5 maj 2026

UPPGIFTER: Putin behandlas för dödlig sjukdom

2023 04 13

Rysslands diktator Vladimir Putin har cancer och behandlas med cellgifter.

Det framgår av nya uppgifter från de läckta Pentagondokumenten, rapporterar den tyska tidningen Fokus.

Enligt dokumenten ska Putin ha fått cellgiftsbehandling i början av mars.

Närmare bestämt den 5 mars.

– Då genomgick Putin en kemoterapi, uppger Fokus med hänvisning till de läckta dokumenten. 

Flera spekulationer

Spekulationerna om Putins hälsa har varit många under de senaste året. 

Spridda källor har hävdat att diktatorn drabbats av allt från Parkinson till olika typer av cancer.

Spekulationerna om Putins hälsoproblem satte framför allt fart under våren 2022 efter en märklig video där den ryska ledaren, i möte med försvarsministern Sergej Sjogu, såg ut att behöva greppa tag i bordskanten för att inte sjunka ned i stolen.

Hans högra ben skakade även kraftigt under samtalet.

Ljudupptagning spädde på rykten

I mitten av maj 2022 fick tidningen New Lines tag på en ljudupptagning från en rysk oligark som återigen satte fart på spekulationerna om Putins hälsa. 

I ljudupptagningen hävdade oligarken, som enligt tidningens uppgifter står mycket nära Kreml, att den ryska diktatorn drabbats av blodcancer.

– Putin är mycket sjuk i blodcancer, sa han enligt New Lines.

Vilken påstådd typ av blodcancer det skulle röra sig om specificerades inte.

Har aldrig bekräftats

Trots ihärdiga rykten har Vladimir Putin aldrig bekräftats sjuk.

Därför är den senaste läckan unik. Dokumenten från Pentagon har hög trovärdighet.  

– Det är den tydligaste indikationen hittills på att ryktena stämmer, framhåller Fokus.

Kreml har kommenterat

Kreml har vid upprepande tillfällen förnekat att Vladimir Putin är sjuk.

I maj 2022 uttalade sig den ryske utrikesministern Sergej Lavrov om diktatorns hälsotillstånd.

– Jag tror inte att vettiga människor kan se något tecken på någon form av sjukdom eller åkomma hos den här personen, sa Lavrov när han fick frågan av en fransk journalist.

I ett kompletterande uttalande beskrev Lavrov att Putin framträder för offentligheten varenda dag i Ryssland.

– Du kan se honom på skärmar, läsa och lyssna på hans tal. Jag lämnar det till samvetet hos dem som sprider sådana rykten, skrev den ryska utrikesministern.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen