Postnord chockhöjer priserna

2024 11 30

Postnord chockhöjer sina priser vid årsskiftet.

Postnord meddelar att man kommer att göra en rejäl prishöjning som träder i kraft 2025.

Det handlar om priset på frimärken, som nu når rekordhöga nivåer.

Kostnaden för att skicka ett brev har fördubblats sedan 2020, rapporterar SR.

Rejäl prishöjning

Från och med 2025 kommer det att kosta hela 22 kronor att skicka ett vanligt inrikesbrev på upp till 50 gram, meddelar Postnord.

Det är en höjning med 4 kronor jämfört med vad det kostar nu, och dessutom en fördubbling jämfört med för fyra år sedan.

– Det som sker är ju att intäkterna ifrån portot minskar drastiskt, och vi har en hög andel fasta kostnader. Och eftersom vi inte får något som helst statligt stöd för postservicen så är den enda återstående lösningen för oss att höja portot, säger Postnords presstalesperson Henrik Ishihara till radiokanalen.

”Våra intäkter faller”

Det blir alltså rejält mycket dyrare att skicka brev, och det är osäkert hur stora prishöjningar svenska folket tål innan man slutar skicka brev helt och hållet.

– Den effekten har vi naturligtvis tagit med i beräknande, så är det, men när våra intäkter faller, kostnaderna kvarstår, då är den enda återstående lösningen för vår del att höja portot, trots att det naturligtvis också har en påverkan på hur många brev som skickas, säger Postnords presstalesperson till radiokanalen.

Vill man skicka lite tyngre brev så blir priset 44 kronor om brevet väger 100 gram, och 66 kronor om det väger 250 gram. Den högsta vikten på 2 000 gram kommer att kosta 154 kronor.

Priset för att skicka utrikesbrev på 50 gram höjs med 8 kronor till 44 kronor, meddelar Postnord.

Stor minskning i brevskickandet

Prishöjningarna träder i kraft den 1 januari 2025, alltså om drygt en månad.

Andelen frimärkta brev som skickas har minskat med 20 procent bara det senaste året, uppger Postnord.

Därför anser de sig vara tvingade att höja priserna.

Det är inte möjligt att ta pengar från paketverksamheten, utan brevverksamheten måste stå på egna ben och då är höjningarna nödvändiga, meddelar företaget.

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

2025 09 12

En amerikansk missil krockar med ett oidentifierat flygande objekt.

Det visar en video som precis har släppts i USA under en utfrågning i representanthuset med republikanen Eric Burlison.

Se videon längst ned i artikeln.

Filmen är inspelad med en amerikansk drönare och har tillhandahållits av en visselblåsare, rapporterar CBS News.

Men vad som sker när den beryktade Hellfiremissilen träffar det okända objektet är närmast chockerande.

Den studsar bara mot föremålet.

– Vi har aldrig sett en Hellfiremissil träffa ett mål och studsa iväg, säger Luiz Elizondo, tidigare högt uppsatt tjänsteman i Pentagon, till CBS.

Brukar förstöra allt

Händelsen utspelade sig utanför Jemens kust och videon är daterad 30 oktober 2024. Detaljerna kring händelsen är fortfarande oklara.

– När en Hellfire träffar någonting fast, en kinetisk attack mot något fast, finns det vanligtvis inte mycket kvar av vad det nu är den träffar, säger Elizondo.

– Den (missilen) är väldigt, väldigt destruktiv. Men i videon verkar det som att missilen antingen omdirigeras, eller kanske snuddar vid objektet och fortsätter iväg.

LÄS MER: Tidigare försvarstoppen: “Det är största upptäckten i mänsklighetens historia"

Över 750 observationer

Pentagon har inte velat kommentera videon, uppger CBS News.

Mellan maj 2023 och juni 2024 har dock försvarsdepartementet tagit emot över 750 nya observationer av så kallade UAP, unidentified areal phenomenon (oidentifierade luftfenomen). Flera av dem har kunnat förklaras, men en del är fortfarande ett mysterium.

Vid tidpunkten som videon är daterad genomförde USA återkommande flyganfall mot Huthirebellerna i området som utgjorde ett hot mot såväl den amerikanska flottan som kommersiella fartyg.

LÄS MER: Ufo-larm i USA – Vita huset i krismöte

Ökat intresse

Ufo-frågan har de senaste åren väckt ett ökat intresse i USA och omvärlden. Inte minst efter att David Grusch, som jobbade 14 år inom den amerikanska underrättelsetjänsten, för två år sedan under ed vittnade om att han har andrahandskällor på att USA besitter utomjordiska rymdskepp och “döda piloter”.

Enligt Grusch har det pågått sedan 1930-talet.

Flera tidigare kollegor gick i god för hans trovärdighet, men många är också skeptiska och påtalar avsaknaden av både bevis och förstahandsvittnen.

– Han har inte inte presenterat något liknande bevis för att vi skulle förvänta oss att tro på något så extraordinärt som detta. Han såg inte dessa saker själv, sade ufo-journalisten Garrett Graff till The Guardian vid tillfället.

Se videon när Hellfire träffar ufot genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter).

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Nya däckregler i Sverige – deadline nästa vecka

2025 09 11

I vintras gick regeringen ut med att nya regler för vinterdäck är på gång.

Det var i februari tidigare i år som två olika förslag på förändringar presenterades.

Den första delen gick ut på att ersätta den nuvarande regeln om att vinterdäck alltid måste användas vid vinterväglag mellan 1 december och 31 mars.

Istället skulle en ny regel införas om att det alltid ska råda krav på vinterdäck när vinterväglag råder, oavsett tid på året.

Det andra förslaget handlar om att datumgränsen ska gälla samtliga fordon samt att tunga fordon ska utrustas med snökedjor.

Så väntas nya reglerna bli

Nu ger Fordonsbranschen besked om att ett beslut är på gång.

Tunga fordon ska ha vinterdäck mellan 10 november och 10 april, oavsett väglag, och förslaget om obligatoriska snökedjor slopas.

När det gäller lätta fordon ligger regeln kvar om att vinterdäck enbart behövs vid vinterväglag – men datumgränsen ändras även här till 10 november – 10 april.

Vi ser mycket positivt på att regeringen nu går vidare med tydligare och nya vinterdäckskrav för tunga fordon. Det stärker både framkomligheten och trafiksäkerheten. Att det föreslagna kravet på snökedjor är slopat är särskilt viktigt – det hade inneburit höga kostnader och allvarliga risker ur arbetsmiljö- och trafiksäkerhetssynpunkt, säger Ulric Långberg, samhällspolitisk chef på Sveriges Åkeriföretag, i en kommentar.

LÄS OCKSÅ: Höjer hastigheten till 150 km/h – först i hela EU

Deadline nästa vecka

Något formellt beslut i frågan är dock inte klubbat, vilket beror på att bestämmelser kring internationell handel även angår EU. 

Deadline för invändningar är dock redan nästa vecka, tisdagen 16 september, och om ingen har protesterat innan dess är det grönt ljus för de nya reglerna att träda i kraft den 1 november.

Regeringen agerar både lyhört och skyndsamt, det är positivt. Nu ser vi fram emot att vårens skiftesperiod förlängs för att ge trafikanter och verkstäder bättre planeringsförutsättningar, säger Lars Bergmark vd Svenska Fordonsbranschen, i ett uttalande om saken.

LÄS MER: Polismeddelande till bilister – “det ger faktiskt böter”

Foto: D. Foster

Text: Redaktionen