Regeringen presenterar plan för den muslimska världen

2023 10 05

Sveriges relation till den muslimska världen är för närvarande mycket ansträngd.

Sommarens koranbränningar påverkade bilden av Sverige rejält.

I ett flertal länder muslimska länder demonstrerade tusentals personer och den Islamiska samarbetsorganisationen, OIC, kallade till krismöte med 57 utrikesministrar.

Bland annat manade Pakistans premiärminister Shehbaz Sharif sina medborgare till att demonstrera mot Sverige.

– När det kommer till Koranen är nationen enig, sade han i ett uttalande i somras.

Kapat banden

Utöver protesterna har Irak kapat de diplomatiska banden med Sverige, svenska ambassadörer har kallats upp och Sveriges ambassad i Bagdad stormades under våldsamma omständigheter.

Därtill har det sedan tidigare pågått en desinformationskampanj riktad mot flera muslimska länder där det påstås att Socialtjänsten kidnappar barn.

Arbetet har inletts

Enligt utrikesminister Tobias Billström (M) kommer det att ta lång tid att återställa det muslimska förtroendet och tilliten till Sverige.

Men arbetet pågår – och inleddes på allvar i samband med FN-toppmötet i New York i september.

Det kommer också att intensifieras ytterligare med planerade resor till Oman, Saudiarabien och Algeriet inom kort.

– Min bild är att vi, genom intensivt diplomatiskt arbete, har kommit en bit på vägen. Vi har kunnat föra samtal med flera stater om hur vi ser på situationen i Sverige den här sommaren, säger Tobias Billström till Göteborgs-Posten.

Försöker förklara

Ett steg på vägen att återställa förtroendet är att man ser över den svenska ordningslagen.

Regeringen jobbar också med att förklara för muslimska länder att Sverige tar koranbränningarna på allvar.

– Men att vi också har för avsikt att förbli ett land där man kan kritisera religion även på ett sätt som en troende har anledning att ogilla, säger Tobias Billström och betonar att man även har många vänner i den muslimska världen.

Kan påverka Natoprocessen

Bilderna på när den svenska flaggan brändes i exempelvis Pakistan kablades ut över hela världen i somras.

Men enligt Susanne Dahlgren, chef på Finlands Mellanösterninstitut, har relationerna mellan muslimska länder och Sverige varit dåliga redan före koranbränningarna.

– OIC uteslöt redan Sverige från sina möten tidigare i år, men egentligen spelar det inte så stor roll. Sveriges förhållande till enskilda muslimska länder spelar en större roll, speciellt med tanke på Sveriges Natoansökan, säger experten till Svenska Yle och påpekar att Turkiet ännu inte formellt har godkänt det svenska medlemskapet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 31

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen