5 maj 2026

UPPGIFTER: Putin behandlas för dödlig sjukdom

2023 04 13

Rysslands diktator Vladimir Putin har cancer och behandlas med cellgifter.

Det framgår av nya uppgifter från de läckta Pentagondokumenten, rapporterar den tyska tidningen Fokus.

Enligt dokumenten ska Putin ha fått cellgiftsbehandling i början av mars.

Närmare bestämt den 5 mars.

– Då genomgick Putin en kemoterapi, uppger Fokus med hänvisning till de läckta dokumenten. 

Flera spekulationer

Spekulationerna om Putins hälsa har varit många under de senaste året. 

Spridda källor har hävdat att diktatorn drabbats av allt från Parkinson till olika typer av cancer.

Spekulationerna om Putins hälsoproblem satte framför allt fart under våren 2022 efter en märklig video där den ryska ledaren, i möte med försvarsministern Sergej Sjogu, såg ut att behöva greppa tag i bordskanten för att inte sjunka ned i stolen.

Hans högra ben skakade även kraftigt under samtalet.

Ljudupptagning spädde på rykten

I mitten av maj 2022 fick tidningen New Lines tag på en ljudupptagning från en rysk oligark som återigen satte fart på spekulationerna om Putins hälsa. 

I ljudupptagningen hävdade oligarken, som enligt tidningens uppgifter står mycket nära Kreml, att den ryska diktatorn drabbats av blodcancer.

– Putin är mycket sjuk i blodcancer, sa han enligt New Lines.

Vilken påstådd typ av blodcancer det skulle röra sig om specificerades inte.

Har aldrig bekräftats

Trots ihärdiga rykten har Vladimir Putin aldrig bekräftats sjuk.

Därför är den senaste läckan unik. Dokumenten från Pentagon har hög trovärdighet.  

– Det är den tydligaste indikationen hittills på att ryktena stämmer, framhåller Fokus.

Kreml har kommenterat

Kreml har vid upprepande tillfällen förnekat att Vladimir Putin är sjuk.

I maj 2022 uttalade sig den ryske utrikesministern Sergej Lavrov om diktatorns hälsotillstånd.

– Jag tror inte att vettiga människor kan se något tecken på någon form av sjukdom eller åkomma hos den här personen, sa Lavrov när han fick frågan av en fransk journalist.

I ett kompletterande uttalande beskrev Lavrov att Putin framträder för offentligheten varenda dag i Ryssland.

– Du kan se honom på skärmar, läsa och lyssna på hans tal. Jag lämnar det till samvetet hos dem som sprider sådana rykten, skrev den ryska utrikesministern.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 juni 2026

Hundratusentals kan slippa betala skatt – ny lag på gång

2026 06 04

En så kallad skattefälla för hundratusentals svenskar är på väg att tas bort.

Det var förra veckan som regeringen gick ut med att en ny lagändring är på gång.

Så som inkomstskattelagen ser ut idag ska folk som stadigvarande vistas på svensk mark också betala skatt i Sverige för sina inkomster.

Men det finns idag ingen exakt definition av begreppet "stadigvarande vistelse”. Det ställer till det för arbetsgivare, domstolar och de cirka 700 000 svenskar som bor utomlands, enligt regeringen.

"Kommer underlätta"

Den nya definitionen av stadigvarande vistelse föreslås omfatta minst 160 vistelsedagar på ett kalenderår – eller fler än 120 om antalet under föregående år översteg samma antal. Enbart dagar då personen haft sin dygnsvila i Sverige räknas som vistelsedagar.

Det här kommer underlätta livet för många utlandssvenskar, inte minst pensionärer som bosatt sig utomlands men kommer till Sverige och träffar barnbarnen då och då. Det ska vara lätt att göra rätt när man betalar skatt, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Förslag från Skatteverket

Göran Andersson, vd för rådgivningsbolaget Sparsam Skatt, välkomnar beskedet.

Han menar att de nya reglerna kommer att göra det tydligare hur ofta man som utlandssvensk kommer kunna resa “hem” för att besöka släkt och vänner utan att bli skyldig att betala skatt i Sverige.

Lagstiftningen har varit otydlig, vilket inte är till gagn för någon part. Att regeringen nu går vidare har varit efterlängtat ända sedan Skatteverket lade fram förslaget hösten 2023, säger Göran Andersson till Di.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Ska gälla från januari

Dagens regelverk har en gräns vid sex månaders vsistelse. Skatterättsnämnden har dock gjort flera undantag, exempelvis är hembesöken spridits över samtliga månader.

Den nya lagen föreslås träda i kraft från och med nästa år.

Skönt att oklarheter kring repetitiva besök, periodicitet och den svenska vistelsens längd i förhållandet till vistelse utomlands före och efter Sverigevistelsen blir ett minne blott om den nya lagen implementeras 1 januari 2027, konstaterar Göran Andersson.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen