Putin utmanas – varnar för inbördeskrig

2023 11 20

Nästa år går Ryssland till val.

Vladimir Putin har bekräftat att han kommer att ställa upp för omval. Diktatorn har styrt landet sedan 1999 med undantag för 2008–2012, då nickedockan Dmitrij Medvedev placerades vid makten.

Allt talar för att Vladimir Putin kommer att fortsätta att styra Ryssland. Samtliga av diktatorns konkurrenter väntas i sedvanlig ordning marginaliseras och förbjudas från att ställa upp i valet.

Nu har dock en ny spelare gett sig in i maktkampen.

Den tidigare officeren och FSB-agenten Igor Girkin meddelar att han kommer att ställa upp i presidentvalet, trots att han för närvarande sitter i fängelse.

– Regeringen skakar inför min nominering. Den stör deras planer på att ta fram skenkandidater och ställa dem mot Putin, säger den hårdföre nationalisten enligt amerikanska tankesmedjan ISW.

Hot om rysk revolution

Igor Girkin, som själv stred i Donbas under 2014, är en av få ryska aktörer som riktat stark kritik mot Putins krig i Ukraina.

Den före detta officeren vill dock inte se ett slut på kriget. Han vill att Ryssland ska intensifiera krigsinsatsen och har varnat för ”katastrofala följder” om den ryska armén går förlorande ur striden.

Varnar för inbördeskrig

I maj bildade Girkin organisationen “The Club of Angry Patriots”.

– Gruppen har uttryckt oro över att Ryssland kommer att förlora i Ukraina, vilket kan leda till en provästlig kupp och ett ryskt inbördeskrig om det inte blir en förbättring av Moskvas insatser på frontlinjen, framhåller den amerikanska tidningen Newsweek.

Gruppmedlem vill se revolution

En av medlemmarna i Girkins organisation, Donetsk tidigare pro-ryska guvernör Pavel Gubarev, har pratat om att en revolution är nödvändig för att Ryssland ska gå segrande ur kriget. 

– Ryssland kan inte vinna kriget utan en revolution, antingen inifrån regeringen eller samhället. Oligarker, agenter, etniska maffian och nationalistiska separatister kommer inte gå med på en reformation av institutionerna för att stödja krigsinsatsen, sa Gubarev i april, enligt ISW.

Sitter i fängelse

Igor Girkin sitter för närvarande i fängelse.

Han anklagas för att ha ”misskrediterat den ryska militären”.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 april 2026

Panik i jätteland – hela flygbranschen kan kollapsa

2026 04 30

Flygbranschen i ett av världens största länder står “på randen" till kollaps.

Priset på flygbränsle har chockhöjts.

Nu är en total nedstängning nära förestående i Indien, varnar flygbolagens branschorganisation FIA.

I ett brev till ministeriet för civil luftfart vädjas det om akut hjälp innan det är för sent.

– Flygbranschen i Indien är under extrem press och står på randen att lägga ned eller stoppa sin verksamhet. Flygsektorns svåra tillstånd har förvärrats av det västasiatiska kriget och den orimliga ökningen av priset pÅ turbinbränsle, framhåller FIA enligt Hindustan Times.

"Helt olönsamt"

Priset har höjts med 73 rupier per liter, motsvarande cirka 10 kronor per liter.

En ökning som gjort internationella flygningar “helt ogenomförbara”, menar FIA.

– Bränslepriset för internationell verksamhet höjdes med 73 rupier per liter, vilket praktiskt taget gjorde internationell verksamhet tillsammans med inhemsk verksamhet helt olönsam och resulterade i betydande förluster för flygsektorn i april 2026.

Valutan på lägsta nivå

Vanligtvis uppgår bränslekostnaderna till 30-40 procent av flygbolagens utgifter. Kriget i Iran och det efterföljande oljekrisen har förändrat det radikalt.

Idag utgör kostnaderna snarare 55-60 procent, enligt FIA.

– Lägg också till att rupien har försvagats ytterligare till sin lägsta nivå, vilket adderar ytterligare belastning på flygbolagen när det gäller prissättningen på turbinbränsle.

LÄS MER: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin

Flera bolag på ruinens brant

För att ta sig ur krisen vill branschen se att regeringen tar till flera akuta åtgärder. Bland annat att skjuta fram punktskatten på flygbränsle och sänka momsen i stora delstater som New Delhi och Tamil Nadu. 

Sedan oljekrisen tilltog befinner sig flera större flygbolag på ruinens brant. Det amerikanska bolaget Spirit Airlines är exempelvis på väg i konkurs. USA:s president Donald Trump kan emellertid rädda flygbolaget med en affär som bedöms vara värd motsvarande nästan 5,4 miljarder kronor, rapporterar Daily Express.

Ryanair, Lufthansa och KLM tillhör också några av jättarna som ställt in flera avgångar till sommaren.

LÄS MER: Oroväckande för svenska bilister – sticker iväg rejält

Foto: D. Eledut

Text: Redaktionen


14 april 2026

Bensinen kan bytas ut – 40 kronor litern

2026 04 30

Sedan kriget i Iran bröt ut har priset på olja, och sedermera priserna vid pump, skjutit i höjden.

Det har återaktualiserat debatten om fossila bränslens framtid.

EU har redan haft uppe frågan om att förbjuda försäljning av nya bilar med förbränningsmotorer, det vill säga bensin- och dieselbilar, men backade i december förra året.

Flera biltillverkare har dock ändå börjat planera för ett sådant scenario.

Bland annat förbereds ett nytt bränsle, det så kallade e-bränslet, som ska kunna ersätta bensin och diesel vid mackarna i framtiden.

Men det kan bli hög prislapp.

Att framställa en liter e-bränsle 2030 bedöms kosta över 40 kronor litern, rapporterar Vi Bilägare.

75 kronor vid pump

Prognosen kommer från en studie som gjorts av ingenjörsbolaget Ionect. Uppdragsgivaren var tankesmedjan Transport & Environment, som enligt Vi Bilägare har en kritisk hållning till e-bränsle.

Priset vid pump skulle emellertid bli ännu högre.

Hela 75 kronor litern, förutsatt att bränslet framställs av restprodukter från det e-bränsle som används i flygbranschen.

– Med sådana priser skulle e-bränsle bli oöverkomligt för de flesta förare, särskilt när elbilar erbjuder ett mycket billigare alternativ, framhåller Transport & Environment.

LÄS OCKSÅ: Oroväckande för svenska bilister – sticker iväg rejält

"Egentligen korkat att tillverka"

E-bränsle, eller elektrobränsle, har varit på tapeten förr. Det framställs genom att kombinera koldioxid från luften eller industriella processer med vätgas som producerats med förnybar el via elektrolys, förklarar teknikkonsultföretaget Cowi.

Fördelen anses vara att det, med rätt utveckling, kan bli en viktig del av den gröna omställningen.

Men det är alltså dyrt att framställa.

Och inte speciellt smart, enligt Maria Grahn, forskare på energisystem och elektrobränslen vid Chalmers tekniska högskola.

– Det är egentligen korkat att tillverka elektrobränslen, sade hon till SVT i höstas.

Enligt Maria Grahn motiverar sin dom med att det är ett slöseri med energi att producera ytterligare bränsle av förnybar energi, men också med att koldioxid extraheras ur rökgaser och senare släpps ut i atmosfären igen.

LÄS MER: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen