Populär metod för att få fler i Sverige att vaccinera sig

2021 09 24

Genom att erbjuda drop-in-vaccination utan tidsbokning vid skolor och specifika stadsdelar siktar nu Region Halland på att öka vaccinationstäckningen ytterligare. Och satsningen har visat sig vara populär rapporterar SVT.

– Det är framförallt bland de yngre vi ser en lägre täckning, säger Eva Fehrman, chef för mobila vaccinationsenheten på Region Halland.

Slipper boka tid

För att nå fram till ungdomarna ger sig nu regionen ut med vaccinationsbussen.

-Vi har inplanerat lite gymnasieskolor framöver och vi kommer åka runt med en buss i Halland där vi kanske stannar vid ställen där det är lite lägre vaccinationstäckning. Vi försöker fånga ungdomar som inte har blivit färdiga och tycker det är lite jobbigt att boka och sådär. Vi har sett att vaccinationstäckningen på de yngre är lite sämre än på de äldre, säger Eva Fehrman.

Bussturer

Det var när vaccinationscentralen vid Halmstad Arena stängdes igen nyligen som man inledde bussturerna. Och nu är man under ett par dagar på plats vid Högskolan i Halmstad.

Sedan ska man köra vidare till områden där det bor många invandrare då vaccinationstäckningen är extra låg i de områdena.

ANALYS

När Sverige nu öppnar upp och tar bort restriktionerna samtidigt som S-MP-regeringen valt att säga nej till krav på vaccinationspass för att få tillträde till butiker och evenemang så blir det mycket viktigt att öka vaccinationstäckningen.

Ovaccinerade skapar vårdköer

Det är de ovaccinerade som utgör lejonparten av de som vårdas på landets sjukhus och det drabbar inte bara de ovaccinerade själva utan även alla andra då det blir mindre ledig kapacitet på sjukhusen.

Region Hallands metod att satsa på mobil drop-in-vaccination utan tidsbokning är ett viktigt initiativ som blir mycket intressant att följa.

Superenkelt

En del klagar på att det är krångligt att boka vaccinationstid och den gruppen borde lockas av mobila drop-in-lösningar. Mycket enklare än så det nästan inte bli. Men det finns dock en annan variant som tycks vara ännu effektivare enligt rapporter. Och det är att man inte ska behöva boka  tid på egen hand överhuvudtaget utan att alla blir kallade istället. 

Foto: CDC

[yop_poll id="650"]

Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Tv-tittare varnas för smart-tv

2025 05 25

Experter varnar tv-tittare för risker med smart-tv.

Smart-tv, alltså den nya generationens tv-apparater som interagerar mot internet, har blivit allt mer populärt.

Men det finns också risker med smart-tv, menar experter.

Nu går en finsk myndighet ut och varnar människor som har eller tänker köpa en smart-tv.

”Allvarliga problem”

Det är det finska Transport- och kommunikationsverket, Traficom, som varnar för riskerna med Android tv-apparater, rapporterar Svenska Yle.

Dessa smart-tv-apparater har många fördelar, men vissa av dem håller lägra kvalitet när det gäller datasäkerhet.

– Speciellt Android tv-apparater av mindre kända tillverkare kan ha allvarliga problem med datasäkerheten, säger Roni Kokkola, datasäkerhetsexpert vid Traficoms Cybersäkerhetscenter.

– Det kan finnas sabotageprogram eller brister i uppdateringsstödet, förklarar Kokkola.

Det finns några saker man bör tänka på för att inte drabbas, enligt myndigheten.

Köp kända märken

Om man ska köpa smart-tv så bör man hålla sig till kända märken, menar myndigheten.

Man bör också vända sig till kända återförsäljare och webbutiker.

Risken att köpa en apparat med säkerhetsbrister är större om man köper den i en okänd webbutik, särskilt om den finns utanför EU, enligt experten.

Apparater som köps billigt på nätet kan innehålla programvara med sabotageprogram. Dessa kan användas till brott, exempelvis dataintrång och överbelastningsattacker, rapporterar kanalen.

Det är viktigt att kontrollera att apparaten är certifierad och skyddad. Man kan kontrollera i Google Play att apparaten har ett Play Protect-certifikat.

Varningar i Sverige

I Sverige har bland annat Länsförsäkringar varnat för att en smart-tv kan vara utsatt för säkerhetsrisker och exempelvis hackas.

Försäkringsbolaget varnar för risker i form av att mjukvaran slutar uppdateras och att tv:n kan användas i hackerattacker.

2024 rapporterades det också om säkerhetsproblem med smart-tv från LG. Över 6 000 svenska tv-apparater var då öppna för att hackas, rapporterade Computer Sweden.

Foto: Oscar Nord

Text: Redaktionen