“Putin måste dö”
2026 06 12
Vladimir Putins krig i Ukraina är inne på sitt femte år.
En hållbar fred är osannolik.
Åtminstone så länge Putin styr Ryssland, anser den kanadensiska tidigare generallöjtnanten Christopher Coates, som menar att diktatorn måste försvinna för att Ukraina ska lämnas ifred.
– Putins död. Det är det första nödvändiga villkoret, säger Coates enligt Kyiv Post.
– Tyvärr har jag mycket svårt att föreställa mig en varaktig fred så länge Putin sitter kvar vid makten. Jag ser endast en militär seger för Ukraina som en mer fundamental grund för en sådan fred.
Eftergifter räcker inte
Christopher Coates har pensionerat sig från sin roll som befälhavare för Kanadas Joint Operations Command.
Han menar att territoriella eftergifter från Ukraina inte skulle vara tillräckligt för att hålla undan Ryssland över tid. Istället skulle det i bästa fall ge en tillfällig paus i Rysslands imperialistiska ambitioner.
Att Moskva förlitar sig på propaganda och kontroll av medierna är dock en rysk svaghet, bedömer Coates.
– Ett system som byggs på lögner börjar så småningom kollapsa inifrån, säger den tidigare generalen.
Där kan de ukrainska drönarattackerna mot ryska oljeanläggningar få stor betydelse. Inte minst psykologiskt.
– Drönare har inte ersatt traditionell militär makt – de har gett den en ny dimension, säger Christopher Coates.
– Dessa attacker ensamma kommer inte att avgöra krigets utgång, men de är en viktig del av en bredare strategi.
LÄS MER: Ryssland paralyserat – 50 militärfordon eliminerade i attack
Zelenskyj: då dödar vi Putin
I november 2023 uttryckte Ukrainas president Volodymyr Zelensky, som själv överlevt flera ryska mordförsök, att det inte är uteslutet att försöka eliminera Putin om nöden kräver det.
– Det är krig, och Ukraina har alla rättigheter att försvara sitt land, sade Zelenskyj i en intervju med The Sun vid tillfället.
LÄS MER: Kollaps för Putin – sjätte månaden i rad
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen


