RYSSLAND: Putin går i taket efter nytt EU-förslag

2022 10 10

EU fortsätter att rikta sanktioner mot den ryska ekonomin och landets energiexport.

Nu föreslår EU-kommissionen ett pristak på rysk gas, rapporterar Reuters.

Det bekräftar kommissionsordförande Ursula von der Leyen på en pressträff.

– Vi står inför astronomiska elpriser för hushåll och företag och en enorm osäkerhet på marknaden. Vi kommer därför att presentera ett antal omedelbara åtgärder som kommer att skydda konsumenter och företag och hjälpa dem att anpassa sig, säger hon på pressträffen.

Hon fortsätter: 

– Vi vet alla att våra sanktioner har stor påverkan på den ryska ekonomin. Vi har arbetat väldigt hårt med den här frågan.

Statsministern är positiv

Det nya EU-förslaget kommer att ingå i ett paket av nya åtgärder som kommer att diskuteras på fredag under ett extrainsatt möte i Bryssel.

Statsminister Magdalena Andersson (S) ser positivt på det nya pristaket.

– Nu har Ursula von der Leyen varit tydlig med att EU är beredda att agera när det gäller Rysslands energikrig mot Europa. Det är väldigt bra, säger hon på en pressträff enligt DN.

Putin rasar

Ryssland har svarat på EU-kommissionens nya förslag.

Moskva framhåller att Ryssland inte tänker leverera olja eller gas till något land som inför ett pristak på produkterna.

Den ryska diktatorn Vladimir Putin reagerar kraftigt på EU:s besked. 

I ett tal på onsdagsmorgonen hotar han att stänga av energiförsörjningen om ett pristak införs.

Han varnar västländerna för att exporten kommer att ”frysas som en vargsvans i en berömd rysk saga". 

– Vi kommer inte att leverera någonting alls om det strider mot våra intressen. Vi kommer inte att leverera gas, olja, eller kol - vi kommer inte att leverera någonting, säger Putin enligt Reuters.

”Sanktionsfeber”

På måndagsmorgonen kritiserade en märkbart irriterad Putin västvärldens sanktioner mot Ryssland.  Han likställde situationen med coronapandemin.

– Pandemin har bytts ut mot nya utmaningar, som hotar hela världen. Jag pratar om västs sanktionsfeber, som är ämnade att påtvinga beteenden på andra länder, sa Putin enligt nyhetsbyrån. 

Foto: European Union resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


22 maj 2026

Sverige säger ja till USA – först i hela EU

2026 05 22

Sverige har tecknat ett ovanligt och exklusivt samarbetsavtal med USA.

Technology Prosperity Deal.

Så lyder namnet på det nya samförståndsavtalet som Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) och USA:s motsvarighet Marco Rubio skrev på idag.

Inget annat land i EU har ett liknande avtal. Enbart tre länder i världen har sedan tidigare en sådan överenskommelse med USA: Japan, Sydkorea och Storbritannien.

Det är USA som tagit initiativ till avtalet som har godkänts efter att Sverige fått möjlighet att påverka utformningen, erfar Expressen.

I grunden handlar detta om att stärka vår konkurrenskraft och värna våra näringslivsintressen, säger Maria Malmer Stenergard i en kommentar.

"Ett av världens mest innovativa länder"

Avtalet gäller ett bilateralt tekniksamarbete.

Enligt regeringen innebär det utökade möjligheter till samarbete inom exempelvis AI, biomedicin, energi, rymd, kvantteknik och försvarsinnovation.

Även konnektivitet, avancerad tillverkning och försvarsinnovation nämns som exempel.

– Sverige rankas som ett av världens mest innovativa och nyskapande länder tack vare många människors hårda arbete. Vi vill att deras ansträngning ska löna sig och skapa de bästa förutsättningarna för svenska företag att fortsätta leda utvecklingen av framtidens teknik, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard. 

LÄS MER: Del av Nordamerika kan bryta sig loss

Inga ekonomiska åtaganden

Regeringen understryker att det nya teknikavtalet inte innebär några rättsliga eller ekonomiska åtaganden för Sverige eller USA.

Istället ska det betraktas som en “politisk avsiktsförklaring om att fördjupa banden inom strategiska områden som bidrar till vårt gemensamma välstånd och konkurrenskraft. 

Sverige har en långsiktig och bred relation med USA. Tekniksamarbetet är ett kvitto på att Sveriges innovationskraft och tekniska spetskompetens gör oss till en värdefull samarbetspartner, säger Maria Malmer Stenergard.

LÄS MER: Trump ger bort en miljard kronor i gåva till ärkefiende

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen