2 januari 2026

Putin vädjar till tidigare statschef – “Snälla förlåt mig”

2024 11 28

Vladimir Putin riktar nu ett meddelande till Angela Merkel.

Idag torsdag har Vladimir Putin uttalat sig vid en presskonferens i Kazakstans huvudstad Astana.

Då kom bland annat Tysklands tidigare förbundskansler Angela Merkel upp som samtalsämne.

Merkel, som har en väldokumenterad rädsla för hundar, återgav ett spänt möte mellan de båda i sina memoarer som släpptes på tisdagen och anklagade Putin för att ha bjudit in husdjuret som en ”maktdemonstration” och för att ha glatt sig åt hennes obehag.

Putin vädjar

Nu svarar Putin på det - och menar att han inte visste att Merkel var hundrädd.

– Jag visste inte att hon var rädd för hundar. Jag vädjar än en gång till henne via medierna och säger: Angela, snälla förlåt mig, jag ville inte orsaka dig någon hjärtesorg. Tvärtom ville jag skapa en gynnsam atmosfär för vårt samtal, menar Putin enligt Reuters.

Bilder från 2007

Bilder från deras möte 2007 i den ryska staden Sotji visade hur Putins svarta labrador retriever Konni sniffade runt medan den dåvarande tyska ledaren satt i sin stol och log nervöst.

Merkel berättade om mötet 2007 i sina memoarer: ”Jag kunde se på Putins ansiktsuttryck att han njöt av situationen”.

Putin menar vidare att om Merkel skulle besöka igen så skulle det inte gå till på samma sätt - även om han inser att det är osannolikt.

– Om du någonsin - jag inser att det är osannolikt - kommer igen, kommer jag inte att göra det under några omständigheter.

“Strategiskt partnerskap”

Putin har förstås inte bara varit på plats i Kazakstan för att be om ursäkt till tidigare statschefer.

Han själv och Kazakstans president Kassym-Jomart Tokayev träffades i Astana och undertecknade ett gemensamt uttalande som fördjupar det strategiska partnerskapet mellan Ryssland och Kazakstan inom ramen för Rysslands ansträngningar att etablera en ”ny världsordning”.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Flera dokument.

ISW förklarar.

– Putin och Tokayev undertecknade 19 andra dokument som fördjupar ländernas samarbete inom politik, ekonomi, energi och transport.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen