Putin kopplas till brutal tragedi från 2014

2023 02 08

Nya misstankar riktas mot den ryska diktatorn Vladimir Putin.

Misstankarna gäller den nedskjutning av flight MH17 som ägde rum 2014, rapporterar BBC.

Enligt internationella utredare finns det “starka indikationer” på att det var Rysslands president Vladimir Putin som fattade beslut om att leverera missilen som användes för att skjuta ned planet.

– Det finns konkret information om att separatisternas begäran presenterades för presidenten, och att denna begäran beviljades, ska ryska tjänstemän ha sagt i ett inspelat telefonsamtal enligt EU:s brottsbekämpningsgrupp Joint Investigation Team.

Enligt inspelningen uttrycktes också att det militära stödet “är i händerna på presidenten”.

Nästan 300 personer dog

Det var i juli 2014 som Malaysia Airlines Flight 17, ofta benämnt MH17, var på väg från Amsterdam i Nederländerna till Kuala Lumpur i Malaysia.

Planet störtade i Donetsk, Ukraina, och samtliga 298 personer ombord omkom.

MH17 hade då träffats av rysktillverkad missil.

Två ryssar och en ukrainare pekades ut som skyldiga och i november förra året dömdes männen för mord i nederländsk domstol.

Enligt åtalet hade de haft “ett nära samarbete för att skaffa roboten och arrangera den för att skjuta ner ett flygplan”.

Putin skyllde på Ukraina

Ukrainas dåvarande president Petro Porosjenko  kallade nedskjutningen för ett “terrordåd”.

Proryska rebeller i Donetsk påstod att det var ukrainsk militär som skjutit ned planet, en tes som även utryckts av Vladimir Putin.

Barack Obama sade vid tillfället att det inte hade kunnat ske utan hjälp från Ryssland och kallade händelsen för en “väckarklocka” för hela Europa.

– Vi måste vara fasta i vår beslutsamhet att se till att vi stödjer Ukrainas ansträngningar att få till en rättvis vapenvila, sade den dåvarande amerikanska presidenten enligt The Guardian.

Har immunitet

Åklagarna i den internationella utredningen som tillsattes säger nu att man tömt alla ledtrådar och inte kan fortsätta med några ytterligare straffrättsliga förfaranden, skriver BBC.

De menar samtidigt att det finns bevis för att Putin beslutat att tillhandahålla missilen som sköt ned planet till Moskva-stödda separatister.

Det finns dock ingenting som tyder på att diktatorn beordrade själva nedskjutningen.

– Även om vi talar om starka indikationer, nås inte den höga ribban för fullständiga och avgörande bevis, säger en av utredarna till den brittiska kanalen.

De tillägger också att Putin dessutom har immunitet genom sin roll som statschef i Ryssland.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 mars 2026

BEKRÄFTAT: Bostadsbidraget görs om

2026 03 15

En stor förändring är på gång för bostadsbidraget.

Regeringen vill göra om bostadsbidraget.

Detta för att minska återkrav och göra stödet mer förutsägbart för hushållen.

Ska beräknas månadsvis

I dag räknas bostadsbidraget först preliminärt utifrån en uppskattad årsinkomst och justeras senare när den faktiska inkomsten är känd.

Det har lett till att många hushåll blivit återbetalningsskyldiga.

Regeringen föreslår att bostadsbidraget i framtiden i stället ska baseras på månadsvisa inkomster för uppskattad årsinkomst.

– Det ska vara lätt att göra rätt, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

LÄS MER: Diktaturen böjer sig för USA

Färre återkrav

Enligt regeringen är ett av huvudproblemen i dagens system att många får krav på att betala tillbaka pengar.

År 2024 blev omkring 35 procent av dem som fick bostadsbidrag helt eller delvis återbetalningsskyldiga.

Med ett nytt system som bygger på aktuella inkomstuppgifter varje månad väntas återkraven minska kraftigt.

– Att över en tredjedel av de som tar emot bostadsbidrag blir återbetalningsskyldiga är ett systemfel som främst drabbar ensamstående kvinnor. Med en månadsvis beräkning av bostadsbidraget väntas återkraven av bostadsbidrag minska med cirka 90 procent, säger Anna Tenje (M).

Syftet är att göra stödet mer träffsäkert och minska risken för felaktiga utbetalningar och skulder.

Välkomnar förslaget

Flera svenska aktörer har redan välkomnat ändringen. Hyresgästföreningen är en av dem.

– Bostadsbidraget ska vara ett stöd, inte en skuldfälla. Dagens system har länge skapat oro och ekonomiska problem när bostadsbidraget krävs tillbaka i efterhand, och det har slagit särskilt hårt mot dem med lägre inkomster. Därför är det bra att bidraget nu blir mer träffsäkert och förutsägbart, säger Ola Palmgren, vice förbundsordförande i Hyresgäst­föreningen. 

Han ser positivt på att regeringen har lyssnat på hyresgästernas långvariga problem.

Samtidigt menar Palmgren att bostadsbidraget behöver stärkas eftersom nivåerna länge inte har följt med i den ökande kostnadsutvecklingen. Om bidraget inte justeras riskerar det enligt honom att gradvis förlora sin betydelse.

– Om ingenting görs för att höja nivåerna kommer bostadsbidraget i praktiken snart att ha fasat ut sig självt, säger Palmgren.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

LÄS MER: Biljätte drar i handbromsen – tre elbilsmodeller slopas

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 mars 2026

UPPGIFTER: Nytt krig i Europa kan vara nära – ”kommer attackera”

2026 03 15

Ett europeiskt land påstår att man snart kommer attackeras.

Larmet kommer från den serbiske presidenten Aleksandar Vučić.

– De bildar en allians och kommer att attackera oss, säger han, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Syftar på tre länder

Den serbiske presidenten syftar på de närliggande länderna Kroatien, Albanien och Kosovo.

De tre länderna förbereder en attack mot Serbien men inväntar bara den rätta tidpunkten, menar Aleksandar Vučić.

– De väntar på en eskalering av konflikten mellan Ryssland och Europa, samt på det ögonblick då ett större krig bryter ut i Mellanöstern, säger han.

– De väntar på att det globala kaoset ska tillåta dem att göra detta. Under det senaste året har de försökt underminera Serbien och lägga sig i interna angelägenheter.

Försvarssamarbete

Under 2025 ingick de tre länderna ett försvarssamarbete.

Det hänvisar den serbiske presidenten till, och menar att det i praktiken är en allians mot Serbien.

Och fler konflikter är att vänta sig i världen framöver, menar presidenten.

– Alla förbereder sig för krig, och den enda frågan är vem som tillhör vilken sida, säger Aleksandar Vučić, enligt tidningen.

Serbien är inte med i Nato. Inte heller i EU, men har kandidatstatus sedan flera år.

LÄS OCKSÅ: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

God relation till Ryssland

Landet har historiskt en relativt god relation till Ryssland men har officiellt hållit sig neutrala till anfallskriget mot Ukraina, uppger AFP.

Men Ryssland har anklagat Serbien för att leverera vapen till Ukraina.

I en rapport förra året hävdade ryssarna att serbiska regeringsägda bolag exporterar vapen till fienden.

Rapporten gick under namnet ”Den serbiska försvarsindustrin försöker hugga Ryssland i ryggen”.

– I Rysslandsvänliga Serbien ägnar sig landets största försvarsföretag åt ett löpande band av död, står det i rapporten, rapporterar nyhetsbyrån.

Men Serbien har förnekat uppgifterna och menar att landet inte stöder någon av sidorna i den utdragna konflikten.

LÄS MER: Nytt land förklarar krig mot Ukraina

Foto: Christian Lue

Text: Redaktionen