Diktatorn hävdar – då inleds fredssamtal

2023 09 12

Rysslands diktator Vladimir Putin hävdar att Ukraina i sinom tid kommer att vilja inleda fredssamtal med den ryska krigsmakten.

Samtidigt förbereder sig diktatorn för en ”utdragen konflikt”.

Det framhåller Putin under en frågestund vid det internationella stormötet Eastern Economic Forum i ryska Vladivostok.

– När Ukraina är utmattade och saknar tillräckligt med män, ammunition och vapen. Då kommer de att vilja prata fred, säger Putin enligt Reuters.

På frågan om Ryssland är beredda att inleda nya fredssamtal, svarar Putin:

– Vi får se.

”Redo att sluta slåss”

Efter en stund utvecklar diktatorn sitt svar.

Putin hävdar att Ryssland är redo att ”sluta slåss”, men att han inte litar på att Ukraina kommer att lägga ned sina vapen.

– Kyiv kommer att använda varenda sekund av ett eldupphör till att fylla på sina resurser och återställa stridsförmågan hos de väpnade styrkorna. Vi är redo att sluta slåss, men vi kan knappast göra det om vi står inför en ny ukrainsk offensiv.

Ryssland ockuperar cirka 18 procent av Ukrainas territorium, inklusive Krymhalvön som de annekterade 2014.

Utesluter samtal med Putin

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj kommenterade under gårdagen eventuella, framtida fredssamtal.

Hans besked är tydligt: Det går inte att förhandla med Ryssland.

– Alla som tror att det går att förhandla med Putin lurar sig själva. Liv betyder ingenting för honom. Ett eventuellt framtida fredsavtal kommer aldrig att hålla, säger Zelenskyj i en intervju med The Economist.

Zelenskyj: Ukraina är bara första steget

I en intervju med brittiska Sky News utvecklar presidenten sitt resonemang.

– Ryssland vill inte ha några samtal. Han (Putin) vill inte inleda några förhandlingar för han vill inte ha fred, säger Zelenskyj och fortsätter:

– Jag är övertygad om att Ukraina bara är det första steget för honom. Jag är övertygad om att han förbereder sig inför ett stort krig.

Enligt presidenten sitter Putin och väntar på att västvärldens enorma stöd till Ukraina ska upphöra.  

Putin diktator räknar med att det militära stödet kommer att avta och att tiden är på Rysslands sida, framhåller Zelenskyj.   

Presidenten betonar att ett sådant scenario inte får bli verklighet. Då kommer den ryska aggressionen att fortsätta. 

– Om vi inte klarar oss så kommer andra länder att stå på tur, säger han.

Redo att ställa om ekonomin

I intervjun med Financial Times uppger den ukrainske presidenten att det finns en utarbetad plan ifall västvärldens stöd skulle avta.

Zelenskyj framhåller att han är ”moraliskt redo” att ställa om Ukraina till en renodlad krigsekonomi.

Presidenten är dock noga med att betona att det i nuläget inte finns några tecken som tyder på att väst kommer att överge Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Dubbla glädjebesked för Ukrainas flygvapen

2026 10 06

Kyjivs flygvapen får nu positiva besked från såväl Frankrike som Belgien.

Det ukrainska flygvapnet använder sig av såväl F-16-flygplan som franska Mirage-plan och äldre sovjetiska stridsflygplan.

Under åren har dock ett antal ukrainska plan gått förlorade.

Nu kommer dubbla glädjebesked för Ukraina.

Dubbla glädjebesked

Belgien uppges inom kort vara redo att överföra tre F-16-stridsflygplan till Ukraina, rapporterar RBC Ukraine.

Det enda som kvarstår är franskt godkännande.

Frankrike måste godkänna överföringen eftersom landet har installerat system för elektronisk krigföring på flygplanet. Det bekräftar Belgiens försvarsminister Theo Francken. 

“Snart”

Enligt Francken är det bara en tidsfråga innan flygplanen kan skickas till Ukraina.

– Vi kan göra det här ganska snabbt... När det väl har godkänts kommer vi att kunna leverera F-16-planen. Jag tror att vi kan få det godkänt snart. Sedan börjar vi organisera logistiken, säger han.

Men det är inte bara ytterligare F-16-plan som är glädjande för det ukrainska flygvapnet.

Läs mer: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen

Ska börja träna

Ukraina har tidigare aviserat att de planerar att köpa franska Rafale-plan.

På måndagen säger president Volodymyr Zelenskyj att ukrainska stridspiloter snart ska börja övningsflyga med de franska planen, rapporterar Kyiv Independent.

– Ukrainska piloter kommer snart att börja träna på franska Rafale-flygplan i Frankrike. Detta är ett betydande steg framåt för Ukrainas stridsflyg, säger Zelenskyj.

Det är Rafale

Rafale är ett multirollflygplan i 4,5-generationen som anses vara ett av de mest avancerade bland de europeiska stridsflygplanen.

I samband med beskedet om att ukrainska piloter ska börja träna meddelas också att Frankrike förbereder ett nytt stödpaket till det krigshärjade landet.

Enligt Zelenskyj väntas det nya stödpaketet komma “inom kort”.

Läs mer: Klassiskt ostmärke försvinner efter 148 år – säljs på Ica

Foto: Av President.gov.ua, CC BY 4.0 resp By Unknown author

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Viktigt meddelande från Pensionsmyndigheten

2026 10 05

Har du kontakt med Pensionsmyndigheten? Då bör du vara extra uppmärksam.

Pensionsmyndigheten går nu ut med ett viktigt meddelande till pensionärer och pensionssparare.

Myndigheten varnar efter att bedragare börjat kontakta svenskar genom falska telefonsamtal och sms.

Låtsas vara myndigheten

Just nu förekommer samtal och sms där bedragare påstår sig komma från Pensionsmyndigheten. Enligt myndigheten kan bedragarna hävda att personen har pengar att få ut och därefter försöka komma över känsliga uppgifter.

Det kan handla om personnummer, bankuppgifter, kontouppgifter eller kortuppgifter.

Det kan vara särskilt knepigt att genomskåda bluffen eftersom Pensionsmyndigheten faktiskt ringer upp pensionärer och pensionssparare.

Myndigheten kan kontakta personer via telefon för att ställa frågor eller följa upp ett ärende. Därför kan ett oväntat samtal från någon som säger sig ringa från Pensionsmyndigheten framstå som trovärdigt.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

”Lägg på direkt”

Samtidigt finns det tydliga gränser för vad Pensionsmyndigheten gör i telefon. Myndigheten uppger att den aldrig ringer för att be om konto- eller kortuppgifter eller inloggningsinformation.

En viktig varningssignal är om den som ringer uppmanar dig att legitimera dig med BankID.

– Legitimera dig aldrig med Mobilt BankID på uppmaning av någon som ringt upp dig. Lägg på direkt om du misstänker att du blivit kontaktad av en bedragare,skriver myndigheten.

Gäller även sms

Det är dock inte enbart via telefonsamtal som bedragarna försöker komma över känsliga uppgifter.

Bedragarna använder även sms där Pensionsmyndigheten anges som avsändare. Meddelandena kan innehålla länkar som försöker få mottagaren att lämna personuppgifter.

Pensionsmyndigheten uppmanar därför allmänheten att aldrig klicka på länkar i misstänkta meddelanden där man ombeds lämna personuppgifter. Misstänkta meddelanden bör i stället raderas.

Myndigheten har även en uppmaning till de som redan drabbats.

– Polisanmäl alltid bedrägeriförsök och uppge gärna telefonnumret som bedragarna använder sig av.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Sweet-Life

Text: Redaktionen