Putin sätter deadline – Moldavien utlyser nödläge

2024 12 13

Moldavien går upp i nationell krisberedskap.

Beslutet fattades av landets parlament sent på torsdagskvällen.

Från och med 16 december utropar EU-kandidaten formellt undantagstillstånd på grund av en utpressningsituation orsakad av Ryssland, rapporterar Reuters.

"Håller dem som gisslan"

Den 1 januari 2025 väntas ryska gasleveranser till Moldavien att upphöra tvärt.

Landet tar emot cirka två miljarder kubikmeter gas från Ryssland varje år och sedan 2022 finns ett avtal mellan den proryska utbrytarregionen Transnistrien och Moldaviens regering att all rysk gas som tas emot måste användas i regionen.

Genom att utlysa undantagstillstånd kan regeringen reagera snabbt och stävja energiexporten, uppger Reuters.

– Putin vill lämna Transnistriens befolkning utan gas och elektricitet och hålla dem som gisslan. Moskva gör detta för att destabilisera situationen i Moldavien, säger landets premiärminister Dorin Recean.

Ukraina förlänger inte avtal

Putins deadline är satt till 31 december.

Den ryska gasen som levereras till Moldavien passerar Ukraina. Skälet till att det är möjligt för landet att ta emot rysk gas är tack vare ett avtal mellan det ryska gasbolaget Gazprom och Ukraina som säkerställer passagen.

Men efter nyår kommer kontraktet inte förlängas, meddelar Ukraina.

"Humanitär kris"

Att deklarera nödläge i Moldavien var helt nödvändigt, enligt Dorin Recean.

Han menar att transitfrågan genom Ukraina är ett “konstgjort problem” eftersom rysk kas kan transporteras via andra rutter.

– Den här vintern måste vara den sista i landets historia då vi kan bli föremål för energiutpressning.

Enligt den moldaviska regeringen kommer ett misslyckande med att tillhandahålla gas till Transnistrien att få förödande konsekvenser.

– Det kommer att leda till en humanitär kris och kommer också att skapa risker för stabiliteten i Moldaviens elsektor, säger premiärministern.

Varningen: kan förloras till Ryssland

Förra veckan varnade Ukrainas president Volodymyr Zelensky för att Moldavien kan förloras till Ryssland.

– Vi har inte råd att förlora något land i denna del av världen. Varken Georgien, Moldavien eller Ukraina, säger presidenten.

I Moldavien vann EU-vänliga Maia Sandu presidentvalet i början av november. Hon hävdar dock att valet kantades av rysk påverkan och röstfusk. Den pro-ryske kandidaten Alexandr Stoianoglo fick oväntat 44,6 procent av rösterna.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen