Putin försvarar Trump

2023 09 12

Rysslands diktator Vladimir Putin har ryckt ut till USA:s före detta president Donald Trumps försvar.

På en pressträff under  det internationella stormötet Eastern Economic Forum i ryska Vladivostok kommenterar diktatorn åtalen mot den amerikanske ex-presidenten.

Trump står bland annat åtalad för att ha försökt påverka valresultatet i Georgia 2020.

Han har även åtalats för bokföringsbrott. Ex-presidenten anklagas för att ha undanhållit hemliga dokument efter sin tid i Vita huset.

Nu tar Rysslands diktator Donald Trump i försvar.

– Allt som händer Trump sker för att den ena sidan förföljer och försöker smutskasta en politisk rival. Det är vad det är. Och det sker inför allmänheten i USA och hela världen, säger Putin enligt AP.

Diktatorn tillägger att åtalet enligt honom är ”bra för Ryssland”.

– Min uppfattning är att det är bra eftersom det visar hur ruttet det amerikanska politiska systemet är.

Goda relationer med Putin

Donald Trump har av många bedömare och experter målats upp som en ryssvänlig president.

Under sina fyra år i Vita huset framhöll Trump upprepade gånger att han hade goda relationer med Putin. Kritiker hävdade att han var undergiven den ryske ledaren.

Ser ut att bli presidentkandidat 

Än så länge har Trumps väljarstöd inte påverkats nämnvärt av åtalen mot honom.

De senaste opinionsmätningar tyder på att Trump kommer att bli Republikanernas presidentkandidat 2024.

Vladimir Putin tror inte att Rysslands relation med USA kommer förändras nämnvärt om Trump återigen tar plats i Vita huset.

– Det är osannolikt att något kommer att förändras radikalt, säger han och hävdar att den nuvarande Biden-administrationen har skapat en stark ”anti-Rysslandstämning” i USA.

– Det kommer bli mycket svårt för dem (USA) att vända skutan, säger Putin.  

Kommenterar Trumps löfte

Trump har hävdat att han skulle kunna avsluta kriget i Ukraina inom 24 timmar om han återtar presidentposten.

Ett uttalande som hyllas av den ryske diktatorn.

– Det är bra. Vi har noterat att Trump har sagt att han kan lösa akuta problem inom några dagar, kommenterar Putin.

Uppmärksammad hyllning till Putin

Trump har stått för flera kontroversiella uttalanden efter att Ryssland inledde sitt brutala anfallskrig mot Ukraina. 

Omvärlden reagerade med avsky när Putin inför krigsutbrottet erkände Ukrainas två självutnämnda utbrytarrepublikerna som självständiga – men Trump hyllade istället Rysslands diktator.

Genialt anser Trump

– Det här är genialt. Putin förklarar en stor del av Ukraina självständigt, sa Donald Trump.

Trump syftade på den del av Ukraina där Putin beordrat ryska styrkor att korsa gränsen, regionerna Luhansk och Donetsk.

Omvärlden såg med förskräckelse på ryska arméns rörelser men Donald Trump däremot kallade det för en stark fredsstyrka.

– Så Putin säger nu att en stor del av Ukraina är självständigt. Jag säger ’Hur smart är det’. Och han kommer att gå in och vara en fredsbevarare.

– Det är den starkaste fredsstyrkan, sa Donald Trump till ett populärt konservativt radioprogram.

– Detta är en kille som säger, ’jag förklarar en stor del av Ukraina för självständigt’ och vi kommer att hjälpa till att bevara fred. Det är ganska smart, sa Donald Trump.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Storbrand rasar – helikopter ska vattenbomba

2025 06 29

Ett större skogsområde brinner utanför Västervik.

Branden, som rasar mellan Ukna och Edsbruk, är inte under kontroll, rapporterar P4 Kalmar. 

Nu inleds en stor släckningsinsats.

Räddningstjänsten har skickat flera resurser till platsen.

Dessutom inväntar man en helikopter som ska vattenbomba området.

Kommenterar

Räddningstjänsten har uttalat sig om skogsbranden.

I en kommentar till radion uppger man att det inte finns någon bebyggelse i närheten av branden.

Vidare konstaterar räddningstjänsten att det är för tidigt att uttala sig om brandens spridningsrisk.

I dagsläget brinner ett område på 100 gånger 100 meter.

SMHI varnar

SMHI har utfärdat flera varningar för skogsbränder under söndagen.

I Götaland och sydöstra Sveland är risken för bränder i skog och mark mycket eller extremt stor, uppger myndigheten.

Gotland och Öland pekas också ut som riskområden.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

  • Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.
  • Brand sprids lätt i skog och mark.
  • Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.
  • Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

LÄS MER: ”Brutal värme” i Europa – då påverkas Sverige

FAKTA: Skogsbränder

- Den främsta orsaken till bränder i skog och mark är människors aktiviteter. Risken för att bränder ska uppstå och deras förlopp beror också på vädret och vegetationen. I ett allt varmare klimat ökar risken för bränder i skog och mark.

- Antalet bränder i skog och mark varierar mycket år från år. Under den senaste 20-årsperioden har det handlat om drygt 2 000 till 8 000 bränder per år i Sverige. En torr och varm sommar ger som regel många fler bränder jämfört med en regnig säsong.

Källa: SMHI

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen


JUST NU: Hånet mot Åkesson – ”Bisarra konspirationsteorier”

2025 06 29

Jimmie Åkesson (SD) hånas av S efter ett utspel.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson gick till angrepp mot Socialdemokraterna i ett inlägg på X på lördagen.

Åkesson ifrågasatte den affär där IOGT-NTO köper Socialdemokraternas lotteriverksamhet Kombispel.

– Inför öppen ridå görs en internaffär inom den socialdemokratiska intressesfären på hisnande 57,5 miljoner kr när IOGT-NTO köper den skandalomsusade lotteriverksamheten, skrev Åkesson på X.

– IOGT-NTO har i sin tur fått årliga miljonbidrag av ForumCiv som finansieras via Sida. Dessa nära kopplingar och mångmiljontransaktioner mellan partiverksamhet, ideella föreningar och staten bidrar till att urholka förtroendet för politiken och demokratin, skrev Åkesson.

Men nu får SD-ledaren ett hånfullt svar från S.

”Bisarra konspirationsteorier”

Jimmie Åkesson skrev i inlägget att affären väcker misstankar.

– Endast misstanken att Sveriges största parti tvättar biståndspengar till sin kampanjkassa är helt oacceptabelt, skrev SD-ledaren i inlägget på lördagen.

Anklagelsen är dock felaktig, enligt Expressen. Tidningens granskning visar IOGT-NTO har en nykterhetsrörelse, tillsammans med andra organisationer, som heter Inrif och som får bidrag av ForumCiv. Men Inrif ger inga bidrag till IOGT-NTO, enligt tidningen, och har därför inget med köpet av lotteriverksamheten att göra.

Nu riktar Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin hånfull kritik mot Jimmie Åkesson.

– Jag tror att det vore bra för Sverige om Jimmie Åkesson behärskade sig med sina fria fantasier och bisarra konspirationsteorier, säger Baudin till tidningen.

Ny mätning

På söndagen kom det också ett tråkigt besked för SD-ledaren när det gäller opinionsläget.

En ny undersökning från DN/Ipsos visar att SD:s samarbetsparti M tycks ha större potential att locka nya väljare än vad SD har, rapporterar tidningen.

På frågan vilket parti de på allvar överväger att rösta på, svarar 27 procent M och 22 procent SD. Enligt Ipsos har M fler ideologiska anhängare och ses som ett regeringsbärande parti.

Kampen mellan SD och M om att bli största högerparti kan alltså bli hård för SD inför nästa val.

Det är dock fler som överväger att rösta på SD nu än för ett år sedan, då motsvarande siffra var 19 procent. SD blev dessutom större än M i förra valet, och lär satsa hårt på att bli det även i valet 2026.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen