JUST NU: Presidenterna i direkta samtal – så ska kriget vinnas

2022 04 13

Presidenterna i USA respektive Ukraina, Joe Biden och Volodymyr Zelenskey, samtalade idag i en timmes tid om hur Ukraina ska stöttas i kriget mot Ryssland.

Vita huset bekräftar att de två presidenterna ska ha pratat med varandra vid lunchtid idag lokal tid. 

Samtalet uppges ha pågått i en dryg timme, uppger en tjänsteman vid Vita huset till CNN.

Två punkter

På agendan fanns två saker. Den första handlade om hur USA ska fortsätta att stötta Ukraina i striderna och hur det går.

Den andra punkten ska ha handlat om att sanktionerna gentemot Ryssland måste fortsätta öka. 

Ytterligare försvar

– Fortsatt dialog med @POTUS (President Joe Biden, red. anm). Behandlade ryska krigsbrott. Diskuterade ytterligare försvarspaket och möjlig makrofinansiell hjälp. Överens om att skärpa sanktionerna, meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskey på Twitter.

800 miljoner dollar

Enligt CNN har Biden meddelat Zelenskey att USA kommer att skicka vapen, ammunition och annan säkerhetsassistans för motsvarande 800 miljoner dollar.

– Den ukrainska militären har använt de vapen vi har försett dem med, med förödande effekt. När Ryssland förbereder sig att intensifiera sin attack i Donbasregionen kommer USA att fortsätta förse Ukraina med nödvändigheter för att försvara sig själv, säger Biden i ett uttalande.

Nya vapen

Samtalet kommer redan dagen efter amerikanska tjänstemän uppgett att USA vill fortsätta förse Ukraina med fler och nya vapen.

Vapnen ska vara så avancerade att det behövs utbildning, vilket amerikanerna också kommer att leverera till den ukrainska militären.

Utbildning krävs

– Om vi i samråd med ukrainarna fastställer att det [finns] ytterligare system som de behöver som vi kan tillhandahålla men som kan kräva viss utbildning, så är vi verkligen villiga att prata med dem om det, sade en tjänsteman igår enligt CNN.

“Folkmord”

Samtalet mellan de två presidenterna kommer även kort efter att Joe Biden gick ut och beskrev de ryska attackerna som ett folkmord.

– Jag kallade det för folkmord, bevisen hopar sig. Det blir allt mer tydligt att president Putin försöker utrota idén om att själva verket vara från Ukraina, sa den amerikanska presidenten.

Macron kritiserade

Utspelet hyllades av Zelenskey som “sanna ord”, men kritiserades av Frankrikes president Emmanuel Macron. Han menade att Biden borde uttrycka sig mer försiktigt eftersom Ryssland och Ukraina är “bröder”, enligt Macron.

Ukraina gick i taket

Därefter fick uttalandet ytterligare ringar på vattnet när Ukraina gick i taket över Macrons kommentar. Det ukrainska utrikesministeriet kallar Macrons uttalande för en “besvikelse” och menar att “bröder” inte dödar barn eller skjuter civila.

– Ukraina och Ryssland är historiskt nära av objektiva skäl, men myten om två broderliga nationer som Ryssland och Ukraina började kollapsa efter ockupationen av Krim och aggressionerna i Donbas 2014, säger Oleg Nikolenko, talesperson för ukrainska utrikesministeriet enligt Sky News.

Foto: White House resp Zelenskey FB

Text: Redaktionen


JUST NU: Kremls besked till omvärlden – “Enda chansen att undvika katastrof”

2025 06 21

Rysslands toppskikt har ett tydligt meddelande till Ukraina och omvärlden.

Ryssland fortsätter sitt anfallskrig i Ukraina.

Rörelserna på frontlinjen är mycket begränsade och det är i nuläget mycket lite som pekar på att Ryssland eller Ukraina skulle göra några större framsteg inom en nära framtid.

Samtidigt dör soldater varje dag och missiler och drönare riktas mot ukrainska städer som Kyiv, Kharkiv och Odessa.

Nu kommer Kreml med ett besked till Ukraina och omvärlden – det finns bara ett sätt att “undvika katastrof”.

Kremls besked

Rysslands ständiga representant i FN, Vasily Nebenzya, säger att förhandlingar måste inledas omgående.

Endast en omedelbar start av konstruktiva förhandlingar med Ryssland kan rädda Ukraina från “total katastrof”, menar han.

– Det enda som kan rädda Ukraina från en total katastrof är att omedelbart inleda konstruktiva och realistiska förhandlingar, säger han enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– Vi föreslår att nästa runda hålls i Istanbul efter den 22 juni.

Tackar USA

Trump-administrationen har sedan valvinsten försökt få till stånd ett fredsavtal mellan länderna.

Vasily Nebenzya passar på att tacka den amerikanska sidan för vad han beskriver som “stöd för direkt dialog mellan Moskva och Kyiv”.

Läs mer: Trumps missnöje – “Får aldrig Nobelpriset”

“Är en nation”

Vladimir Putin har i dagarna hävdat att ryssar och ukrainare är en nation och att hela Ukraina i praktiken är ryskt, “som ett led i ansträngningarna att rättfärdiga sin fortsatta erövring av Ukraina”.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Svarade på fråga

Putin svarade på en fråga efter sitt tal vid St Petersburg International Economic Forum den 20 juni om varför ryska styrkor rycker fram utanför de territorier i Ukraina som Ryssland olagligt har annekterat, och hävdade att han anser att det ryska och ukrainska folket är ”ett folk i verkligheten”.

– Putin har upprepade gånger visat att han inte betraktar Ukraina som en självständig stat med en egen historia, identitet och kultur som är skild från Ryssland, uppger ISW.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Trumps missnöje – “Får aldrig Nobelpriset”

2025 06 21

Donald Trump är missnöjd.

USA har i dagarna tillsammans med Qatar förhandlat fram ett nytt avtal för att stoppa konflikten mellan Rwanda och Kongo-Kinshasa.

Genombrottet innebär i korthet ”tillbakadragande, avväpning och villkorad integration” av de väpnade grupper som strider i östra Kongo.

USA:s president Donald Trump tar till sociala medier för att uttrycka missnöje av att han inte tror att han kommer att få Nobels fredspris trots avtalet – och andra liknande avtal.

“En stor dag”

Trump skriver att han tillsammans med utrikesminister Marco Rubio arrangerat ett “underbart fördrag mellan Kongo och Rwanda i deras krig, som var känt för våldsam blodsutgjutelse och död”.

Han uppger att representanter från Rwanda och Kongo kommer att vara i Washington på måndag för att underteckna dokument.

– Detta är en stor dag för Afrika och, uppriktigt sagt, en stor dag för världen, skriver Trump på Truth Social.

“Får aldrig priset”

Trump fortsätter med att uttrycka ilska över att han tror att framstegen inte kommer att resultera i Nobels fredspris.

– Jag kommer inte att få Nobels fredspris för detta, jag kommer inte att få Nobels fredspris för att ha stoppat kriget mellan Indien och Pakistan, jag kommer inte att få Nobels fredspris för att ha stoppat kriget mellan Serbien och Kosovo.

“Oavsett vad jag gör”

Trump fortsätter.

– Nej, jag kommer inte att få Nobels fredspris oavsett vad jag gör, inklusive Ryssland/Ukraina och Israel/Iran, oavsett vad resultatet blir, men folket vet, och det är det enda som betyder något för mig!

Det har hänt

I ett uttalande sägs att avtalet mellan Kongo och Rwanda nåddes under tre dagar av ”konstruktiv dialog om politiska, säkerhetsmässiga och ekonomiska intressen” mellan tjänstemän från de båda länderna i Washington.

Det senaste utkastet till avtal bygger på ett tidigare avtal som undertecknats tidigare.

I slutet av april undertecknade Rwanda och DR Kongo ett avtal i Washington där de lovade att respektera varandras suveränitet och att inom några dagar lägga fram ett förslag till fredsavtal, uppger BBC.

Foto: The White House

Text: Redaktionen