Regeringen presenterar plan för den muslimska världen

2023 10 05

Sveriges relation till den muslimska världen är för närvarande mycket ansträngd.

Sommarens koranbränningar påverkade bilden av Sverige rejält.

I ett flertal länder muslimska länder demonstrerade tusentals personer och den Islamiska samarbetsorganisationen, OIC, kallade till krismöte med 57 utrikesministrar.

Bland annat manade Pakistans premiärminister Shehbaz Sharif sina medborgare till att demonstrera mot Sverige.

– När det kommer till Koranen är nationen enig, sade han i ett uttalande i somras.

Kapat banden

Utöver protesterna har Irak kapat de diplomatiska banden med Sverige, svenska ambassadörer har kallats upp och Sveriges ambassad i Bagdad stormades under våldsamma omständigheter.

Därtill har det sedan tidigare pågått en desinformationskampanj riktad mot flera muslimska länder där det påstås att Socialtjänsten kidnappar barn.

Arbetet har inletts

Enligt utrikesminister Tobias Billström (M) kommer det att ta lång tid att återställa det muslimska förtroendet och tilliten till Sverige.

Men arbetet pågår – och inleddes på allvar i samband med FN-toppmötet i New York i september.

Det kommer också att intensifieras ytterligare med planerade resor till Oman, Saudiarabien och Algeriet inom kort.

– Min bild är att vi, genom intensivt diplomatiskt arbete, har kommit en bit på vägen. Vi har kunnat föra samtal med flera stater om hur vi ser på situationen i Sverige den här sommaren, säger Tobias Billström till Göteborgs-Posten.

Försöker förklara

Ett steg på vägen att återställa förtroendet är att man ser över den svenska ordningslagen.

Regeringen jobbar också med att förklara för muslimska länder att Sverige tar koranbränningarna på allvar.

– Men att vi också har för avsikt att förbli ett land där man kan kritisera religion även på ett sätt som en troende har anledning att ogilla, säger Tobias Billström och betonar att man även har många vänner i den muslimska världen.

Kan påverka Natoprocessen

Bilderna på när den svenska flaggan brändes i exempelvis Pakistan kablades ut över hela världen i somras.

Men enligt Susanne Dahlgren, chef på Finlands Mellanösterninstitut, har relationerna mellan muslimska länder och Sverige varit dåliga redan före koranbränningarna.

– OIC uteslöt redan Sverige från sina möten tidigare i år, men egentligen spelar det inte så stor roll. Sveriges förhållande till enskilda muslimska länder spelar en större roll, speciellt med tanke på Sveriges Natoansökan, säger experten till Svenska Yle och påpekar att Turkiet ännu inte formellt har godkänt det svenska medlemskapet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Trafikverket varnar – 3 000 kronor i böter om du blir påkommen

2025 07 14

Trafikverket har fått nog.

Ett livsfarligt problembeteende växer kraftigt.

Antalet incidenter med spårspring, det vill säga när folk olagligt korsar tågspår, har ökat med 50 procent på ett år.

Under 2024 rapporterades 20 148 obehöriga spåröverträdelser över hela landet, rapporterar TV4.

Nu har Trafikverket tröttnat och går ut med varning till allmänheten. 

Två meter höga stängsel har satts upp vid vissa spår. Men det är svårt att bygga bort incidenterna.

Istället måste beteende tförändras.

– Respektera järnvägen och sluta med spårspring. Var ute i god tid så du slipper stressa och använd de övergångar som är avsedda för att korsa spåren, säger Kimmo Luokka från Trafikverket till tv-kanalen.

3 000 kronor i böter

Sommaren är högsäsong för spårspringet.

Tidigare har Trafikverket vädjat till föräldrar att uppmana sina barn och ungdomar, som gått på sommarlov, att hålla sig undan från spåren.

– Jag vill uppmana föräldrar som bor i närheten av en järnväg att prata med sina barn om riskerna, sade  Rami Yones, regional direktör för Trafikverket, inför förra sommaren.

Förutom att beteendet är förenat med livsfara väntar också dryga böter för den som åker fast.

– Dyrt blir det också för den som blir påkommen. Vistas man i spårområdet riskerar man böter på 3 000 kronor, har Trafikverket tidigare deklarerat.

LÄS MER: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Tusentals timmar försenade

Ytterligare en konsekvens av obehöriga i spåren är förseningar i tågtrafiken. Förra året sammanlagt med 3 200 timmar.

Även lokförare och annan tågpersonal slår nu larm om det ökade problemet.

Det här är något som blir vanligare i min vardag på tågnätet. Och det är inte kul att gå till jobbet och vara orolig för att man ska köra på någon som chansar och korsar spåret på platser där man inte ska, säger Siv Rönnholm, lokförare, till TV4.

LÄS MER: Tusentals anställda får lämna stor bilfabrik

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Belarus har skjutit ner rysk farkost

2025 07 14

En rysk attackdrönare har skjutits ner i belarusiskt luftrum.

Enligt ukrainska underrättelseuppgifter har Belarus agerat militärt mot en rysk drönare under en pågående attack mot Ukraina. Det bekräftar en källa inom Ukrainas militära underrättelsetjänst (HUR) till Kyiv Independent.

– Det rapporteras att vrakdelarna från den nedskjutna drönaren föll i Homel-regionen, uppger källan.

Minst tre drönare befann sig samtidigt över Belarus, men endast en förstördes. Den sköts ner av en belarusisk Mi-24-helikopter under vad som kallats ett "uppdrag för att ta kontroll över luftrummet".

Nära allierad

Belarus, en av Rysslands närmaste allierade, har hittills tillåtit användning av sitt territorium för ryska militära operationer mot Ukraina.

De senaste veckorna har ryska Shahed-drönare allt oftare flugit genom Belarus på väg mot ukrainska städer i och med att attacker mot Ukraina intensifierats.

Upprepade incidenter

Det är inte första gången som drönare från Ryssland tagit sig in i landets luftrum.

Den belarusiska militären bekräftade sommaren 2024 att en drönare skjutits ner över landets territorium för första gången sedan krigets början.

Enligt underrättelsegruppen Hajun-projektet var det första gången ett belarusiskt stridsflyg användes för att skjuta ner en drönare. Händelsen inträffade även då över Homel-regionen.

Tidigare uttalanden

Anton Gerashchenko, tidigare rådgivare till Ukrainas inrikesminister, kommenterade då uppgifterna i ett inlägg på X.

– Det rapporteras att en rysk Shahed-drönare flög över belarusiskt territorium under natten den 29 augusti, då Ryssland attackerade Ukraina.

– Ett jaktplan från det belarusiska flygvapnet jagade drönaren i cirka 20 minuter. Sedan hördes det minst två explosioner och en ljus blixt på himlen observerades.

Sedan dess har flera liknande incidenter rapporterats, men få har inneburit aktiv militär respons.

Belarus ledare Aljaksandr Lukasjenko har ännu inte lämnat något officiellt uttalande om den senaste händelsen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen