Postnord meddelar stor försämring

2024 05 19

Postnord annonserar en förändring som drabbar kunderna.

Postnord har genomgått stora förändringar på senare tid.

Allt färre svenskar skickar brev på posten, vilket gör att bolaget drar ner på sin verksamhet.

Och nu kommer ännu ett besked om hur servicen för kunderna försämras.

2 900 plockas bort

Det handlar om de gula postlådorna, som nu kommer att bli betydligt färre, rapporterar SR.

Hela 2 900 brevlådor ska plockas bort.

Skälet uppges vara ekonomiskt.

– Vi har ju inga möjligheter att upprätthålla en infrastruktur, en service, om det inte finns pengar, säger Postnords Henrik Ishihara till radiokanalen.

”Används i liten utsträckning”

Förändringen uppges bero på att svenska folket skickar allt färre brev.

Brevskickandet har minskat med 65 procent på 14 år, uppger kanalen.

Det påverkar servicen, eftersom tömning av brevlådorna finansieras via portot.

Man kommer därför att plocka bort 2 900 brevlådor som inte används så mycket.

– Det är ju brevlådor som används i mycket liten utsträckning. Det faller sig ganska onödigt för en brevbärare att åka dit för att mötas av en brevlåda där det inte finns ett enda brev, menar Henrik Ishihara.

Töms bara varannan dag

Postnord väljer därför att prioritera brevlådor som används i högre utsträckning, bland annat hos ombud och i anslutning till kollektivtrafiken.

Men servicen har även försämrats på andra sätt.

MarcusOscarsson.se har tidigare rapporterat om Postnords beslut att bara tömma brevlådorna varannan dag i stället för varje dag.

Den förändringen trädde i kraft den 6 maj i år.

– Förändringen är en anpassning efter samhällets minskade behov av posttjänster och för att göra den samhällsomfattande posttjänsten mer hållbar, såväl ekonomiskt som miljömässigt, uppgav företaget i ett uttalande.

Samtidigt meddelade man dock att vissa brevlådor undantas från beslutet.

– Brevlådor som är belägna på strategiska platser och som fortfarande används i förhållandevis hög utsträckning kommer även framgent att tömmas dagligen, uppgav Postnord.

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk attack mot civila – flera barn drabbade

2025 06 28

Civila har dödats och barn har skadats i en rysk attack.

Ryssland har utfört ännu en attack som har drabbat civila ukrainare hårt.

I staden Odessa har ett 21 våningar högt bostadshus attackerats med hjälp av drönare.

Döda och skadade

Ett gift par har dödats i attacken, rapporterar Kyiv Post.

Samtidigt uppges flera barn ha skadats när drönaren träffade 21-våningshuset och orsakades brand på sjunde, åttonde och nionde våningen, enligt tidningen.

Branden gjorde att boende blev instängda och inte kunde ta sig ut.

Tre barn och fyra vuxna uppges ha skadats i attacken och förts till sjukhus.

Odessas borgmästare Gennadiy Trukhanov bekräftar också att ett gift par har hittats döda efter attacken.

– Räddningsarbetare har just hittat kropparna av ett par som dog när en fiendedrönare träffade en lägenhet, skriver borgmästaren på Telegram, enligt tidningen.

Räddningsinsatserna uppges ha komplicerats av upprepade flyglarm i området.

Ukraina har attackerat stridsflyg

Under gårdagen kom också rapporter om att fem personer hade dödats och 25 skadats i en drönarattack mot staden Samar i centrala Ukraina.

Ryssland fortsätter alltså med drönar- och robotattacker som drabbar Ukrainas civilbefolkning hårt.

Samtidigt gör Ukraina motstånd, bland annat genom att attackera mål inne i Ryssland.

Igår kom uppgifter om att Ukraina hade genomfört en ny attack mot ryska stridsflyg, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade om.

Enligt ukrainska uppgifter träffades fyra ryska stridsflygplan av modellen SU-34 i en drönarattack natten till fredagen.

Två av de ryska planen ska ha förstörts, medan de andra två skadades.

Attacken utfördes av den ukrainska underrättelsetjänsten SBU i samarbete med specialstyrkor och andra militära enheter, enligt Ukrainas generalstab.

Attacken ägde rum på flygfältet Marinovka i Volgograd Oblast i Ryssland.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Flera ryska stridsflyg förstörda i stor attack

Text: Redaktionen


Forskare varnar för sjukdom i turistparadis – kan komma till Sverige

2025 06 28

Forskare varnar för en sjukdom som finns i södra Europa och kan komma till Sverige.

I populära turistländer vid Medelhavet sprids virus via myggor.

Ett av dessa virus riskerar att komma till Sverige, varnar forskare.

Smittskyddsläkare frågar sig om Sverige är förberedda för att viruset sprids norrut.

Kan dyka upp i Sverige

Bland de virus som sprids via myggor i turistparadis finns bland annat nilfeber, rapporterar TV4.

Forskare varnar för att nilfeber kan komma till Sverige. Viruset sprids genom myggor som redan finns i Sverige, enligt kanalen.

– Vi har rätt myggor och viruset rör sig norrut i Europa. Så här är vi oroliga för att det ska dyka upp lokalt i Sverige, säger Jenny Hesson, forskare i arbovirologi vid Uppsala universitet, till kanalen.

Smittskyddsläkare har redan tidigare varnat för den risken.

I en debattartikel i Läkartidningen förra året hävdade flera smittskyddsläkare att det bara är en tidsfråga innan smittan kommer till Sverige.

De efterlyste därför bättre övervakning för att tidigt kunna upptäcka viruset. De menar att nilfeber kräver ett ”One Health”-perspektiv, där man tar hänsyn till både människor, djur och miljö.

– Vi anser att regioner i södra Sverige och myndigheter, i ett »One health«-perspektiv, behöver se över förmågan att tidigt upptäcka och hantera introduktion av nilfebervirus i Sverige, skrev smittskyddsläkarna i debattartikeln.

Potentiellt farlig

19 länder i Europa rapporterade totalt 1 436 fall av nilfeber förra året, enligt kanalen.

Sjukdomen kan ge hjärnhinneinflammation och är därför potentiellt dödlig.

De flesta som drabbas av sjukdomen, som även kallas för west nile-feber, får dock mildare symptom eller inga symptom alls, enligt Folkhälsomyndigheten.

– De flesta som får en lindrigare west nile-feber tillfrisknar inom en vecka. Hos mindre än en procent av de infekterade blir sjukdomen allvarlig med tecken på hjärn- eller hjärnhinneinflammation. Av dessa avlider cirka 17 procent.

Samtidigt finns det också andra sjukdomar som sprids via myggor i turistparadis vid Medelhavet, rapporterar kanalen.

Det handlar om bland annat denguefeber, zika och chikungunya.

Foto: W. Miguez

Text: Redaktionen