1 jan 2026

Putin erkänner problem i Ryssland

2025 09 04

Vid ett ekonomiskt forum medger Vladimir Putin problem.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit om problem i Ryssland.

I synnerhet har de östra delarna av landet drabbats av utmaningar kopplade till gasbrist och bränslebrist.

På torsdagen erkänner Vladimir Putin att Ryssland står inför gasbrist vid ett ekonomiskt forum i Vladivostok, rapporterar Kyiv Independent med hänvisning till oberoende Moscow Times.

Erkänner problem

Det kommer efter flera månader av ukrainska attacker mot ryska oljeraffinaderier och infrastruktur för naturgas.

Vid Eastern Economic Forum i Vladivostok på torsdagen säger Putin att tecken på gasbrist redan är synliga i ryska Fjärran östern. 

Han menar att det kan vara en utmaning att försörja nya företag, och att efterfrågan på gas förväntas öka betydligt i Fjärran österns federala distrikt under de kommande åren.

Den ryske ledaren ger dock ingen förklaring till problemen.

Ställer till det

De ukrainska attackerna har stört Rysslands förmåga att bearbeta och exportera olja och har skapat bensinbrist i vissa ryska regioner, liksom på det ockuperade Krym.

Drönarattackerna syftar till att ställa till det ekonomiskt för Ryssland och begränsa de intäkter som går till att finansiera krigsmaskinen.

Läs mer: Rysslands största bank slår larm

Fortsätter stiga

På torsdagen kommer även uppgifter om att bensinpriserna fortsätter att stiga i Ryssland.

Det rör sig på nytt om nya rekordnivåer.

– Prisökningen, som började tidigare i somras, har inneburit att grossistkostnaderna har skjutit i höjden med över 50 procent sedan januari, rapporterar Moscow Times.

– Experter har till stor del tillskrivit ökningen en uppgång i ukrainska attacker som har skadat raffinaderier och tvingat stora anläggningar att stänga ner, vilket därmed har stramat åt tillgången.

Situationen vid fronten

För närvarande är det mycket som står still gällande kriget.

Ryssland gör mindre framsteg i de östra delarna av landet, men det rör sig inte om några större segrar.

Samtidigt finns det ingenting som pekar på att ett fredsavtal skulle vara nära förestående.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Rusning från Sverige

2026 02 17

Det nya året har inletts med en ordentlig köldknäpp.

Det kyliga vädret väntas hålla i sig under de kommande veckorna.

– Vintervädret håller i sig större delen av denna vecka med minusgrader dagtid i så gott som hela landet, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg.

Rusning från Sverige

Det ovanligt kalla vädret får svenska folket att vända blicken mot varmare breddgrader.

Under den senaste månaden har resebokningarna ökat med hela 55 procent jämfört med samma period i fjol, rapporterar resebolaget Ving.

Enligt bolagets kommunikationschef Claes Pellvik uppvisar svenska folket ett historiskt högt intresse för att packa väskan och lämna Sverige.

– När både Kung Bore och Amors kärlekspilar är i farten märks det i bokningarna. Och ser man på väderleksrapporterna framåt så är det knappast några vårvindar i sikte. Svenskarna säkrar därför resor i rekordfart, från spontana sista minuten-resor till resor längre fram. Det bokas brett och snabbt och en tydlig trend är att allt fler även bokar utanför klassisk högsäsong, säger han och tillägger:

– Vi möter den ökade efterfrågan på senhösten genom att även i år förlänga säsongen till flera av Medelhavsdestinationerna till långt in i november.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget 

Semesterparadis i toppen

Det populäraste resmålet under vintern är Kanarieöarna, med Gran Canaria i spetsen. Trycket på resor till Thailand och Kap Verde är också högt.

Dessutom passar många redan nu på att boka in sommarsemestern. Antalet bokningar till resor under sommaren har ökat med 30 procent jämfört med samma period i fjol, uppger Ving.

– Skolloven är alltid de veckor på året som är mest eftertraktade och som bokas upp snabbast. Vi vet av erfarenhet att när man får tid tillsammans, som nu under sportloven, har familjer också möjlighet att prata ihop sig och planera kommande resor. Trycket är högt, så det gäller att inte avvakta för länge om man har önskemål om ett specifikt hotell eller avgång, säger Claes Pellvik.

LÄS OCKSÅ: En hel bransch går mot sin död 

Foto: TheDigitalWay

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 17

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen