Regeringen presenterar plan för den muslimska världen

2023 10 05

Sveriges relation till den muslimska världen är för närvarande mycket ansträngd.

Sommarens koranbränningar påverkade bilden av Sverige rejält.

I ett flertal länder muslimska länder demonstrerade tusentals personer och den Islamiska samarbetsorganisationen, OIC, kallade till krismöte med 57 utrikesministrar.

Bland annat manade Pakistans premiärminister Shehbaz Sharif sina medborgare till att demonstrera mot Sverige.

– När det kommer till Koranen är nationen enig, sade han i ett uttalande i somras.

Kapat banden

Utöver protesterna har Irak kapat de diplomatiska banden med Sverige, svenska ambassadörer har kallats upp och Sveriges ambassad i Bagdad stormades under våldsamma omständigheter.

Därtill har det sedan tidigare pågått en desinformationskampanj riktad mot flera muslimska länder där det påstås att Socialtjänsten kidnappar barn.

Arbetet har inletts

Enligt utrikesminister Tobias Billström (M) kommer det att ta lång tid att återställa det muslimska förtroendet och tilliten till Sverige.

Men arbetet pågår – och inleddes på allvar i samband med FN-toppmötet i New York i september.

Det kommer också att intensifieras ytterligare med planerade resor till Oman, Saudiarabien och Algeriet inom kort.

– Min bild är att vi, genom intensivt diplomatiskt arbete, har kommit en bit på vägen. Vi har kunnat föra samtal med flera stater om hur vi ser på situationen i Sverige den här sommaren, säger Tobias Billström till Göteborgs-Posten.

Försöker förklara

Ett steg på vägen att återställa förtroendet är att man ser över den svenska ordningslagen.

Regeringen jobbar också med att förklara för muslimska länder att Sverige tar koranbränningarna på allvar.

– Men att vi också har för avsikt att förbli ett land där man kan kritisera religion även på ett sätt som en troende har anledning att ogilla, säger Tobias Billström och betonar att man även har många vänner i den muslimska världen.

Kan påverka Natoprocessen

Bilderna på när den svenska flaggan brändes i exempelvis Pakistan kablades ut över hela världen i somras.

Men enligt Susanne Dahlgren, chef på Finlands Mellanösterninstitut, har relationerna mellan muslimska länder och Sverige varit dåliga redan före koranbränningarna.

– OIC uteslöt redan Sverige från sina möten tidigare i år, men egentligen spelar det inte så stor roll. Sveriges förhållande till enskilda muslimska länder spelar en större roll, speciellt med tanke på Sveriges Natoansökan, säger experten till Svenska Yle och påpekar att Turkiet ännu inte formellt har godkänt det svenska medlemskapet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen