Populär teknikprodukt kan vara livsfarlig för kvinnor

2023 07 04

Så kallade airtags har blivit en populär produkt – såväl i Sverige som i resten av världen.

Airtags kan bland annat användas för att hålla koll på nycklar, väskor och andra saker som är enkla att tappa bort.

Med hjälp av signalen som skickas ut från produkten får användare information om var sakernas som märkts med airtaggen befinner sig. 

Ett företag som erbjuder den nya tekniken är den amerikanska techjätten Apple.

Din AirTag skickar ut en säker Bluetooth-signal som kan upptäckas av enheter i närheten i Hitta-nätverket. Dessa enheter berättar för iCloud var din AirTag finns, och sedan kan du öppna appen Hitta och se det på kartan, framhåller Apple på sin hemsida och tillägger:

Inställningen är smidig. Du behöver bara trycka en gång för att koppla AirTag till din iPhone eller iPad. Ge din AirTag ett namn och sätt fast den på föremålet du vill spåra. Sen är det klart.

Baksidan: Livsfarligt för kvinnor

Airtags lovordas och hjälper många människor i vardagen.

Men det finns en mörk baksida med den populära produkten.

Det varnar flera aktörer för i en intervju med Expressen.

Rebecca Lagh är advokat och specialiserad på fall med relationsvåld mot kvinnor.

Hon ser allvarliga risker med den nya tekniken.

Advokaten framhåller att airtags vid upprepade tillfällen har använts för att spåra människor, framför allt kvinnor, mot deras vilja. 

– Det är livsfarligt för kvinnor. Kvinnor som utsätts relationsvåld lever ofta med sekretessmarkering som ska skydda dem från våldsamma män och för dem är den här tekniken livsfarlig. Det blir ju väldigt lätt att hitta dem, säger Rebecka Lagh till Expressen.

Kräver lagförändring 

Bridgett Stehag, verksamhetschef på kvinnojouren Agera , instämmer i Rebecca Laghs resonemang.

Hon vill se en ny lagstiftning som samspelar med den tekniska utvecklingen.

– Jag tycker att staten har ett ansvar att se över vår lagstiftning och att uppdatera vår bild av hur en våldsverkare kan agera, det finns nya sätt, säger Bridgett Stehag till Expressen.

Google och Apple agerar

Techjättarna Apple och Google har agerat efter kritiken mot den nya tekniken.

Företagen har uppgett att man nått en överenskommelse om hur ett opassande användande av airtags ska kunna undvikas.

Om någons airtag hamnar bland en annans persons saker så ska dennas telefon skicka ut en varning – även om telefonen inte tillhör spårsändaren.

– Varningen ska skickas ut när en airtag skiljs från ägaren, skriver Apple på sin hemsida.

Foto: B. Tapert

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Tropisk natt i sikte – då drar värmen in

2026 07 26

En ny våg av värme är på väg att dra in över Europa.

Kontinenten har drabbats av återkommande värmeböljor under sommarens första del, vilket också Sverige har fått känna på i omgångar.

Nu är ny varmluft på väg in och i veckan väntas den nå Skandinavien och Sverige söderifrån.

– Redan från onsdag kommer mycket varm luft att strömma inåt landet från södra Europa, och på torsdag kan temperaturen nå runt 30 grader på flera ställen, uppger danska TV2.

– Lokalt finns det till och med möjlighet till ännu högre temperaturer.

Drar in över Sverige

I Sverige visar prognosen på samma spår.

– På torsdag strömmar varmare luft in från sydväst och i Götaland och Svealand når temperaturen troligen drygt 25 grader, uppger SMHI:s meteorologer.

Ännu är det dock ovisst hur långt norrut den varma luften når och hur långvarig den blir.

Tropisk natt

Från danskt håll rapporterar man också om en hög sannolikhet för att nätterna före och efter torsdag blir särskilt varma, enligt TV2.

Det är inte omöjligt att det blir en tropisk natt i de östliga delarna av Danmark som också kan spilla över på de sydliga svenska områdena som ligger i närheten.

En tropisk natt innebär att temperaturen inte sjunker under 20 grader.

LÄS OCKSÅ: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Värmebölja i Europa

Den europeiska värmen drar fram under veckan.

I Storbritannien befarar man en ny värmebölja, rapporterar Sky News. Dessutom menar meteorologer i landet att fler kan vara att vänta framöver.

– Det är väldigt, väldigt ovanligt att en varm och torr period ska vara så här länge, säger meteorologen Marco Petagna till tidningen.

Sverige i veckan

Under dagarna som leder fram till det varmare vädret väntar mer ostadigt sådant.

– På måndag ger kallfronten fortsatt skurar i sydöstra Götaland samt på många håll i Norrland. Under måndagsdygnet kan skurarna också komma att ge större mängder på kort tid, framhåller SMHI.

– I nordvästra Götaland samt Svealand blir det mestadels uppehållsväder i samband med sol och växlande molnighet. I Götaland blir det också blåsigt med frisk till hård västlig vind.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: E. Robetsson

Text: Redaktionen