9 jun 26

Populärt godis stoppas

2024 10 11

Snacksjätten Mondelez återkallar nu choklad.

Det är en variant av den mycket populära chokladsorten Marabou som nu återkallas.

Närmare bestämt rör det sig om Marabou Frukt & Mandel som stoppas med anledning av att produkten kan innehålla hårdplast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att lämna tillbaka chokladen dit den har köpts från.

Det framhåller Mondelez i ett pressmeddelande.

“Prioriterar säkerheten”

Mondelez meddelar att det är av säkerhetsskäl som produkten nu stoppas.

– Säkerheten för våra konsumenter och kvaliteten på våra produkter har högsta prioritet, framhåller företaget.

– Konsumenter som har köpt Marabou Frukt & Mandel 100 g med angivet utgångsdatum och batchnummer ombeds därmed returnera produkten till butiken där de köpt den för återbetalning, alternativt kontakta Mondelēz kundtjänst. Vi ber om ursäkt för eventuella besvär.

Dessa produkter gäller

Det är dessa produkter som omfattas av återkallelsen:

- Marabou Frukt & Mandel 100gr - 06.06.2025 - OUV0643632

- Marabou Frukt & Mandel 100gr - 06.06.2025 - OUV0643633

Mycket populärt märke

Marabou är ett av Sveriges mest populära chokladmärken och finns i många olika varianter.

Eftersom choklad länge sågs som en lyxvara tog det ett tag innan det blev vanligt förekommande i Sverige, men mot slutet av 30-talet lyckades man få ner priserna.

– Choklad var länge en lyxvara, men tack vare det löpande bandets intåg i chokladfabriken kunde priserna sänkas till en folklig nivå i slutet av 30-talet, förklarar Marabou själva om märket.

– 1957 fick Marabou Mjölkchoklad sin unika nya smak och är fortfarande svenskarnas favoritchoklad.

Köpte sliten fabrik

Det var en norsk kolonialhandlarson som hette Johan Throne Holst som satte fart på saker och ting.

–  I slutet av 1800-talet köpte han den då slitna chokladfabriken Freia i Christiania för 9000 kronor och förvandlade den till en modern arbetsplats, som snart kom att bli landets ledande chokladtillverkare.

– 1916 etablerade Freia dotterbolaget Marabou, som namngavs efter den maraboustork som prydde chokladförpackningarna. 

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen


Dubbla glädjebesked för Ukrainas flygvapen

2026 10 06

Kyjivs flygvapen får nu positiva besked från såväl Frankrike som Belgien.

Det ukrainska flygvapnet använder sig av såväl F-16-flygplan som franska Mirage-plan och äldre sovjetiska stridsflygplan.

Under åren har dock ett antal ukrainska plan gått förlorade.

Nu kommer dubbla glädjebesked för Ukraina.

Dubbla glädjebesked

Belgien uppges inom kort vara redo att överföra tre F-16-stridsflygplan till Ukraina, rapporterar RBC Ukraine.

Det enda som kvarstår är franskt godkännande.

Frankrike måste godkänna överföringen eftersom landet har installerat system för elektronisk krigföring på flygplanet. Det bekräftar Belgiens försvarsminister Theo Francken. 

“Snart”

Enligt Francken är det bara en tidsfråga innan flygplanen kan skickas till Ukraina.

– Vi kan göra det här ganska snabbt... När det väl har godkänts kommer vi att kunna leverera F-16-planen. Jag tror att vi kan få det godkänt snart. Sedan börjar vi organisera logistiken, säger han.

Men det är inte bara ytterligare F-16-plan som är glädjande för det ukrainska flygvapnet.

Läs mer: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen

Ska börja träna

Ukraina har tidigare aviserat att de planerar att köpa franska Rafale-plan.

På måndagen säger president Volodymyr Zelenskyj att ukrainska stridspiloter snart ska börja övningsflyga med de franska planen, rapporterar Kyiv Independent.

– Ukrainska piloter kommer snart att börja träna på franska Rafale-flygplan i Frankrike. Detta är ett betydande steg framåt för Ukrainas stridsflyg, säger Zelenskyj.

Det är Rafale

Rafale är ett multirollflygplan i 4,5-generationen som anses vara ett av de mest avancerade bland de europeiska stridsflygplanen.

I samband med beskedet om att ukrainska piloter ska börja träna meddelas också att Frankrike förbereder ett nytt stödpaket till det krigshärjade landet.

Enligt Zelenskyj väntas det nya stödpaketet komma “inom kort”.

Läs mer: Klassiskt ostmärke försvinner efter 148 år – säljs på Ica

Foto: Av President.gov.ua, CC BY 4.0 resp By Unknown author

Text: Redaktionen


6 okt 2026

2 000 måste anställas akut – lönen 40 000 i månaden

2026 10 06

Personalbristen har blivit akut.

Tusentals plåtslagare måste anställas.

Helst så fort som möjligt, men åtminstone inom de närmaste tre åren. Hela 2 000 nya tjänster kommer att behövas för att täcka behovet som har uppstått, rapporterar Aftonbladet.

– Jag tror att det är en ganska osynlig yrkesgrupp. Få har nära kontakt med stadens tak, säger den tidigare plåtslagaren Mathilda Klinger Danielsson, som nu är ombudsman på fackförbundet Byggnads, till tidningen.

Chefen: Ge mig tio idag

Det är inte första gången det larmas om den akuta bristen på plåtslagare. Redan i februari efterlyste branschen 2 000 nya plåtslagare kommande tre åren. Men under den perioden det är bara 1 000 som väntas utbildas till yrket.

– Vi skulle kunna anställa tio personer i dag utan problem. Så ser det ut överallt och det har gjort det länge, säger Fredrik Nyström, personalchef på Karlaplans Plåtslageri, till tidningen Mitt i.

Konsekvenser

Att det råder brist på plåtslagare får stora konsekvenser, menar politikerna. I Stockholm har Liberalerna gått fram med förslaget om ett ett särskilt yrkesprogram med plåtinriktning på gymnasiet.

– Den stora bristen på plåtslagare i Stockholm gör nu att byggen försenas eller i värsta fall stoppas helt, och då har vi redan i dag en allvarlig bostadsbrist. Det kommer att ta tid att vända utvecklingen och därför måste staden snarast vidta åtgärder för att utbilda fler plåtslagare, sade det tidigare oppositionsborgarrådet Jan Jönsson (L) till Mitt i vid tillfället.

Andra läser: Ny Swishlösning i Ica-butiker – från och med idag

Snart 50 000 i lön

Snittlönen för en plåtslagare är idag knappt 40 000 kronor i månaden, enligt statistik som Jobbland tagit fram.

Den kan dock komma att öka kraftigt.

– Om några år så är han och snuddar runt 50 000, säger en personalchef Aftonbladet talat med.

Andra läser: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen