Putin kopplas till brutal tragedi från 2014

2023 02 08

Nya misstankar riktas mot den ryska diktatorn Vladimir Putin.

Misstankarna gäller den nedskjutning av flight MH17 som ägde rum 2014, rapporterar BBC.

Enligt internationella utredare finns det “starka indikationer” på att det var Rysslands president Vladimir Putin som fattade beslut om att leverera missilen som användes för att skjuta ned planet.

– Det finns konkret information om att separatisternas begäran presenterades för presidenten, och att denna begäran beviljades, ska ryska tjänstemän ha sagt i ett inspelat telefonsamtal enligt EU:s brottsbekämpningsgrupp Joint Investigation Team.

Enligt inspelningen uttrycktes också att det militära stödet “är i händerna på presidenten”.

Nästan 300 personer dog

Det var i juli 2014 som Malaysia Airlines Flight 17, ofta benämnt MH17, var på väg från Amsterdam i Nederländerna till Kuala Lumpur i Malaysia.

Planet störtade i Donetsk, Ukraina, och samtliga 298 personer ombord omkom.

MH17 hade då träffats av rysktillverkad missil.

Två ryssar och en ukrainare pekades ut som skyldiga och i november förra året dömdes männen för mord i nederländsk domstol.

Enligt åtalet hade de haft “ett nära samarbete för att skaffa roboten och arrangera den för att skjuta ner ett flygplan”.

Putin skyllde på Ukraina

Ukrainas dåvarande president Petro Porosjenko  kallade nedskjutningen för ett “terrordåd”.

Proryska rebeller i Donetsk påstod att det var ukrainsk militär som skjutit ned planet, en tes som även utryckts av Vladimir Putin.

Barack Obama sade vid tillfället att det inte hade kunnat ske utan hjälp från Ryssland och kallade händelsen för en “väckarklocka” för hela Europa.

– Vi måste vara fasta i vår beslutsamhet att se till att vi stödjer Ukrainas ansträngningar att få till en rättvis vapenvila, sade den dåvarande amerikanska presidenten enligt The Guardian.

Har immunitet

Åklagarna i den internationella utredningen som tillsattes säger nu att man tömt alla ledtrådar och inte kan fortsätta med några ytterligare straffrättsliga förfaranden, skriver BBC.

De menar samtidigt att det finns bevis för att Putin beslutat att tillhandahålla missilen som sköt ned planet till Moskva-stödda separatister.

Det finns dock ingenting som tyder på att diktatorn beordrade själva nedskjutningen.

– Även om vi talar om starka indikationer, nås inte den höga ribban för fullständiga och avgörande bevis, säger en av utredarna till den brittiska kanalen.

De tillägger också att Putin dessutom har immunitet genom sin roll som statschef i Ryssland.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


08 april 26

Viktigt meddelande från Skatteverket

2026 04 09

Skatteverket går ut med en varning till svenskarna.

Miljontals svenskar har deklarerat – och miljontals svenskar väntar på att återbäringen ska komma.

Men mitt i återbäringstider försöker bedragare lura folk på pengar.

Skatteverket går ut nu med en varning om att mängder av bedrägeriförsök sker just nu, rapporterar TV4.

Skatteverket varnar

30 miljarder kronor kommer att delas ut till tre miljoner svenskar.

I snitt rör det sig om en återbäring på 10 000 kronor.

Men Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, varnar för att bedragare nu pumpar ut bluff-sms och bluffmejl.

– Bedragarna drar nytta av att människor sitter och väntar på digitala besked om att pengarna kommit in, säger han till kanalen.

“De är sluga”

Det är enligt myndigheten viktigt att känna till att Skatteverket aldrig efterfrågar kontouppgifter via sms eller mejl.

– Vi kommunicerar via säkra digitala brevlådor. Vi skulle aldrig mejla och fråga om kontouppgifter eller lösa en utbetalning så, säger Schauman.

Men han beskriver bedragarna som “sluga” – och varnar för att det kan dyka upp bluffmejl och bluff-sms som ser ut att komma från myndigheten.

Läs mer: Många missar vanligt vägmärke – 2 000 kronor i böter

Det ska du göra

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du:

- inte klicka på länkar eller skanna QR-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

“Radera det”

Skatteverket går ut med en tydlig uppmaning till vad som är bäst att göra för den som har fått ett misstänkt bluffmejl eller bluff-sms.

– Vi rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet, uppmanar myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation.

Läs mer: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto:

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 09

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen