JUST NU: Populära chips återkallas

2022 07 25

Livsmedelsföretaget Pauliq återkallar de populära  Santa Maria Tortilla Chips Organic (125 gram) på alla marknader på grund av förekomst av atropin och scopolamin i produkten.

Det bekräftar företaget i ett pressmeddelande.

– Detta är en försiktighetsåtgärd. Produkten följer gällande EU-lagstiftning, men överdriven konsumtion av produkten kan innebära att den rekommenderade dosen atropin och scopolamin överskrids, uppger företaget.

Kan orsaka tillfälliga symptom

Atropin och scopolamin är organiska föreningar som förekommer naturligt i växter som återfinns i majsfält.

– En måttlig konsumtion innebär inga hälsorisker, men en överkonsumtion av ämnena kan orsaka tillfälliga symtom såsom illamående, yrsel och huvudvärk, skriver företaget.

Kontakta för ersättning

Produkten som återkallas är Santa Maria Organic Tortilla Chips med bäst-före-datum 2023-03-30 eller tidigare. 

– Konsumenter ombeds att slänga berörda produkter och kontakta Santa Marias Konsumentkontakt för ersättning, betonar Pauliq.

Fakta Paulig

  • Paulig är ett familjeägt livsmedelsföretag.
  • Paulig erbjuder smaker i alla former: kaffe och drycker, Tex Mex och kryddor, snacks och växtbaserade alternativ. Företagets varumärken är Paulig, Santa Maria, Risenta, Gold&Green och Poco Loco.
  • Pauligs har över 2 000 medarbetare i 13 länder.
  • Företaget är norra Europas största smaksättningsföretag med drygt 900 anställda. Santa Maria är en del av livsmedelskoncernen.
  • Källa: Santa Maria Sverige

Foto: M. Winkler

Text: Redaktionen


16 september 2025

Prata inte om glass och hamburgare – diktator inför förbud

2025 09 16

Nordkoreas diktator Kim Jong-un går fram med flera udda förbud.

Diktatorn har beslutat sig att förbjuda flera ord som upplevs som ”västerländska”. Bland annat förbjuds samtal om hamburgare, glass och karaoke, rapporterar nyhetsbyrån Daily NK.

Nordkoreanska reseguider har fått tydliga instruktioner om att orden numera är förbjudna.

– Målet är att lära ut det nordkoreanska ordförrådet samtidigt som man uppmanas undvika sydkoreanska uttryck och utländska lånord, rapporterar nyhetsbyrån.

I stället för hamburgare instrueras guiderna att säga ”dajin-gogi gyeopppang” som kan översättas till ”dubbelt bröd med nötfärs”.

Frustrerade reseguider

Regimen i Pyongyang vill premiera nordkoreanska uttryck för att förhindra att västerländsk ideologi och kultur får fäste i landet, uppger en källa för Daily NK.

Reseguider utrycker frustration över förbuden.

– Vi skulle förmodligen behöva använda främmande ord för att utländska turister ska förstå oss, säger en guide till nyhetsbyrån.

Samma guide befarar att han kommer bli av med jobbet vid minsta felsägning.

– Om man säger fel blir man utsparkad direkt.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Enormt hårda lagar

Nordkorea har redan implementerat mycket stränga lagar mot utländskt inflytande.  

Det är sedan tidigare förbjudet att titta på utländska filmer och lyssna på musik från väst. Den som bryter mot förbuden riskerar dödstraff.  

Ingen frihet

Nordkorea är världens mest slutna land. Invånarna är strängt övervakade och saknar all form av frihet.

– Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar, skriver Utrikespolitiska institutet om diktaturen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Nordkorea lovar att stödja nytt storkrig

Foto: I. Dooley resp D. Foodphototasty

Text: Redaktionen


JUST NU: Vladimir Putin förnedrar Dmitrij Medvedev

2025 09 16

Rysslands ledare Vladimir Putin har förnedrat landets ex-president Dmitrij Medvedev.

Det uppger Alexandr Nevzorov, tidigare rysk parlamentsledamot och numera en av flera ryska journalister som lever i exil.

Förödmjukelse inträffade i helgen när Medvedev firade sin 60-årsdag. Den tidigare presidenten, numera vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, hade förväntat sig att Putin skulle hedra honom med Rysslands mest prestigefyllda utmärkelse – Sankt Andreasorden.

Putin har tidigare gett utmärkelsen till Kinas diktator Xi Jinping, Indiens premiärminister Narendra Modi och Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov.

Dmitrij Medvedev fick dock nöja sig med lägsta möjliga utmärkelse, den så kallade IV-ordern för att ”förtjänstfullt ha tjänat fosterlandet”.

En total förnedring, enligt Alexandr Nevzorov.

– Denna lilla prydnadssak brukar ges till alla småaktiga politiker, skriver han på Telegram.

– Om någon hade spottat snabbnudlar i ansiktet på honom hade det upplevts som mindre kränkande.

”En mardröm”

Nevzorov påpekar att Medvedev tidigare har tilldelats betydligt högre utmärkelser. Att han nu får en orden i den lägsta klassen beskriver journalisten som en ”mardröm” för den ryske ex-presidenten.

– Det är tydligt att ryska säkerhetsrådets vice ordförande har förnedrats.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

Propagandarör

Dmitrij Medvedev var Rysslands president mellan 2008 och 2012.

Efter invasionen av Ukraina har Medvedev tagit rollen som en av Kremls flitigaste propagandister. Han har gjort flera uppmärksammade uttalande. Senast anklagade Mevedev Finland för att planera ett aggressivt krig mot Ryssland

LÄS MER HÄR: Ryssland riktar dramatisk anklagelse mot Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen