Positivt besked för Regeringen Kristersson

2022 12 16

Lagom till jul kommer nu en uppskattad julklapp till M-SD-KD-L-styret.

Och den som slagit in presenten är ingen mindre än Statistiska Centralbyrån SCB.

Arbetslösheten minskar

Statistikmyndigheten levererar i dag nämligen nya siffror avseende Sveriges arbetslöshet och sysselsättning.

Och det är positiva besked som nu kommer om svensk arbetsmarknad.

Arbetslösheten sjunker tydligt i Sverige.

– Säsongsrensade och utjämnade data visar på en ökning av sysselsättningen och en minskning av arbetslösheten, som uppgick till 7,2 procent, uppger SCB.

Det innebär att arbetslösheten minskar med 0,5 procentenheter jämfört med förra månadens nivå på 7,7 procent, enligt DI som rapporterar att det är starkare siffror än väntat.

– Sysselsättningen ökar alltjämt, säger Lena Johansson, statistiker på SCB.

I november 2022 var 5 258 000 sysselsatta, icke säsongsrensat. Det är en ökning med 149 000 jämfört med samma månad i fjol, 2021.

Skillnad på män och kvinnor

Statistiken visar att det är fler män än kvinnor som är i arbete.

Personer i arbetskraften:

Antal kvinnor 2 655 000

Antalet män  2 963 000

När man ser på andelen av Sveriges befolkning som ingår i arbetskraften så är det stora skillnader på män och kvinnor.

Andel kvinnor 71,4 procent

Andel män 76,9 procent

Lyft för kvinnor

Totalt sett är sifforna ändå ett lyft för kvinnor jämfört med november i fjol.

– Antalet sysselsatta kvinnor ökade med 77 000 och uppgick till 2 484 000 och antalet sysselsatta män ökade med 72 000 och uppgick till 2 774 000, meddelar SCB.

Ett annat viktigt mått är sysselsättningsgraden och det klargör hur stor andel av Sveriges befolkning som är sysselsatta.

– Sysselsättningsgraden ökade med 1,6 procentenheter till 69,5 procent.

– För kvinnor var sysselsättningsgraden 66,8 procent, en ökning med 1,7 procentenheter, och för män 72,0 procent.

Antalet anställda i november 2022 har ökat jämfört med samma månad 2021.

Antalet anställda enligt icke säsongsrensade data:

Totalt 4 750 000    + 189 000

Kvinnor 2 341 000 + 80 000

Män 2 409 000 + 108 000

Det totala antalet arbetade timmar uppgick i november 2022 till 173 miljoner per vecka vilket är en ökning med 3,7 procent.

Antalet arbetslösa i åldern 15–74 år är 360 000 personer, icke säsongsrensat. Det är en minskning med 54 000 personer jämfört med november föregående år.

– Det motsvarar ett arbetslöshetstal på 6,4 procent, en minskning med 1,1 procentenheter, uppger SCB.

–  Antalet arbetslösa ungdomar i åldern 15–24 år uppgick till 111 000, vilket motsvarar ett arbetslöshetstal på 17,0 procent. Av de arbetslösa ungdomarna var 66 000 heltidsstuderande.

Foto: Kristdemokraterna, Axel Adolfsson Moderaterna, Liberalerna, Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Stort regnväder drar in över Sverige

2026 01 12

Snövarningar och minusgrader har präglat den svenska väderkartan under den senaste tiden.

Men nu kommer en vändning i vintervädret.

Imorgon tisdag väntas ett nytt område med nederbörd dra in över södra Sverige.

– Den strängaste kylan ersätts under dagen av mildare luft och snö, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson, till GP.

Övergår i regn

Temperaturen väntas fortsätta uppåt och nå plusgrader i stora delar av södra Sverige.

Då övergår nederbörden i regn som kan frysa till is på kalla vägar.

Under onsdagen kommer regnet tillta när lågtrycket drar in västerifrån och sprider sig över södra Sverige.

– På onsdag tar sig ett lågtryck med nederbörd in över södra Sverige och högtrycket pressas in över västra Ryssland, säger Viktor Bergman på SMHI, i ett uttalande.

– Samtidigt förs mildare luft in och i Götaland ser det ut att falla mest regn. Från någonstans över sydligaste Svealand och norrut väntas snöfall, men exakt var gränsen mellan regn och snö kommer att gå är fortfarande lite osäkert.

Det kan komma uppemot 15 millimeter regn lokalt.

Vid kusten kan det bli hårda vindbyar, enligt prognosen från SMHI.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Vädret mot helgen

Det fortsatta vädret under veckan är ännu oklart, men enligt prognosen ser inte kylan i södra Sverige ut att återvända i närtid.

– På torsdag ligger resterna av onsdagens snöväder kvar över norra halvan av landet. I övriga delar av landet mest mulet och i huvudsak uppehållsväder, säger Viktor Bergman.

– Även under helgen blir det liknande temperaturer, men ännu något mildare luft kan ta sig in. Nederbörd i form av både snö och regn kan förekomma, särskilt över västra Götaland och västra Svealand.

Nästa vecka

Över helgen och under början av nästa vecka ser väderinstitutet två olika scenarion framför sig.

– Antingen fortsätter det lite som tidigare med högtryck i öster och lågtryck i väster med ganska milt och blött väder. Alternativt så växer högtrycket tillbaka in över landet och då efterhand kallare igen med minusgrader även i söder, säger Viktor Bergman.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Historiskt nederlag för Putin – värre än andra världskriget

2026 01 12

Den 22 juni 1941 blev Sovjetunionen indragna i kriget mot Adolf Hitlers Tyskland under andra världskriget.

Naziregimen i Tyskland invaderade och inledde det som i Ryssland kallas för ”Stora fosterländska kriget”.

I maj 1945 lades vapnen ner i Europa, vilket innebar att Sovjetunionen lämnade 1 418 dagar av krig bakom sig.

Nu befinner sig den ryska nationen i ett nytt krig som nu går in i ett historiskt skede.

1 419 dagar

Den 24 februari 2022 invaderade Ryssland, med full kraft, Ukraina.

Efter snart fyra år av krig passeras nu ett historiskt skede i kriget.

– Den "särskilda militära operationen" mot Ukraina, som Vladimir Putin inledde den 24 februari 2022, överskrider nu varaktigheten av Stora fosterländska kriget. Den 12 januari 2025 är den 1 419:e dagen av kriget, rapporterar The Moscow Times.

Var tänkt som ett blixtkrig

Att Ryssland fortfarande, efter nästan fyra år, skulle befinna sig i krig med Ukraina var det troligtvis inte många som trodde i början av invasionen.

Allra minst ryssarna i Kreml.

– Kriget, som var tänkt som ett segerrikt blixtkrig där Kiev skulle falla på tre dagar, har förvandlats till en blodig uppgörelse som gjort Ryssland till världsrekordhållare i antal sanktioner och som har inneburit förluster många gånger högre än krigen i Afghanistan och Tjetjenien tillsammans, uppger tidningen.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Ryska armén lider stora förluster

Under det långa kriget har den ryska armén lidit stora förluster på slagfältet.

– Enligt Natos uppskattningar har den ryska armén i december 2025 förlorat över 1 miljon soldater som dödats eller sårats, uppger tidningen.

– Bland de skadade är omkring 400 000 personer nu funktionshindrade.

Stora ekonomisk smäll

Utöver de stora mänskliga förlusterna har kriget också inneburit stora ekonomiska bakslag.

– Kriget suger ut ekonomiska, materiella och mänskliga resurser, säger den ryska ekonomen Sergej Aleksasjenko, rapporterar The Moscow Times.

– Trycket från västerländska sanktioner som begränsar tillgången till modern teknik och utrustning gör produktionen omodern och ineffektiv.

LÄS MER: Total “blackout“ efter attack – hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen