25 augusti 2026

Prischock för hundratusentals hushåll

2025 08 18

Fjärrvärmepriset höjs ordentligt för många hushåll i Sverige.

Det står klart efter att Göteborg Energi återigen beslutat att höja fjärrvärmepriset.

Denna gången med fyra procent för 2026

Den nya höjningen följer de senaste årens prisuppgångar. Inför 2024 höjdes priset med 8,7 procent och under 2025 med 6,9 procent. 

Många hushåll kommer att påverkas av höjningen. Hela 90 procent av Göteborgs flerbostadshus är anslutna till bolagets fjärrvärmenät.

”Ignorerar våra synpunkter”

Fastighetsägarna GFR, som representerar cirka 500 medlemmar i Göteborg med sammanlagt över 2 500 fastigheter, är mycket kritiska till höjningen.

Enligt GFR är höjningen omotiverad och riskerar att bromsa Göteborgs gröna omställning.  Högre fjärrvärmepriser kan få fler fastighetsägare att välja elbaserade värmepumpar, vilket ökar belastningen på elnätet. Det kan i sin tur försvåra elektrifieringen av industri och transportsektor – två centrala delar av stadens gröna omställning.

– Vi har efterfrågat tydliga underlag och svar på våra frågor, men Göteborg Energi har valt att avfärda eller ignorera våra synpunkter snarare än att bemöta dem, säger Anders G Johansson, näringspolitisk chef vid Fastighetsägarna GFR

– Politikerna måste börja intressera sig för prissättningen av fjärrvärme. Det handlar inte bara om boendekostnader, utan också om andra breda samhällseffekter. Vi behöver ett energisystem som är både hållbart och resurseffektivt.

Pekar ut orsak

Enligt Anders G Johansson är Göteborgs Stads höga avkastningskrav boven i dramat.

– Göteborg borde, tack vare bland annat stordriftsfördelar och en riklig tillgång till spillvärme, vara en av Sveriges billigaste fjärrvärmeorter. Men det är den inte.

LÄS MER: Elpriset förändras – hushållen uppmanas agera

Foto: M. Strandvall

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen


Jätteras i ny mätning

2026 09 02

Det sker dramatiska förändringar i en helt ny opinionsmätning som presenteras nu på onsdagsmorgonen.

Det handlar om TV4 Novus nya mätning  som lär leda till stort jubel hos Liberalerna.

Partiet har haft en mycket lång uppförsbacke och Simona Mohamsson har kämpat i stark motvind. Liberalerna fick 1,8 i Novus julimätning vilket är den lägsta nivån i mätbolagets historia, det vill säga sedan 2006. Förra veckans mätning var inte mycket bättre och landade på 1,9. 

Chansen ökar rejält

Men nu har det hänt något och Liberalerna ökar till 3,3 i dagens nya mätning. Det är det näst största lyftet bland samtliga partier och nu är Simona Mohamssons parti bara 0,7 procentenheter från riksdagsspärren.

Om Liberalerna klarar spärren så ökar chansen rejält för högersidan med M-SD-KD-L att vinna valet. Att Liberalerna lyfter till 3,3 innebär även att sannolikheten att få stödröster ökar kraftigt för partiet.

Dramatik för S

Den nya mätningen bjuder samtidigt på stor dramatik för Socialdemokraterna. Magdalena Anderssons parti rasar avsevärt i mätningen och sjunker ned så lågt som till 25,8 procent. Det innebär ett ras på hela 4,3 procentenheter och är den lägsta nivån för S under hela mandatperioden hos Novus.

På rödgröna sidan går det bättre för Vänsterpartiet och Centern som ökar med 1,0 respektive 1,2 procentenheter jämfört med förra veckan. V landar på 8,4 och Centern på 8,3.

Miljöpartiet står nästan stilla och får 7,8.

Sverigedemokraterna

På högersidan går det bäst för Jimmie Åkesson och Sverigedemokraterna som ökar med 1,6 till 20,7. Turerna med Ebba Busch har i nuläget inte skadat partiet. SD ligger därmed klart före Moderaterna som är det parti som tappar mest på högersidan. Ett tapp på -1,1 ger Moderaterna 17,2. Mycket talar för att en del M-väljare har gått över till L.

Kristdemokraterna ökar med 0,2 till 65. Ebba Busch genomför i dagarna en välbesökt bussturné genom landet.

Regeringsalternativen

Sammantaget knappar Team Kristersson in hela 4,3 procentenheter på Team Andersson.

Det blå laget ökar med 2,1 till 47,7 och det röda laget backar med -2,2 till 50,3.

Totalt sett leder vänstersidan med 2,6 när alla decimaler vägs in. Det kan jämföras med ledningen på hela 9,6 som det röda laget hade i Novusmätningen i juni. En väldigt stor del av de rödgrönas ledning är därmed utraderad.

ANDRA LÄSER: Magdalena Andersson varnar hela Sverige 

Hela mätningen 

Här är TV4 Novus nya mätning som presenterats på onsdagsmorgonen 2 september jämfört med Novus mätning från förra veckan.

🔴Vänsterpartiet                    8,4         +1,0
🔴Socialdemokraterna     25,8         -4,3
🟢Miljöpartiet                          7,8         -0,1
🟢Centern                                  8,3         +1,2
🔵Liberalerna                           3,3          +1,4
🔵Moderaterna                     17,2         -1,1
🔵Kristdemokraterna           6,5         +0,2
🔵Sverigedemokraterna   20,7        +1,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  50,3      -2,2
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,7*     +2,1
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

LÄS OCKSÅ: "Det är omöjligt" - Tidöparti går rakt emot Ulf Kristersson 

Foto: Felix Berglund/Socialdemokraterna, Stubner/V, Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen