Produktionen stoppas direkt – över 100 förlorar jobbet
2025 05 10
En svensk tomatodling tvingas pausa produktionen och 100 anställda får gå.
På lördagsförmiddagen kommer besked om att tomatodlingen i Frövi utanför Örebro tvingas pausa produktionen omedelbart.
Detta på grund av stora problem med värmen.
Företaget har gett besked om varsel och över 100 anställda förlorar jobbet, rapporterar SVT.
Problem med värmen
Det har gått ungefär ett år sedan en av Sveriges största tomatodlingar startades i Frövi.
På grund av omfattande värmerelaterade problem tvingas de nu till ombyggnation, rengöring och att teknisk utrustning ska bytas ut.
– Vi behöver åtgärda klimatet annars får vi samma problem igen. Under den tiden kan vi inte producera tomater, säger Dirk Aleven, vd, för Frövi Greenery.
Över 100 förlorar jobbet
Växthuset levererar tomater till matbutiker men nu har produktionen stoppats helt och hållet.
Vd Dirk Aleven bekräftar att de anställda kommer att få gå från sina jobb.
– Vi behövde låta alla anställda gå och det är över 100 arbetare. Anledningen är att vi inte vet hur lång tid det kommer att ta för att åtgärda problemet, säger han.
Företaget kommer att vidta rättsliga åtgärder mot det bolag som haft ansvar för konstruktionen av växthuset.
Läs mer om ekonomi: Vegansk hamburgerkedja går i konkurs
Fortsatt hög nivå
I Arbetsförmedlingens senaste rapport från i april framgick att arbetslösheten i mars månad var fortsatt hög.
I slutet av mars var närmare 373 000 personer, motsvarande 7,1 procent, inskrivna som arbetslösa.
– Antalet arbetslösa har minskat två månader i rad men minskningen ska ses med försiktighet, understryker myndigheten.
– Arbetslösheten är fortfarande hög och jämfört med ett år tillbaka är ungefär 18 000 fler inskrivna som arbetslösa.
Ekonomin fortsatt svag
Svensk ekonomi har det fortsatt kämpigt.
Den svaga ekonomin påverkar enligt Arbetsförmedlingen fortfarande arbetsmarknaden.
Drygt 5 100 personer varslades om uppsägning i mars, det är ett tecken på en försvagad arbetsmarknad.
Foto: R. Dancre
Text: Redaktionen