Premiärministern lanserar plan – för att ”Trumpsäkra” Kanada

2025 04 19

Inför valet i Kanada lanserar premiärministern Mark Carney en plan för att ”Trumpsäkra” landet.

I Kanada hålls det val den 28 april, och relationen till Donald Trumps USA är den fråga som dominerar valdebatten.

Den liberale ledaren Mark Carney, som har tagit över som premiärminister efter att Justin Trudeau avgick, lanserar nu en plan för att ”Trumpsäkra” landet – vars suveränitet han menar hotas av USA.

”Hot mot vår suveränitet”

När Mark Carney lanserade sin valplattform på lördagen, lades stor vikt vid att stärka Kanadas militär och dess oberoende gentemot USA, rapporterar Politico.

– I den här krisen måste vi förbereda oss för USA:s hot mot vår suveränitet. De vill ha vårt land, våra resurser, de vill ha vårt vatten, de vill ha vårt land, säger Carney, enligt tidningen.

Donald Trump har bland annat startat ett handelskrig mot Kanada samt fällt kommentarer om att landet egentligen borde vara en amerikansk delstat.

– President Trump försöker knäcka oss så att USA kan äga oss, och det kommer aldrig att hända, understryker Carney.

– Kanada är inte USA, och det kommer det aldrig att bli, men vi måste göra mer för att bara inse det. Vi behöver en plan för att hantera denna nya verklighet, menar den kanadensiska premiärministern.

”Orättfärdigt och hänsynslöst”

Mark Carney, som slåss om valsegern med den konservativa kandidaten Pierre Poilievre, utlovar bland annat att lägga 30,9 miljarder kanadensiska dollar på försvaret under de kommande fyra åren.

Kanada har länge lagt mindre pengar på försvaret än vad Nato kräver, men nu ska det bli ändring på det, enligt Carney, som utlovar stora försvarssatsningar i flera steg.

Carney menar också att partiets plattform är utformad för att skydda Kanadas suveränitet och stå emot USA:s handelskrig.

– Amerikas orättfärdiga och hänsynslösa handelskrig hotar kanadensiska jobb, företag och vårt sätt att leva ... Inför detta hot har vi en plan för att bygga den starkaste ekonomin i G7, säger Carney, enligt tidningen.

Carney vill bland annat bryta ner handelsbarriärer mellan Kanadas provinser. Detta hoppas han i viss mån ska kompensera för Trumps tullar.

Dessutom vill den kanadensiska premiärministern bygga nya handelsrelationer med Europa och Asien, samt se över möjligheten att ingå ett nytt handelsavtal med den sydamerikanska regionen, enligt tidningen.

Foto: S Davis resp M Doré

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen