2 februari 2026

Putin tänker flytta ryska gränsen – pekar ut Finland

2024 05 22

Ryssland tänker flytta gränsen mot Finland och Litauen.

Det framgår i ett utkast till ett nytt beslut från det ryska försvarsdepartementet, rapporterar finska Iltalheti. 

Enligt det ryska lagförslaget ska Östersjöns havsgräns flyttas utan samtycke från något av övriga länder som berörs.

– Vilket innebär att Ryssland skulle utse områden som inte tillhör dem själva, erfar den finska tidningen.

Nya ryska gränser

Specifikt planerar Ryssland att förklara en del av östra delen av Finska viken utanför S:t Petersburg och Viborg som ryskt.

Även Baltijsk och Zelenogradsk utanför Kaliningrad ska enligt samma utkast utropas som ryskt inre vatten.

Med andra ord sker den nya havsgränsdragningen vid Finlands och Litauens gränser.

– Den ryska statens gräns till sjöss förändras när territorialhavets yttre gräns flyttas, framhåller Rysslands försvarsdepartement enligt Iltalehti.

Berör flera ryska öar

Åtgärden skulle även innebär att sjögränsen flyttas för samtliga öar på den finska sidan av gränsen: Jähi, Somer, New Holland, Ruusker, Säyvö, Vigrund och Narvajoki.

Ryssland själva påstår i sitt underlag att gränserna, som fastställdes av Sovjetunionen 1985, “inte helt motsvarar den nuvarande geografiska situationen”. 

De 40 år gamla gränserna förklaras “delvis upphävda” i departementets förslag.

"Oacceptabelt"

Det ryska lagförslaget, som ursprungligen avslöjats av oberoende The Moscow Times, har väckt reaktioner.

Bland annat uppmanar Charly Salonius-Pasternak, ledande forskare vid Utrikespolitiska institutet i Finland, den finska säkerhetspolitiska ledningen att agera.

– Ledningen för Finlands säkerhetspolitik måste ge marinen en planeringsuppgift, den så kallade freedom of navigation op, helst med Natoallierade, framhåller han på X och tillägger:

– Så att Ryssland visas att dess ensidiga tillkännagivande om att ändra gränserna i Finska viken inte accepteras.

Övar med kärnvapen

Enligt Moscow Times släpptes det aktuella dokumentet ungefär samtidigt som Ryssland inleder övningar med taktiska kärnvapen.

Syftet är att förbereda personal för användning av kärnvapen och att svara på “provokativa uttalanden och hot från enskilda västerländska myndigheter”, framhåller det ryska försvarets presstjänst.

– Det här är en varning till väst att inte öka spänningarna ytterligare, uppgav Kreml tidigare i maj.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 jul 26

Läskjätte rasar – kunderna flyr

2026 07 09

En läskfavorit störtdyker.

Pepsis kunder köper färre flaskor läsk.

Detta då hushållens pressade ekonomi får konsumenterna att dra ner på spontanköp, rapporterar CNBC.

Kunderna väljer bort 

Den amerikanska läskjätten PepsiCo möter en tuffare marknad när konsumenterna blivit mer försiktiga med sina pengar.

Stigande drivmedelspriser har gjort att många kunder håller hårdare i plånboken, vilket påverkar försäljningen av bland annat Pepsi-flaskor.

– Konsumetnerna är mer pressade än vad vi hade räknat med, och det beror främst på bensinpriserna, säger PepsiCos vd Ramon Laguarta under ett konferenssamtal med investerare.

Särskilt tydligt syns förändringen vid bensinstationer och närbutiker, där många tidigare gjort spontana köp av drycker och snacks.

När bensinen blivit dyrare väljer fler kunder att avstå från en extra läsk eller köpa billigare alternativ.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Färre läskflaskor säljs 

Trots att PepsiCo ökade sin totala omsättning under kvartalet visar siffrorna att dryckesförsäljningen i Nordamerika har fått det svårare.

Volymen för företagets drycker minskade med 4 procent jämfört med samma period året innan.

Det visar att kunderna köper färre enheter, även om företaget fortfarande tjänar pengar på sina produkter.

PepsiCo har tidigare försökt locka tillbaka prismedvetna kunder genom att sänka priserna på flera produkter.

Företaget har bland annat erbjudit billigare förpackningar och kampanjer för att göra det lättare för kunderna att fortsätta köpa deras varor.

Försöker vinna tillbaka kunderna

PepsiCo arbetar nu tillsammans med butiker och bensinstationer för att hitta sätt att få tillbaka kunderna.

Ett av företagets försök är mindre och billigare förpackningar samt kombinationserbjudanden med mat och dryck.

– Kommer det att förändras under de kommande månaderna? Det beror helt på bensinpriserna. Det är alltså tydligt att det är något som ligger utanför vår kontroll, säger Laguarta.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: C Wollborg

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Åska och skyfall drar in över Sverige

2026 07 10

Vädret svänger ofta snabbt under den svenska sommaren.

Efter höga temperaturer och sol i stora delar av landet i slutet av juni, har början av juli bjudit på mer varierat väder.

Regn och åska har dragit över Sverige i omgångar. Till helgen är det dags igen.

SMHI går ut med en varning i fyra län inför lördagen.

– Kraftiga regn- eller åskskurar kan ge stora regnmängder på kort tid, varnar väderinstitutet inför helgen.

Fyra län pekas ut

SMHI:s varning omfattar fyra län i de västra delarna av landet. Det är i norra Värmland, nordvästra Dalarna, sydligaste Jämtland och delar av nordvästra Gävleborgs län som det väntas komma mest regn.

Totalt handlar det om mellan 30 och 50 millimeter regn som kan falla under kort tid.

Varningen gäller mellan klockan 12.00 och 21.00 på lördag.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, råder SMHI.

Påverkar vägarna

Påverkan väntas också på vägarna i området.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, framhåller SMHI.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Svalar luft i hela landet

Den kallare luften väntas dra in över större delen av landet under helgen. Anledningen är en kallfront som drar in västerifrån, som bildats över Norra ishavet.

– På lördag får Norrland även skurar, som på söndag flyttar sig söderut ner över Svealand och Götaland, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Stekhet marknad – många vill köpa bostad i Spanien

Vänder igen nästa vecka

Efter helgen ser vädret ut att vända igen.

Varmare temperaturer väntas i större delen av Sverige.

– Under början av nästa vecka kommer högtrycksryggen tillbaka och i samband med det strömmar varmare luft åter in från sydväst som ser ut att även kunna nå Norrlands kustlandskap, framhåller väderinstitutet.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen