Populär teknikprodukt kan vara livsfarlig för kvinnor

2023 07 04

Så kallade airtags har blivit en populär produkt – såväl i Sverige som i resten av världen.

Airtags kan bland annat användas för att hålla koll på nycklar, väskor och andra saker som är enkla att tappa bort.

Med hjälp av signalen som skickas ut från produkten får användare information om var sakernas som märkts med airtaggen befinner sig. 

Ett företag som erbjuder den nya tekniken är den amerikanska techjätten Apple.

Din AirTag skickar ut en säker Bluetooth-signal som kan upptäckas av enheter i närheten i Hitta-nätverket. Dessa enheter berättar för iCloud var din AirTag finns, och sedan kan du öppna appen Hitta och se det på kartan, framhåller Apple på sin hemsida och tillägger:

Inställningen är smidig. Du behöver bara trycka en gång för att koppla AirTag till din iPhone eller iPad. Ge din AirTag ett namn och sätt fast den på föremålet du vill spåra. Sen är det klart.

Baksidan: Livsfarligt för kvinnor

Airtags lovordas och hjälper många människor i vardagen.

Men det finns en mörk baksida med den populära produkten.

Det varnar flera aktörer för i en intervju med Expressen.

Rebecca Lagh är advokat och specialiserad på fall med relationsvåld mot kvinnor.

Hon ser allvarliga risker med den nya tekniken.

Advokaten framhåller att airtags vid upprepade tillfällen har använts för att spåra människor, framför allt kvinnor, mot deras vilja. 

– Det är livsfarligt för kvinnor. Kvinnor som utsätts relationsvåld lever ofta med sekretessmarkering som ska skydda dem från våldsamma män och för dem är den här tekniken livsfarlig. Det blir ju väldigt lätt att hitta dem, säger Rebecka Lagh till Expressen.

Kräver lagförändring 

Bridgett Stehag, verksamhetschef på kvinnojouren Agera , instämmer i Rebecca Laghs resonemang.

Hon vill se en ny lagstiftning som samspelar med den tekniska utvecklingen.

– Jag tycker att staten har ett ansvar att se över vår lagstiftning och att uppdatera vår bild av hur en våldsverkare kan agera, det finns nya sätt, säger Bridgett Stehag till Expressen.

Google och Apple agerar

Techjättarna Apple och Google har agerat efter kritiken mot den nya tekniken.

Företagen har uppgett att man nått en överenskommelse om hur ett opassande användande av airtags ska kunna undvikas.

Om någons airtag hamnar bland en annans persons saker så ska dennas telefon skicka ut en varning – även om telefonen inte tillhör spårsändaren.

– Varningen ska skickas ut när en airtag skiljs från ägaren, skriver Apple på sin hemsida.

Foto: B. Tapert

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen