JUST NU: Problem i ICA:s matbutiker – kunder drabbade

2022 12 13

ICA går nu ut med ett meddelande till alla sina kunder.

Livsmedelskedjan har drabbats av problem i dag tisdag som ställer till det för kunderna i butikerna.

Problem vid kassan

Det är när kunderna kommer fram till kassan och ska betala för sina varor som problemet uppstår.

Kunder som vill betala med olika typer av betalkort är den kundgrupp som är drabbade.

Det är nämligen svårt att betala med kort i ICA:s butiker i dag.

Ica förklarar

– Just nu har vi en intern driftstörning, framhåller ICA:s presstalesperson Maria Elfvelin till Aftonbladet.

Hon konstaterar att det är en mycket vanlig företeelse som just nu berörs av driftstörningen i ICA:s butiker.

– Kortbetalningar i butik, betonar ICA:s presstalesperson.

Långa köer på ICA

Problemen har resulterat i att det på sina håll är extra långa köer i ICA-butikerna under luciadagen.

– Det var jättelånga köer, säger en av ICA:s kunder till tidningen.

Han understryker bland annat att det var problem med att lösa in pantkvitton och att ICA:s personal fick försöka att hjälpa kunderna manuellt.

ICA framför ett beklagande till kunderna som är drabbade ute i affärerna och betonar att man genomför betydande insatser för att lösa problemen.

Ingen tidsplan

Man kan emellertid inte presentera någon tidsplan för när man räknar med att driftstörningarna skall vara åtgärdade.

Datasystemfunktionen Downdetector som mäter problem med olika system lyser för närvarande illrött för ICA-banken.

Klockan 11.13 rapporterades ett första fel för ICA och ytterligare ett fel klockan 12.24.

Många problemrapporter

Strax efter klockan 13 ökade problemrapporteringen kraftigt och efter klockan 14 var Ica drabbade av hela 24 problemrapporter.

– Downdetector rapporterar bara en händelse när antalet problemrapporter markant överstiger den vanliga volymen för det klockslaget, uppger Downdetector på sin webbsida.

Försöker lura ICA:s kunder

ICA gick nyligen ut och varnade sina kunder i ett annat ärende.

– Just nu cirkulerar bluffmeddelanden i ICA:s namn via SMS, mejl, Facebook och telefon, uppger ICA

Meddelanden går vanligtvis ut på att man har vunnit ett presentkort från ICA och att man endast behöver klicka på en länk i meddelandet för att ta del av detta.

– Man ombedes sedan fylla i sina person-, kort- eller kontouppgifter, förklarar ICA.

Fiffel och bluff

ICA förklarar dock att det hela är fiffel och bluff och ingenting som ICA har att göra med.

– Vi uppmanar våra kunder att inte ge ut sina uppgifter. Vi rekommenderar att man inte ens klickar på länken i meddelandet.

– Vi avråder också från att lämna ifrån dig uppgifter om du blir kontaktad per telefon om en undersökning från ICA, betonar ICA.

Foto: ICA-gruppen/J. Gow

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 29

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


29 mars 26

Ny lag i Ryssland: Tillåts stjäla från Sverige

2026 03 29

Ryssar ska få stjäla i Sverige, enligt Putinregimen.

Putinregimens Ryssland planerar en lagändring som gör det tillåtet att i Ryssland sälja och registrera bilar som har stulits i bland annat Sverige och andra europeiska länder.

Lagändringen beskrivs som en hjälpande hand till biltjuvar, och nu varnas det för att Europa kan drabbas av en våg av bilstölder.

Får stjäla från ”fientliga stater”

Om lagändringen går igenom så kommer Ryssland inte ens att ta hänsyn till om det inkommer en internationell brottsanmälan, rapporterar Iltalehti.

Bilar som har stulits från ”fientliga länder” ska kunna köpas och registreras i eget namn och få ryska nummerplåtar.

Det skulle underlätta avsevärt för biltjuvar som slår till bland annat i Sverige och i resten av Europa. Dessa kommer bara behöva transportera bilarna till Ryssland, där de alltså inte kommer att räknas som stulna.

Att äga en stulen bil blir alltså lagligt på villkoret att den har stulits i ett land som Ryssland klassar som en fientlig stat.

Sverige räknas definitivt till den kategorin, liksom de flesta västländer.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

Reaktioner i Ryssland

Lagförslaget har mottagits med entusiasm i vissa ryska medier.

Tidningen Novie Izvestia gläder sig åt de ”enorma importmöjligheter” som lagändringen skulle medföra, och landar i den något oväntade slutsatsen att ”alla vinner” på upplägget.

Europeiska bilägare kan sälja bilen svart till en mellanhand och samtidigt anmäla den som stulen och få ut pengar på försäkringen, samtidigt som den ryska köparen också är en vinnare eftersom han eller hon får köpa en bil under marknadspris, resonerar den ryska tidningen.

Bloggaren Oleg på den ryska affärssajten Smart-Lab konstaterar att bilstölder i Europa lär skjuta i höjden.

– Wow, om det här går igenom kommer det att bli en boom av bilstölder i Europa. Jag är säker på att olika semi-kriminella gäng kommer att kunna ordna leverans av bilar från fientliga länder till Ryssland, skriver bloggaren.

– Det här kommer att bli en riktig guldgruva för dem och samtidigt en möjlighet för ryssarna att få bra bilar till ett billigare pris, tillägger han.

Efter viss eftertanke landar han ändå i att lagändringen är problematisk.

– Av någon anledning är jag dock inte särskilt entusiastisk över trenden att legalisera stulna saker. Efter bilar kan samma praxis gälla andra stulna föremål, konstaterar bloggaren Oleg, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen