JUST NU: Prins Harry slår världsrekord

2023 01 14

Prins Harry av Storbritannien kan nu även titulera sig världsrekordhållare.

Beskedet kommer från USA och gäller hans omtalade bok Spare – nummer två.

1,43 miljoner

Prins Harrys kontroversiella memoar har blivit den snabbast säljande verklighetsbaserade boken i världshistorien.

– Den har sålt 1,43 miljoner exemplar under första försäljningsdagen, rapporterar Forbes.

Och då har rekordsiffrorna inte ens räknat in försäljning utanför USA, Storbritannien och Kanada.

Därmed passerar Prins Harrys bok den tidigare världsrekordhållaren Barack Obama med väldigt stor marginal.

Här är topplistan

Så här ser topplistan ut:

1, Med 1,43 miljoner ex – Prins Harrys bok Spare från 2023

2, Med 0,89 miljoner ex – Barack Obamas bok Ett förlovat Land från 2020

3, Med 0,73 miljoner ex – Michelle Obamas bok Becoming från 2018

4, Med 0,40 miljoner ex – Bill Clintons bok Mitt Liv från 2004

5, Med 0,20 miljoner ex – Hillary Clintons bok Levande Historia från 2003

Om man räknar så kallade fictionböcker; skönlitterära böcker, så har dock inte Prins Harry skuggan av en chans.

Då vinner JK Rowlings bok Harry Potter and the Deathly Hallows som sålde gigantiska 8,3 miljoner exemplar första dagen den släpptes.

Releasedatumet var 21 juli 2007.

Läckte ut i Spanien

Prins Harrys rekord ses som extra fantastiskt med anledning av en händelse i Spanien.

– Den läckte ut i Spanien fem dagar innan den släpptes, uppger Forbes

– Det innebar att de flesta avslöjandena inklusive Prins Harrys narkotikabruk och slagsmålet med brodern William skapade rubriker innan bokens premiärdag 10 januari.

Amerikanska bedömare anar dock att avslöjanden tvärtom kan ha fått ännu fler att köpa boken.

Skäller ut media

Prins Harry gav även en extremt uppmärksammad intervju till brittiska TV-kanalen ITV inför boksläppet.

Där lyfte han bland annat fram följande synpunkter:

- Han har idag ett toppenliv med Meghan i USA

- Kungahuset i London har ett osunt samarbete med den brittiska pressen

- Brittiska pressen beter sig avskyvärt

- Han anser att hans familj bör be om ursäkt

- Han älskar Storbritannien och sin familj

Foto: The Royal Family

Text: Redaktionen


Enormt fynd i Sverige – ”historieböckerna måste skrivas om”

2026 01 28

Massiva fynd har hittats i norra Sverige.

Historieböckerna om norra Sverige kan behöva skrivas om.

Detta efter att flera arkeologiska fynd har gjorts vid bygget av Västra länken i Umeå.

Fynden förändrar historien

Under utgrävningarna för Västra länken i Umeå har arkeologer gjort enastående stora fynd från bronsåldern som visar på långt mer avancerad bosättning och jordbruk än man tidigare trott i norra Sverige.

Arkeologer har hittat spår av bofast jordbruk med tamboskap, något som tidigare inte varit känt för denna del av landet under bronsåldern.

Den enorma mängden fyndmaterial, inklusive redskap och spår av byggnader, gör att forskarna beskriver upptäckten som en av de största i modern svensk arkeologi.

– Vi kan konstatera att vi skriver om historien, just när det gäller bronsåldern här i Umeåregionen. Det påverkar synen av hur vi bott och ekonomin vi haft i norra Sverige, säger Jans Heinerud, arkeolog på Västerbottens museum, till SVT.

LÄS MER: Husbilsjätte i konkurs – omsatte en halv miljard

Tydlig tidslinje

Forskare betonar att storleken på fynden, både i antal föremål och omfattning av bosättningsspår, gör dem unika.

– Ingen av oss var förberedda på de enorma mängderna fynd, den tydliga tidslinjen och framför allt fynden som ikullkastar det vi lärt oss på historielektionerna, säger Nina Karlsson, sektionschef vid Västerbottens museum.

Upptäckterna har nu dokumenterats i en rapport på cirka 1 000 sidor, som nyligen godkänts av Länsstyrelsen och resultaten beskrivs som mycket uppseendeväckande.

– Fynden är supersensationella – liknande hus har tidigare bara hittats i södra Sverige, säger Tone Hellsten, arkeolog på Västerbottens museum, till SR.

Fynden ställs nu ut på Västerbottens museum.

Andra fynd i Sverige

Fyndet i Umeå är unikt i sitt slag, men kan jämföras med andra stora arkeologiska upptäckter i Sverige.

Ett exempel är Spillingsskatten på Gotland, världens största vikingatida silverskatt med över 67 kilo silver från 800‑talet, en upptäckt som omdefinierat synen på handel och rikedom i vikingatidens Skandinavien.

Andra betydande fynd inkluderar Molnby‑skatten i Uppland med 163 vikingatida silvermynt och Sundveda‑skatten, en stor silverskatt från Vikingatiden som hittades nära Märsta i Stockholm.

LÄS MER: Svenska kronan dundrar förbi drömnivån

Foto: MiningWatch Portugal

Text: Redaktionen


28 januari 2026

LARMET: ”Bensin- och dieselbilar i fritt fall”

2026 01 28

Bilmarknaden växer i Europa.

Antalet nyregistrerade bilar i EU ökade med 1,8 procent 2025 jämfört med föregående år.

Det visar färsk statistik från ACEA (European Automobile Manufacturers Association), som förenar Europas 17 största tillverkare av bilar, lastbilar, skåpbilar och bussar.

Tillväxten för elbilar sticker ut i statistiken. Under 2025 stod elbilar för 17,4 procent av EU:s marknadsandel, jämfört med 13,6 procent året innan.

Hybridbilar stod för 34,5 procent av marknaden och förblir därmed det föredragna valet bland EU:s bilförare. 

Samtidigt sjönk den sammanlagda marknadsandelen för bensin- och dieselbilar kraftigt – från 45,2 procent 2024 till 35,5 procent 2025.

”Fritt fall”

Försäljningen av bensinbilar i EU sjönk med 18,7 procent jämfört med föregående år. Trenden syns på alla större marknader. Frankrike upplevde den brantaste nedgången, med 32 procent, följt av Tyskland (-21,6 procent), Italien (-18,2 procent) och Spanien (-16 procent).

Samtidigt minskade försäljningen av dieselbilar med hela 24,4 procent under året.

Bilsajten Carup kallar det för ett ”mörkt år” för bilar som drivs av fossila bränslen.

– Försäljningen av bensin- och dieselbilar är fritt fall i Europa, skriver sajtens skribent Maths Nilsson.

TABELL: Antalet nyregistrerade bilar i EU

-  3 733 325 hybridbilar

- 2 889 298 bensin- och dieselbilar

- 1 880 370 elbilar

LÄS MER: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

FAKTA: ACEA

- European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) representerar de 17 stora Europabaserade tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar: BMW Group, DAF Trucks, Daimler Truck, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco Group, JLR, Mercedes-Benz, Nissan, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, TRATON GROUP, Volkswagen Group och Volvo Group.

Källa: ACEA

LÄS OCKSÅ: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa 

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen