Populär produkt slut i butiker – “Blir ramaskri”

2023 12 20

En klassisk svensk rätt har tagit slut i matbutikerna.

Det råder stor frustration hos många handlare som tar sig till matbutikerna för att handla ärtsoppa.

Den svenska favoriten har nämligen tagit slut i många butiker, och inför jul är det många som känner irritation över att ärtsoppa inte finns tillgängligt.

Anledningen har att göra med risgrynsgröt, rapporterar Expressen.

Därför är det slut

Många tillverkare i branschen producerar både risgrynsgröt och ärtsoppa.

Inför jul, när risgrynsgröten är en av de mest eftersökte varorna, väljer producenterna att prioritera risgrynsgröten och stoppa produktionen av ärtsoppa.

– Vi prioriterar just nu kokning av risgröt i vårt kokeri i Kumla, vilket gör att ärtsoppa kokas igen i januari och tyvärr har tagit slut i en del butiker, säger Sandra Lindh vid Orkla foods till Expressen.

Orkla foods äger exempelvis Felix och Lecora.

“Blir ramaskri”

Butiksanställda i bland annat Stockholm har vittnat om att efterfrågan av ärtsoppa är stor, och att de har informerats om produktionsstoppet.

– Det blir ramaskri. Men vi säljer sjuka mängder risgrynsgröt.

Är mest populärt

Såväl ärtsoppa som risgrynsgröt är mycket populärt bland det svenska folket men ingen av rätterna är det som svenskarna mest av allt vill ha med på julbordet.

Istället är det köttbullar och julskinka som är mest populärt, enligt en ny undersökning.

– Den här undersökningen tror jag är den första där julskinkan inte är ohotad etta bland rätterna. Att köttbullarna seglat upp som den nya favoriten är förvisso inte så överraskande, säger experten Mattias Axelsson till Aftonbladet.

Blir dyrare

Inför julen är det många som håller igen med att spendera allt för mycket pengar i och med det tuffa ekonomiska läget.

Det gäller dels julklappar, men även julmaten har blivit allt dyrare.

Enligt flera undersökningar har allt fler svenskar sagt att de kommer hålla igen vad gäller utgifterna denna jul.

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trump riktar sylvass varning – till nära allierad

2025 12 01

Spänningarna eskalerar i en känslig region.

President Donald Trump riktar en skarp varning till en av USA:s närmaste allierade.

Efter en skottlossning på fredagen, där 13 personer dog, vill Trump förhindra ytterligare eskalering.

”Inget störande får ske”

Trump kräver nu att det USA-allierade Israel inte stör utvecklingen i Syrien, rapporterar Newsweek.

Detta efter att Israel utfört razzior i en syrisk by på fredagen och haft en dödlig konfrontation med invånare i byn.

– Det är mycket viktigt att Israel upprätthåller en stark och sann dialog med Syrien, och att inget sker som kommer att störa Syriens utveckling till en välmående stat, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social på måndagen.

För några veckor sedan besöktes Trump i Vita huset av den syriska presidenten Ahmed al-Sharaa, som har ersatt den avsatta Bashar al-Assad.

– Syriens nya president, Ahmed al-Sharaa, arbetar flitigt för att säkerställa att goda saker händer, och att både Syrien och Israel får en lång och framgångsrik relation tillsammans, skriver Trump.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump kallar till stormöte

Syrien har bett om hjälp

Trump-administrationen har som mål att uppnå fred i Mellanöstern, och Trump har bland annat verkat för eldupphöret mellan Israel och Hamas i oktober.

Nu hoppas man även på att uppnå stabilitet och utveckling i Syrien, efter att al-Assad avsattes för nästan ett år sedan.

Men läget är alltså spänt, och Israel har förutom räder i syriska byar – som bemötts av beväpnade invånare – även genomfört flyganfall mot syriska militära anläggningar, enligt tidningen.

Från syriskt håll har man fördömt Israels agerande och beskrivit det som ett brott mot Syriens suveränitet.

Den syriska regeringen har också vädjat till det internationella samfundet.

I fredags bad man omvärlden att vidta ”akuta åtgärder” för att stoppa Israels agerande.

Nu reagerar alltså Donald Trump – och uppmanar Israel att föra en dialog med Syrien samt att inte störa utvecklingen i landet.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian flickr 

Text: Redaktionen


1 december 2025

Ukraina slår rekord – huvudvärk för Putin

2025 12 02

Ukrainas attacker blir allt mer intensiva.

En viktig del av den ukrainska taktiken är att genomföra attacker inne i Ryssland mot den ryska energiinfrastrukturen.

I november har attackerna trappats upp rejält.

Stora drönarattacker

Ukraina genomförde rekordmånga drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier i november, rapporterar Moscow Times.

Minst 14 drönarattacker har genomförts mot raffinaderierna under den gångna månaden, vilket är nytt månadsrekord.

Uppgifterna bygger på offentliga uttalanden från både Ukraina och Ryssland, och har sammanställts av Bloomberg.

Ukraina har bland annat attackerat Afipsky-anläggningen nära Krasnodar, som tillhör de största i södra Ryssland och har en årlig kapacitet på 9,1 miljoner ton, enligt tidningen. Det var dessutom andra gången sedan september som anläggningen träffades.

Ukrainska drönare har också inaktiverat Rosnefts huvudraffinaderi i Ryazan, som nu har varit ur funktion i flera veckor.

Även Lukoils raffinaderi i Volgograd har träffats i ukrainska drönarattacker. En viktig anläggning som står för cirka 20 procent av raffinaderiets kapacitet har inaktiverats.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa – ”Har inget att säga till om”

Påverkar finansieringen av kriget

Dessutom har Ukraina genomfört fyra attacker mot oljehanteringsanläggningar vid Svarta havet.

Attackerna lär ge Vladimir Putin en rejäl huvudvärk, eftersom de riktar in sig på den ryska finansieringen av kriget.

– Rysslands genomsnittliga dagliga raffinaderivolym har sjunkit till omkring 5 miljoner fat per dag som ett resultat av den intensifierade kampanjen, ner från de 5,3–5,5 miljoner fat per dag som vanligtvis bearbetas i senhösten, uppger analysföretaget Kpler, enligt tidningen.

Problem även för Ukraina

Samtidigt kommer det dock även siffror som är desto dystrare för Zelenskyj och Ukraina, när det gäller ryska framgångar på slagfältet.

Ryssland tog cirka 90 procent mer territorium i november än i oktober, enligt en bedömning från DeepState, rapporterar Kyiv Independent.

Ryska styrkor erövrade 505 kvadratkilometer ukrainskt territorium i november, enligt bedömningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen