JUST NU: Putin och Zelensky närmar sig möte

2022 04 22

Turkiets president och medlaren Tayyip Erdoğan menar att ett möte mellan Ukrainas och Ryssland båda presidenter kommer allt närmare.

De närmaste två dygnen kan bli avgörande när det handlar om att få till ett möte mellan Rysslands diktator Vladimir Putin och Ukrainas president Volodymyr Zelensky, rapporterar CNN.

Turkiets president Tayyip Erdoğan, vars land flera gånger agerat medlare mellan ukrainska och ryska representanter, ska nu försöka få Putin och Zelensky att mötas i Istanbul.

“Positivt resultat”

– Resultatet är positivt. Det är inte exakt som vi ville, men det kommer att bli bättre. Vi är inte utan hopp, säger Erdoğan om de pågående fredssamtalen mellan Ukraina och Ryssland.

Bjudit in presidenterna

Erdoğan säger att han bjudit in de båda presidenterna och uttrycker att han är hoppfull inför ett potentiellt möte.

– Jag hoppas att de accepterar vår inbjudan och att vi kan föra dem samman i Istanbul.

Zelensky vill mötas

Ukrainas president har vid flera tillfällen försökt få till ett möte med Putin för att intensifiera fredsförhandlingar ansikte mot ansikte.

För en dryg månad sedan uttryckte Zelensky att han till och med var beredd att adoptera en neutral status och förhandla om Donbas-regionen för att få till ett fredsavtal.

“Redo att gå vidare”

– Säkerhetsgarantier, neutralitet och inga kärnvapen i vårt land. Vi är redo att gå vidare. Det är den viktigaste poängen, sade Volodymyr Zelensky då enligt BBC.

Fått kalla handen

Zelensky har till och med bjudit in Putin till östra Ukraina för att träffas, men fått kalla handen av den brutala diktatorn i Ryssland.

– Jag är redo att gå ännu längre och bjuda in dig att träffas var som helst i ukrainska Donbas, där det pågår ett krig, sade Zelensky så sent som för två dagar sedan.

Turkiets unika position

Huruvida den turkiska presidenten Erdoğan lyckas få till ett möte återstår att se. Landet har en unik profil och position, och förutom att vara medlem i Nato delar man även havsgräns med Ukraina och Ryssland. 

Uppmanat till vapenvila

Turkiets president har tidigare uppmanat Ryssland att lägga ned sina vapen. 

– Erdoğan har noterat vikten av vapenvila mellan Ryssland och Ukraina, fredsimplementering och förbättringen av humanitära förhållanden i regionerna, uttryckte den turkiska presidentadministrationen i slutet av mars.

Medlar i konflikten

Samtidigt gick Turkiet även ut med att man är villig att fortsätta ta en roll som en slags medlare mellan Ryssland och Ukraina. 

– President Erdogan har har meddelat att Turkiet kommer att fortsätta ge alla typer av stöd angående processen, framhäver Erdoğanadministrationen.

Foto: President of Ukraince Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 feb 2026

Okänd farkost gör sanslös manöver – “är det Kina är vi helt körda”

2026 02 11

En “chockerande” video på en mystisk farkost uppges ha läckt från Pentagon.

År 2022 och 2023 släppte Pentagon flera filmer tagna av den amerikanska militären. Klippen föreställde flygande föremål som försvaret inte kunde förklara vad det var.

Filmerna fick spekulationer om ufo och eventuellt utomjordiskt liv att gå på högvarv.

Nu har det hänt igen.

En påstådd läckt video från Pentagon och som publicerats av journalisten och dokumentärfilmaren Jeremy Corbell uppges visa en svampformad farkost som gör “omöjliga” manövrar, rapporterar Daily Mail.

Ufot ska ha filmats av en amerikansk militärdrönare.

I vad som skulle kunna jämföras med en scen i en science fiction-film såg drönarens kamera hur objektet antingen svävade eller flög i normal hastighet innan det accelererade till nästan ljusets hastighet och försvann ur sikte, skriver den brittiska tidningen.

"Omänsklig"

Händelsen uppges ha ägt rum över Suwaydaprovinsen i Syrien år 2021. Enligt Jeremy Corbell kommer videon direkt från militära arkiv som flaggat farkosten som en UAP, unidentified aerial phenomena, okänt flygande fenomen. 

Den svampformade farkostens plötsliga acceleration beskrivs som “omänsklig” i Corbells podd Weaponized, där videon diskuteras med tv-profilen George Knapp, som undersökt ufofenomen i decennier, och analytikern och journalisten Marik von Rennenkampff.

– Det bryter mot våra föreställningar om fysik att något kan göra det, säger Corbell.

LÄS MER: “Helt galet – kan inte tro på det”: Trumps besked väcker ramaskri

"Då är vi körda"

När ufoobservationer har dokumenterats har det ofta spekulerats i om det är Kina som ligger bakom, som till exempel vid fallet när flera kinesiska ballonger sköts ned över USA häromåret.

Den förklaringen ger inte Marik von Rennenkampff mycket för.

– Om Kina har den här typen av teknologi är vi alla körda. Jag ska vara ärlig mot er. Vi är helt körda. Man kan bara släppa en kärnvapenbomb var som helst i världen på ett ögonblick, säger journalisten.

– Och utöver det, vad skulle Kina uppnå genom att flyga ultraavancerad teknologi över den syriska öknen? Det finns absolut ingen anledning för dem att göra det.

Pentagon har officiellt hävdat att det aldrig samlats in några bevis som bekräftar att oidentifierade farkoster skulle komma från utomjordiskt liv.

LÄS MER: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

Arkivfoto: U.S. Navy

Text: Redaktionen