidna oppositionsledaren Aleksej Navalnyj för första gången.

Enligt den ryska ledaren hade Putin flera dagar före Navalnyjs död gått med på att byta honom i en fångutväxling med väst.

Navalnyjs änka, Julia Navalnaja, har anklagat den ryska regimen för att medvetet ha dödat hennes make.

– Putin mördade mina barns pappa. Putin tog ifrån mig det allra vackraste jag hade, sade hon i februari. 

Kreml har förnekat anklagelsen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen