Populär skokedja lämnar Sverige – stänger alla butiker

2024 08 28

Skokedjan Foot Locker lägger ner verksamheten i Sverige.

Den amerikanska kedjan stänger samtliga butiker i Sverige, rapporterar Bloomberg.

Foot Locker har tre butiker i Sverige. 

Två av dem finns i Stockholm. Den tredje finns i Malmö.

Förutom de fysiska butikerna så stängs även webbutikerna.

Beslutet gäller även för Sydkorea, Danmark och Norge.

Över 2 500 butiker

Foot Locker är en av världens största återförsäljare av sportskor och kläder.

Kedjan har mer än 2 500 butiker över hela världen.

– Endast de bästa, mest relevanta och spännande produkterna någonsin får stå på Foot Lockers hyllor och i deras onlinekataloger. Oavsett om du är en långvarig hängiven sneakersälskare eller tillfälligt letar efter ett par fräscha nya skor, hittar du dem hos Foot Locker, framhåller skokedjan på sin hemsida.

Exempel på varumärken som går att hitta hos Foot Locker är Nike, New Balance, Adidas, Puma, The Jordan brand, Converse, Asics, Hoka, Reebok, Vans, Timberland, UGG.

Ökar efter trasslig period

Beskedet om verksamheten i Sverige kommer samtidigt som Foot Locker redovisar sitt resultat för tredje kvartalet 2024.

Skoförsäljaren ökade försäljningen med 2,6 procent och omsättningen steg med 1,9 procent till 1 896 miljoner dollar, uppger Bloomberg.

Ett välkommet besked för kedjan som redovisat röda siffror fem kvartalsrapporter i rad.

– Trots det visar det senaste resultatet att kunderna kommer tillbaka till en kedja som kämpat för att locka tillbaka dem, skriver nyhetsbyrån.

Foto: L. Bresler

Text: Redaktionen


JUST NU: Swedbank ändrar Swish-regler – från 4 september

2025 09 02

Swedbank genomför nu förändringar där Swish-användare påverkas.

Det är i syfte att motverka bedrägerier som storbanken nu ändrar Swish-reglerna.

Från och med den fjärde september kommer Swedbank att sänka maxtaket för Swish, rapporterar Expressen.

Swedbank ändrar

Just nu är det Swedbank-kunden själv som kan höja maxgränsen på hur mycket pengar som kan swishas per vecka där taket ligger på 100 000 kronor.

Men redan den fjärde september görs reglerna om.

Swedbank inför en dagsgräns istället för en veckogräns – och maxtaket landar på 10 000 kronor.

Det är dock olika gränser för privatpersoner och företag, vilket innebär att den som swishat 10 000 kronor till en annan person fortfarande kan swisha i exempelvis affären.

För att motverka

Standardinställningen kommer att vara 3 000 kronor som kan höjas i appen.

Swedbanks pressansvarige Charlotte Nilsson bekräftar att ändringen genomförs för att motverka bedrägerier.

– Vi ser löpande över hur vi kan förbättra våra produkter och tjänster och en del i denna förändring är att motverka bedrägerier, förklarar hon för Expressen.

– Vi vill uppmana våra kunder att behålla en låg beloppsgräns och i stället höja den vid behov i appen eller via internetbanken.

Läs mer: Många får samma mejl just nu – radera direkt

“Prata med nära och kära”

Bedrägerier är ett fortsatt stort problem i Sverige där många påverkas varje vecka.

Polisen uppmanar till att prata med nära och kära för att informera dem om bedrägerierna.

– Har du någon äldre i din närhet som du bryr dig om? Eller träffar du äldre i ditt yrke? Det är inte ovanligt att just äldre utsätts för bedragare, meddelar polisen.

– Du kan hjälpa till att förebygga att äldre blir lurade!

Flera tips

Här är några av polisens tips för att undvika bedrägeri:

- Använd aldrig e-legitimation eller lämna ifrån dig koder från din bankdosa på uppmaning av någon annan.

- Lägg på luren om du blir osäker på vem som ringer. Ring i stället tillbaka på ett nummer som du själv tar reda på.

- Klicka aldrig på länkar som kommer via e-post eller sms, om du inte känner igen avsändaren.

Läs mer: Klassisk butik i konkurs efter 131 år

Foto: Swedbank resp Swish

Text: Redaktionen


Svenska jättesuccén har kommit till Netflix – kan streamas idag

2025 09 02

En hyllad svensk film från 2015 har landat på Netflix.

Streamingtjänsten har fyllt på sitt filmutbud på nytt.

Bland de filmer som har lagts till finns den hyllade svenska succén “En man som heter Ove” från 2015.

Filmen har 7,7 i betyg på IMDB och kan streamas från och med idag.

Landat på Netflix

Rolf Lassgård, Bahar Pars och Filip Berg finns med i huvudrollerna i den svenska succén.

Filmen handlar om en misantrop som plågar bostadsrättsföreningen med sitt vresiga uppförande.

– Men när några nya grannar flyttar in börjar hans frostiga yttre långsamt att tina, förklarar Netflix.

Har hyllats

“En man som heter Ove” har hyllats i såväl Sverige som i utlandet.

Clemens Poellinger på Svenska Dagbladet hade följande att säga om filmen när den släpptes för tio år sedan:

– Hannes Holm är en mycket rutinerad regissör av filmmys med bred träffyta. Alla får sitt till såväl tårar som skratt – inklusive en Nangiljala-upplevelse, skrev Poellinger då.

– Min personliga behållning är de omsorgsfullt gestaltade 60- och 70-talsinteriörerna och en hel svit av fina gamla Saab-bilar.

“Briljerar”

DN:s Helena Lindblad hyllade Rolf Lassgårds prestation – och skrev att han “briljerar som livstrött ordningsfascist i Hannes Holms filmatisering”.

– Lassgård bygger ett gripande monument över ett slags daterad manlighet som har många praktiska funktioner (ställa upp stegar, backa med släp, laga cyklar, skotta bort morgonsnön) men lika många psykosociala defekter när det gäller att vårda relationer och att visa känslor.

En amerikansk version av filmen med Tom Hanks i huvudrollen släpptes 2022 under titeln “A man called Otto”.

En av flera

“En man som heter Ove” är en av flera nya filmer som nu har lagts till på Netflix.

En annan som nu går att streama är klassikern “Fanny och Alexander” från 1982.

Även den animerade succén “Flykten från hönsgården” från 2000 har lagts till i streamingtjänstens utbud.

Läs mer: Biljätte erbjuder rabatt hela september: Kunder kan spara 80 000 kronor

Foto: M. Sivaram

Text: Redaktionen