2 december 2025

Putin driver på för annat krig – USA varnar

2025 01 07

Ryssland driver på för att hålla igång ett krig långt utanför landets egna gränser.

Den varningen kommer nu från USA i samband med ett sammanträde i FN.

Anklagelsen: finansierar båda parter

Utspelet är en förlängning på tidigare anklagelser om att Ryssland stöttar båda sidor av konflikten i det pågående kriget i Sudan.

Enligt amerikanerna finansierar Moskva de två stridande parterna för att främja sina egna politiska mål, rapporterar Reuters.

Kriget bröt ut i april 2023 som resultatet av en maktkamp mellan Sudans väpnade styrkor och den paramilitära gruppen Rapid Support Forces (RFS), vilket utlöste världens största hungerkris och en stor fördrivning av människor.

Lade in veto

Så sent som i november lade Ryssland in sitt veto för den FN-resolution som uppmanade båda stridande parter att omedelbart upphöra med våldet och säkerställa leverans av humanitärt bistånd.

– Ryssland valde att göra motstånd och stå ensamt när de röstade för att utsätta civilbefolkningen för fara, samtidigt som man finansierar båda sidor av konflikten. Ja, det är vad jag sade – båda sidor, säger USA:s FN-ambassadör Linda Thomas-Greenfield till FN:s säkerhetsråd.

Hon gav inga ytterligare detaljer i sin anklagelse.

Vill åt guldet

Enligt USA:s FN-delegation består Rysslands intresse främst i Sudans guldhandel.

Man fördömer allt materiellt stöd till de krigförande parterna.

– Vi tror att sudanesiska myndigheters samarbete med sanktionerade ryska enheter och individer inom guldutvinning kan visa sig vara skadligt mot Sudans långsiktiga intressen och det sudanesiska folkets strävan att få ett slut på kriget, säger en talesperson för USA i FN enligt Reuters.

Slår tillbaka

Ryssland har svarat på USA:s varningar.

Dmitrij Polyansky, biträdande FN-ambassadör för landet, säger att han beklagar att USA “försöker döma andra världsmakter efter sin egen måttstock”.

– Det är uppenbart att i Pax Americana (begrepp för en amerikansk världsordning, red. anm.), som våra amerikanska kollegor försöker bevara till vilket pris som helst, bygger relationerna med andra länder enbart på deras exploatering och kriminella system som syftar till att berika USA, säger ambassadören.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Beskedet i regeringsfrågan – ”dörren är totalstängd”

2026 08 26

Ett parti ger ett skarpt besked i regeringsfrågan.

Flera partier ser en mittenregering som ett tänkbart alternativ efter valet.

Men ett av mittenpartierna meddelar nu att ”dörren är totalstängd”.

”Nyckeln är bortkastad”

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist vill se en mittenregering efter valet.

Även S håller sina dörrar öppna och kan tänka sig olika lösningar i regeringsfrågan.

Men mittenpartiet Liberalerna säger blankt nej till en mittenregering ledd av Magdalena Andersson (S).

Att L skulle stötta eller ingå i en sådan regering är ”helt uteslutet”, säger partiledaren Simona Mohamsson till DN.

– Dörren är totalstängd, låst, nyckeln är bortkastad. Det kommer aldrig att hända, säger L-ledaren, enligt tidningen.

Centerledaren Elisabeth Thand Ringqvist tycks heller inte hoppas på att få med sig L, som har legat under spärren i opinionsmätningar en längre tid.

Thand Ringqvist har istället nämnt Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och eventuellt Miljöpartiet som partier som skulle kunna ingå i en mittenregering, utöver C.

”Vi ökar”

L är alltså tydliga med att partiet vill se en Tidöregering och ingenting annat.

Frågan är dock om Mohamssons parti klarar 4-procentsspärren.

I den senaste mätningen från DN/Ipsos får L förvisso sin högsta siffra sedan partiet meddelade att man öppnar för SD i regeringen: 2,3 procent.

Det är fortfarande långt under riksdagsspärren, men 1 procentenhet mer än i juni.

– Vi ökar, säger Simona Mohamsson i sitt valtal i Stockholm, rapporterar tidningen.

Men det ska mycket till för att partiet ska klara sig, och om L åker ur riksdagen är det också föga troligt att de återstående Tidöpartierna kan bilda regering.

LÄS OCKSÅ: Grannland säger nej - vägrar hjälpa Putin

Busch svar på C-inviten

Även KD-ledaren Ebba Busch har tidigare kommenterat Elisabeth Thand Ringqvists invit om samarbete.

Busch välkomnar att partier vill samarbeta med KD, men ifrågasätter om C är villiga att mötas i sakpolitiken, har Expressen rapporterat.

– Är ni beredda att diskutera och möta oss i frågan om hur vi får ordning på svensk sjukvård? säger Ebba Busch, enligt tidningen.

Busch menar också att C istället borde kliva över blockgränsen och börja samarbeta med Tidöpartierna.

– Jag kan absolut tänka mig Centerpartiet i en någon slags blågul konstellation, säger Ebba Busch, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Putin - Indien stryper importen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen