23 januari 2026

JUST NU: Positivt Natobesked för Finland

2023 01 29

Turkiet uppges vara redo att acceptera Finlands Natoansökan.  

Sverige och Finland har båda inväntat ett positivt besked från Turkiet gällande ländernas ansökan till Nato.

Den turkiska presidenten Recep Tayyip Erdoğan har riktat stark kritik mot Sverige efter Rasmus Paludans koranbränning utanför landets ambassad i Stockholm.

Nu kommer ett glädjebesked för Finland, då Turkiet uppges vara redo att släppa in landet i Nato, rapporterar Reuters.

I en intervju menar Erdogan att beskedet kan ges om Finland inte “begår samma misstag som Sverige”.

Mycket stor frustration

Såväl koranbränningen i Stockholm som den upphängda Erdogandockan och protester mot den turkiska ledningen har lett till kraftiga reaktioner i landet.

Erdogan har själv uttalat att Sverige inte kan förvänta sig turkiskt stöd.

– Ni låter terrororganisationer löpa amok och förväntar er sedan stöd för att träda in i Nato. Det kommer inte att hända, har han sagt enligt nyhetsbyrån AP.

“Sverige kommer chockas”

Finlands chanser till ett medlemskap i Nato ser nu betydligt ljusare ut än Sveriges.

Erdogan menar att Sverige gör sig till åtlöje, och att Turkiet är redo att ge besked.

– Vi kan ge Finland ett annat besked, om nödvändigt. Sverige kommer att chockas om vi ger Finland ett annat svar. Men Finland kommer inte göra samma misstag, säger Erdogan enligt nyhetsbyrån CNN Turk.

“Delar gemensamma värden”

Trots att Finland ännu inte är officiella medlemmar i Nato samarbetar landet, precis som Sverige, med organisationen.

– Nato och Finland delar gemensamma värden, för en öppen och återkommande politisk dialog och samarbetar praktiskt i en rad områden, uppger Nato.

Haft informationsutbyte

År 2014 blev Finland och Sverige nära samarbetspartners med Nato mot bakgrund av Rysslands annektering av Krym.

Samarbetet har inneburit “en fördjupad säkerhetspolitisk dialog om Östersjöområdet och tätare informationsutbyte mellan Sverige, Finland och Nato”. 

Efter den ryska invasionen av Ukraina, som pågått i snart ett år, ansökte såväl Sverige som Finland om medlemskap i organisationen.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


4 sep 2026

UPPGIFTER: Planerar avsluta Ukrainakriget

2026 09 04

USA kraftsamlar för att avsluta kriget i Ukraina.

Inför presidentvalet 2024 lovade Donald Trump att han skulle få ett slut på kriget, som nu är inne på sitt femte år.

Hittills har försöken inte gett resultat och sedan USA gick in i strider med Iran har frågan hamnat i skymundan.

Nu händer det dock saker.

För första gången sedan Trump inledde sin andra mandatperiod skickar han USA:s specialsändebud Steve Witkoff samt samt sin svärson Jared Kushner till Kyiv i helgen, erfar Axios.

Redan idag uppges Witkoff och Kushner dessutom resa till Moskva för att personligen träffa och samtala med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Syfte: få slut på kriget

Det stora syftet med resan är att få till samtal om ett slut på kriget, uppger amerikanska tjänstemän till Axios.

Besöket av Trumps sändebud kommer tio dagar efter att CIA-chefen John Ratcliffe träffade cheferna för den ryska underrättelse- och säkerhetstjänsten i Moskva, konstaterar den amerikanska nyhetssajten och tillägger:

– Ratcliffe försökte ta reda på om de ryska underrättelsecheferna kunde övertala Putin att fortsätta diplomatiskt med målet att avsluta kriget.

Läs mer: USA skyller på Ukraina – deras fel

Ukrainsk oro

Från ukrainskt håll möts resan med viss fruktan att den kan komma att ställas in, enligt källor till Kyiv Independent. Anledningen är att det befaras att Witkoff kan ge efter för alternativa planer på grund av att han “börjar bli rädd”.

Ryssarna vill inte att de ska komma hit till Kyiv, och Witkoff är alltid lyhörd för den ryska inställningen. De får höra att det är farligt, säger en uppgiftslämnare till tidningen.

Enligt Kyiv Independent kan logistiska hinder stoppa sändebuden från att resa till Kyiv med flyg, och en källa uppger att Witkoff inte är bekväm med att resa till huvudstaden med tåg.

Läs mer: Moskvas nya vapen totalförstört

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


4 sep 2026

Fyll tanken idag – chansen snart över

2026 09 04

Bensin- och dieselpriset har höjts vid flera tillfällen den senaste veckan.

Den senaste höjningen kom igår, torsdag, och innebar att bensinpriset därmed uppgick till 17,89 kronor litern och dieselpriset till 21,84 kronor per liter, enligt Circle K:s listpriser.

Nu bryts trenden.

Inför helgen sänks dieselpriset med 15 öre litern hos de stora kedjorna, och på flera håll har även bensinpriset sänkts med 40 öre litern, enligt bilsajten Carup.

Och det är kanske nu du ska passa på att tanka bilen full. För trots sänkningen på fredagen lär det knappast fortsätta i den riktningen, menar Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Arctic Capital.

Han syftar på kraftigt höjda priser på naturgas och olja som driver upp även de svenska drivmedelspriserna till följd av kriget mellan USA och Iran.

– Vi ska förvänta oss att drivmedelspriser fortsätter upp om inte situationen förbättras, vi ska förvänta oss att elpriser blir betydligt högre nu i vinter än vad de var förra vintern, säger Christian Kopfer till SVT.

Dubbelsmäll

Enligt experterna står svenska hushåll därmed inför en dubbelsmäll inför hösten och vintern. 

Redan i augusti flaggade SEB:s råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop att det framöver kommer att bli betydligt dyrare att tanka bilen. Han pekade främst ut att Hormuzsundet fortsatt håller stängt som den främsta anledningen.

Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di. 

Andra läser: 870 kronor extra i månaden – svenska hushåll uppmanas

"Kört fast militärt"

Priset för brentolja ligger idag på cirka 94 dollar per fat, en liten minskning från igår men fortsatt på väg mot 100 dollar fatet.

De senaste dagarna har USA och Iran intensifierat attackerna mot varandra.

Militärt sett har vi väldigt tydligt kört fast. Det råder ingen tvekan om det, säger Pat Harrigan, republikansk kongressledamot från North Carolina, enligt Bloomberg.

Andra läser: Två nya skattesatsningar från regeringen

Foto: Circle K

Text: Redaktionen