10 januari 2026

Putin försvarar Trump

2023 09 12

Rysslands diktator Vladimir Putin har ryckt ut till USA:s före detta president Donald Trumps försvar.

På en pressträff under  det internationella stormötet Eastern Economic Forum i ryska Vladivostok kommenterar diktatorn åtalen mot den amerikanske ex-presidenten.

Trump står bland annat åtalad för att ha försökt påverka valresultatet i Georgia 2020.

Han har även åtalats för bokföringsbrott. Ex-presidenten anklagas för att ha undanhållit hemliga dokument efter sin tid i Vita huset.

Nu tar Rysslands diktator Donald Trump i försvar.

– Allt som händer Trump sker för att den ena sidan förföljer och försöker smutskasta en politisk rival. Det är vad det är. Och det sker inför allmänheten i USA och hela världen, säger Putin enligt AP.

Diktatorn tillägger att åtalet enligt honom är ”bra för Ryssland”.

– Min uppfattning är att det är bra eftersom det visar hur ruttet det amerikanska politiska systemet är.

Goda relationer med Putin

Donald Trump har av många bedömare och experter målats upp som en ryssvänlig president.

Under sina fyra år i Vita huset framhöll Trump upprepade gånger att han hade goda relationer med Putin. Kritiker hävdade att han var undergiven den ryske ledaren.

Ser ut att bli presidentkandidat 

Än så länge har Trumps väljarstöd inte påverkats nämnvärt av åtalen mot honom.

De senaste opinionsmätningar tyder på att Trump kommer att bli Republikanernas presidentkandidat 2024.

Vladimir Putin tror inte att Rysslands relation med USA kommer förändras nämnvärt om Trump återigen tar plats i Vita huset.

– Det är osannolikt att något kommer att förändras radikalt, säger han och hävdar att den nuvarande Biden-administrationen har skapat en stark ”anti-Rysslandstämning” i USA.

– Det kommer bli mycket svårt för dem (USA) att vända skutan, säger Putin.  

Kommenterar Trumps löfte

Trump har hävdat att han skulle kunna avsluta kriget i Ukraina inom 24 timmar om han återtar presidentposten.

Ett uttalande som hyllas av den ryske diktatorn.

– Det är bra. Vi har noterat att Trump har sagt att han kan lösa akuta problem inom några dagar, kommenterar Putin.

Uppmärksammad hyllning till Putin

Trump har stått för flera kontroversiella uttalanden efter att Ryssland inledde sitt brutala anfallskrig mot Ukraina. 

Omvärlden reagerade med avsky när Putin inför krigsutbrottet erkände Ukrainas två självutnämnda utbrytarrepublikerna som självständiga – men Trump hyllade istället Rysslands diktator.

Genialt anser Trump

– Det här är genialt. Putin förklarar en stor del av Ukraina självständigt, sa Donald Trump.

Trump syftade på den del av Ukraina där Putin beordrat ryska styrkor att korsa gränsen, regionerna Luhansk och Donetsk.

Omvärlden såg med förskräckelse på ryska arméns rörelser men Donald Trump däremot kallade det för en stark fredsstyrka.

– Så Putin säger nu att en stor del av Ukraina är självständigt. Jag säger ’Hur smart är det’. Och han kommer att gå in och vara en fredsbevarare.

– Det är den starkaste fredsstyrkan, sa Donald Trump till ett populärt konservativt radioprogram.

– Detta är en kille som säger, ’jag förklarar en stor del av Ukraina för självständigt’ och vi kommer att hjälpa till att bevara fred. Det är ganska smart, sa Donald Trump.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


28 aug 26

Svensk bilhandlare i konkurs

2026 08 28

En bilhandlare i södra Sverige har kastat in handduken.

En bilfirma i skånska Hörby har gått i konkurs med skulder på miljontals kronor.

Samtidigt saknas exklusiva bilar och företagets tidigare ledamot har lämnat landet.

Stängde plötsligt

Bilhandlaren i Hörby försvann från marknaden nästan över en natt.

Lokalerna tömdes och när konkursförvaltaren gick igenom verksamheten fanns inga tillgångar kvar.

Lunds tingsrätt beslutade om konkurs efter en ansökan från Skatteverket.

I konkursbouppteckningen framgår att bolaget saknar pengar, medan skulderna uppgår till drygt 2,8 miljoner kronor.

– ​Utdelning kan för närvarande inte påräknas, uppger konkursförvaltaren till fordringsägarna i bouppteckningen, rapporterar Skånska Dagbladet.

Företaget hade tidigare varit en betydligt större verksamhet.

Så sent som 2023 omsatte bolaget mer än 30 miljoner kronor.

LÄS MER: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Lyxbilar spårlöst borta

Samtidigt som bilfirman gått omkull saknas fyra exklusiva fordon.

Det handlar om två leasade Audi-bilar samt en Land Rover och en BMW som köpts på avbetalning.

Kreditgivarna har efterlyst fordonen, men ingen av bilarna har hittats.

Skulderna kopplade till de fyra bilarna uppgår till närmare 1,5 miljoner kronor.

Det är fortfarande oklart var fordonen befinner sig eller om de har förts ut ur Sverige.

Även företagets tidigare registrerade ledamot är försvunnen.

Mannen, som är i 40-årsåldern, utvandrade i februari till ett okänt land och saknar nu känd adress.

Myndigheter och fordringsägare har försökt få tag på honom utan framgång.

Han krävs dessutom på över 600 000 kronor i andra ärenden, bland annat kopplade till borgensåtaganden för ett annat bilföretag som också har gått i konkurs.

Inte första gången

Det är inte första gången fordon försvinner i samband med en konkurs.

I en uppmärksammad miljardkonkurs i Norrbotten under 2024 saknades över 100 fordon och maskiner, samtidigt som bolagen hade skulder på närmare en miljard kronor.

– Det här är jättestort, största konkursen jag har varit om och mest komplicerade, sade Bertil Sjöö, senior advisor och konkurshandläggare på Auktiona AB, till SVT, vid tillfället.

Flera fordon hittades senare på olika platser, och Ekobrottsmyndigheten inledde en förundersökning om bland annat grovt bedrägeri och bokföringsbrott.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: L Clarysse

Text: Redaktionen