Putin ställer tre stenhårda krav

2025 03 18

Efter samtalet mellan Trump och Putin har det framkommit att Putin har gett löften – men också ställt tre stenhårda krav.

Samtalet mellan USA:s president Donald Trump och Rysslands Vladimir Putin uppges ha pågått i över en och en halv timme.

Efter samtalet står det klart att Putin inte har gått med på en 30 dagars vapenvila.

Han ger däremot ett annat löfte – men ställer också hårda krav.

Putin ger löfte

Vladimir Putin uppges ha gått med på att sluta attackera ukrainsk energiinfrastruktur under 30 dagar, rapporterar Sky News.

Putin ska redan ha beordrat militären att stoppa sådana attacker, enligt kanalen.

Vita huset bekräftar att Putin har gått med på detta.

– Ledarna var överens om att rörelsen mot fred kommer att börja med ett eldupphör avseende energi och infrastruktur, samt tekniska förhandlingar om genomförandet av en vapenvila till havs i Svarta havet, fullständig vapenvila och permanent fred, heter det i ett uttalande från Vita huset.

Dessutom uppges Putin ha gått med på ett fångutbyte mellan Ryssland och Ukraina som ska äga rum på onsdagen.

Men någon 30 dagars vapenvila blir det alltså inte. Putin uppges ha ställt flera hårda krav för att en vapenvila ska komma på fråga.

Ställer tre krav

Ryska medier rapporterar att Putin framför allt har krävt tre saker för att gå med på en vapenvila, enligt Reuters.

Dels kräver man att en eventuell vapenvila kontrolleras av en tredje part.

Men man kräver också ett stopp för vad man kallar för ukrainska ”tvångsmobiliseringar”.

Dessutom kräver Putin ett stopp för USA:s och västs militära stöd till Ukraina, samt även ett stopp för delningen av underrättelseuppgifter.

Detta framgår i ett officiellt uttalande från Kreml, enligt nyhetsbyrån.

Putin och Trump uppges även vara överens om att man vill återupprätta relationen mellan Ryssland och USA.

Text: Redaktionen


Rusning från Sverige

2026 02 17

Det nya året har inletts med en ordentlig köldknäpp.

Det kyliga vädret väntas hålla i sig under de kommande veckorna.

– Vintervädret håller i sig större delen av denna vecka med minusgrader dagtid i så gott som hela landet, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg.

Rusning från Sverige

Det ovanligt kalla vädret får svenska folket att vända blicken mot varmare breddgrader.

Under den senaste månaden har resebokningarna ökat med hela 55 procent jämfört med samma period i fjol, rapporterar resebolaget Ving.

Enligt bolagets kommunikationschef Claes Pellvik uppvisar svenska folket ett historiskt högt intresse för att packa väskan och lämna Sverige.

– När både Kung Bore och Amors kärlekspilar är i farten märks det i bokningarna. Och ser man på väderleksrapporterna framåt så är det knappast några vårvindar i sikte. Svenskarna säkrar därför resor i rekordfart, från spontana sista minuten-resor till resor längre fram. Det bokas brett och snabbt och en tydlig trend är att allt fler även bokar utanför klassisk högsäsong, säger han och tillägger:

– Vi möter den ökade efterfrågan på senhösten genom att även i år förlänga säsongen till flera av Medelhavsdestinationerna till långt in i november.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget 

Semesterparadis i toppen

Det populäraste resmålet under vintern är Kanarieöarna, med Gran Canaria i spetsen. Trycket på resor till Thailand och Kap Verde är också högt.

Dessutom passar många redan nu på att boka in sommarsemestern. Antalet bokningar till resor under sommaren har ökat med 30 procent jämfört med samma period i fjol, uppger Ving.

– Skolloven är alltid de veckor på året som är mest eftertraktade och som bokas upp snabbast. Vi vet av erfarenhet att när man får tid tillsammans, som nu under sportloven, har familjer också möjlighet att prata ihop sig och planera kommande resor. Trycket är högt, så det gäller att inte avvakta för länge om man har önskemål om ett specifikt hotell eller avgång, säger Claes Pellvik.

LÄS OCKSÅ: En hel bransch går mot sin död 

Foto: TheDigitalWay

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 17

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen