Problem för Swedbankkunder – kan inte betala

2024 03 04

Kunder hos Swedbank och Sparbankerna upplever för närvarande problem med betalningar och överföringar. 

Problemen gäller bland annat transaktioner via betalningsappen Swish. 

Swish bekräftar uppgifterna på sin hemsida.

– Just nu förekommer en driftstörning hos Swedbank och Sparbankerna som kan påverka Swish-betalningar till och från denna bank, framhåller betalningsjätten i ett uttalande.

Vidare upgper Swish att  Swedbank och Sparbankerna arbetar för fullt med att lösa problemet.

– Vi uppdaterar vår hemsida när status ändrats.

–  För frågor om betalningar, var vänlig kontakta din bank, står det i uttalandet.

Swedbank kommenterar

Swedbank har kommenterat betalningsproblemen.

– Vi har tekniska störningar som gör att det kan vara svårt för vissa kunder att göra vissa betalningar, föra över pengar och swisha.

Det säger bankens presskommunikatör Charlotte Nilsson till Expressen.

Vidare medger hon att det inte finns någon prognos för när problemen kan vara lösta.

42 168 393 894 kronor

Fakta Swish: 

- 8,4 miljoner privata användare

- 93 % av användarna skickar eller tar emot en betalning varje månad

- 42 168 393 894 kronor swishades i november

- 84 011 437 Swishbetalningar genomfördes i November

- 325 000 företag tar betalt med Swish  

- Arbetet med att utveckla Swish startade 2012 som ett samarbete mellan sex av Sveriges största banker.

- Tillsammans äger Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea, SEB samt Swedbank och Sparbankerna Getswish AB. Idag har flera banker anslutit sig till Swish. Varje bank ansvarar själva för att utforma erbjudanden, villkor och eventuella avgifter för tjänsten till sina kunder.

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk attack mot civila – flera barn drabbade

2025 06 28

Civila har dödats och barn har skadats i en rysk attack.

Ryssland har utfört ännu en attack som har drabbat civila ukrainare hårt.

I staden Odessa har ett 21 våningar högt bostadshus attackerats med hjälp av drönare.

Döda och skadade

Ett gift par har dödats i attacken, rapporterar Kyiv Post.

Samtidigt uppges flera barn ha skadats när drönaren träffade 21-våningshuset och orsakades brand på sjunde, åttonde och nionde våningen, enligt tidningen.

Branden gjorde att boende blev instängda och inte kunde ta sig ut.

Tre barn och fyra vuxna uppges ha skadats i attacken och förts till sjukhus.

Odessas borgmästare Gennadiy Trukhanov bekräftar också att ett gift par har hittats döda efter attacken.

– Räddningsarbetare har just hittat kropparna av ett par som dog när en fiendedrönare träffade en lägenhet, skriver borgmästaren på Telegram, enligt tidningen.

Räddningsinsatserna uppges ha komplicerats av upprepade flyglarm i området.

Ukraina har attackerat stridsflyg

Under gårdagen kom också rapporter om att fem personer hade dödats och 25 skadats i en drönarattack mot staden Samar i centrala Ukraina.

Ryssland fortsätter alltså med drönar- och robotattacker som drabbar Ukrainas civilbefolkning hårt.

Samtidigt gör Ukraina motstånd, bland annat genom att attackera mål inne i Ryssland.

Igår kom uppgifter om att Ukraina hade genomfört en ny attack mot ryska stridsflyg, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade om.

Enligt ukrainska uppgifter träffades fyra ryska stridsflygplan av modellen SU-34 i en drönarattack natten till fredagen.

Två av de ryska planen ska ha förstörts, medan de andra två skadades.

Attacken utfördes av den ukrainska underrättelsetjänsten SBU i samarbete med specialstyrkor och andra militära enheter, enligt Ukrainas generalstab.

Attacken ägde rum på flygfältet Marinovka i Volgograd Oblast i Ryssland.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Flera ryska stridsflyg förstörda i stor attack

Text: Redaktionen


Forskare varnar för sjukdom i turistparadis – kan komma till Sverige

2025 06 28

Forskare varnar för en sjukdom som finns i södra Europa och kan komma till Sverige.

I populära turistländer vid Medelhavet sprids virus via myggor.

Ett av dessa virus riskerar att komma till Sverige, varnar forskare.

Smittskyddsläkare frågar sig om Sverige är förberedda för att viruset sprids norrut.

Kan dyka upp i Sverige

Bland de virus som sprids via myggor i turistparadis finns bland annat nilfeber, rapporterar TV4.

Forskare varnar för att nilfeber kan komma till Sverige. Viruset sprids genom myggor som redan finns i Sverige, enligt kanalen.

– Vi har rätt myggor och viruset rör sig norrut i Europa. Så här är vi oroliga för att det ska dyka upp lokalt i Sverige, säger Jenny Hesson, forskare i arbovirologi vid Uppsala universitet, till kanalen.

Smittskyddsläkare har redan tidigare varnat för den risken.

I en debattartikel i Läkartidningen förra året hävdade flera smittskyddsläkare att det bara är en tidsfråga innan smittan kommer till Sverige.

De efterlyste därför bättre övervakning för att tidigt kunna upptäcka viruset. De menar att nilfeber kräver ett ”One Health”-perspektiv, där man tar hänsyn till både människor, djur och miljö.

– Vi anser att regioner i södra Sverige och myndigheter, i ett »One health«-perspektiv, behöver se över förmågan att tidigt upptäcka och hantera introduktion av nilfebervirus i Sverige, skrev smittskyddsläkarna i debattartikeln.

Potentiellt farlig

19 länder i Europa rapporterade totalt 1 436 fall av nilfeber förra året, enligt kanalen.

Sjukdomen kan ge hjärnhinneinflammation och är därför potentiellt dödlig.

De flesta som drabbas av sjukdomen, som även kallas för west nile-feber, får dock mildare symptom eller inga symptom alls, enligt Folkhälsomyndigheten.

– De flesta som får en lindrigare west nile-feber tillfrisknar inom en vecka. Hos mindre än en procent av de infekterade blir sjukdomen allvarlig med tecken på hjärn- eller hjärnhinneinflammation. Av dessa avlider cirka 17 procent.

Samtidigt finns det också andra sjukdomar som sprids via myggor i turistparadis vid Medelhavet, rapporterar kanalen.

Det handlar om bland annat denguefeber, zika och chikungunya.

Foto: W. Miguez

Text: Redaktionen