6 december 2025

Putin ställer ultimatum till Nato

2024 11 17

Vladimir Putin och Tysklands förbundskansler Olaf Scholz har talats vid.

Samtalet har fått minst sagt blandade reaktioner.

Vissa västerländska ledare - bland annat Volodymyr Zelenskyj, har kritiserat Scholz beslut att prata direkt med Putin.

I samband med det uppmärksammade samtalet har Putin ställt ett ultimatum till Nato.

Det rapporterar Newsweek.

“Måste acceptera”

I samtalet med Scholz framhöll Putin följande krav:

Vladimir Putin har sagt att Nato måste acceptera ”nya territoriella verkligheter” före eventuella samtal om att avsluta det krig som han startade.

I det första samtalet mellan ledarna sedan december 2022 upprepade Putin Kremls retorik om att den ”nuvarande krisen” orsakades av ”många år av aggressiv NATO-politik som syftar till att skapa en antirysk agenda på ukrainskt territorium”, enligt ett meddelande från Kreml.

“Måste beakta våra krav”

Kreml menar vidare att alla förhandlingar bör ta hänsyn till ryska intressen och ”utgå från nya territoriella realiteter, och viktigast av allt, eliminera de grundläggande orsakerna till konflikten”.

Tankar om fredsförhandlingar har intensifierats från många håll efter Donald Trumps vinst i USA-valet.

Trumps skepsis mot ytterligare amerikanskt stöd till Ukraina har lett till att man förbereder för olika typer av nya verkligheter för landet.

Styrka först

Zelenskyj å sin sida har kritiserat samtalet och han menar att Ukraina bara kan gå in i fredsförhandlingar under vissa omständigheter.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Zelenskyj betonade att Ukraina måste gå in i alla framtida förhandlingar från en styrkeposition eftersom Rysslands president Vladimir Putin inte är intresserad av en förhandlingslösning - oavsett förhandlingsplattform eller medlare - som resulterar i något annat än ukrainsk kapitulation.

Då kan det förhandlas

ISW fortsätter.

– Zelenskyj sade att Ukraina måste ”stärkas av några viktiga element” för att kunna förhandla med Putin och betonade att Ukraina inte kan gå in i förhandlingar från en svag position.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


Skattebesked till svenska folket: Regeringen och SD överens

2026 08 14

Tidöpartierna är överens om en ny ekonomisk plan.

Det meddelar regeringen och SD i dag, fredag.

Planen omfattar hur finansiering av kommande reformer ska utformas.

Överenskommelsen berör bland annat skattehöjningar. SD och regeringen lovar att två skatter inte kommer att höjas under några omständigheter.

– Framtida reformer ska inte finansieras med höjda skatter på arbete eller sparande, fastslår Tidöpartierna.

Vidare meddelar parterna att man är överens om ytterligare två principer:

- Framtida finansiering av reformer bör inte motverka motståndskraften och konkurrenskraften i den svenska ekonomin.

- Åtgärder som minskar de arbetade timmarna i ekonomin bör också undvikas.

Effektivisera statlig verksamhet

Tidöpartierna är även enats om att tillsätta en slöserikommission, som ska granska myndigheter och andra statliga verksamheter. Målet är att upp till 70 miljarder kronor ska kunna sparas genom att kapa ”onödiga utgifter”, uppger Moderaterna.

– Det kommer vara ett viktigt steg för att kunna möta behoven i välfärden och försvaret samtidigt som vi stärker ekonomin för hårt arbetande svenskar, har finansminister Elisabeth Svantesson (M) tidigare framhållit.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser”

Verksamheter ska avvecklas

Regeringen har gett Åke Nordlander i uppdrag att utreda hur den nya slöserikommissionen ska utformas. Nordlander är tidigare budgetchef i Finansdepartementet och arbetar sedan den 1 september 2025 som generaldirektör vid Exportkreditnämnden.

Han får i uppdrag att:

- kartlägga hur statliga verksamheter och utgifterna för dem har utvecklats under det senaste decenniet,

- lämna förslag på vilka statliga verksamheter och uppgifter som kan avvecklas eller prioriteras ned och hur tilldelningen av medel bör anpassas till förändringarna, och

- lämna förslag på åtgärder som kan bidra till att statliga myndigheter kan fullgöra sina uppgifter mer kostnads­effektivt.

LÄS OCKSÅ: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen