10 mars 2026

Populär aktie stiger efter storköp – har 140 000 ägare

2024 11 25

En nedslagen aktie stiger nu efter ett uppmärksammat köp.

Det är värmepumpsbolaget Nibe som på måndagseftermiddagen har fått fart.

Detta efter att systrarna Märta Schörling Andreen och Sofia Schörling Högberg från investmentbolaget Schörling köpt aktier.

Över 6 procent

På måndagen stiger Nibe med 6,2 procent på Stockholmsbörsen.

Systrarna Schörling har förvärvat 5 870 000 aktier i Nibe.

– Den 22 november har Märta Schörling Andreen och Sofia Schörling Högberg förvärvat 2 935 000 B-aktier vardera i Nibe, framhåller Schörling i ett pressmeddelande.

– Efter köpet äger Märta Schörling Andreen och Sofia Schörling Högberg cirka 37 miljoner Nibe B-aktier och cirka 34 miljoner Nibe A-aktier vardera.

Populär aktie

Nibe är en mycket populär aktie som har haft ett par tuffa år.

På Avanza och Nordnet finns nästan 140 000 aktieägare.

Avanza har 118 999 ägare och Nordnet 19 898.

Det är Nibe

Nibe är en global koncern som utvecklar och tillverkar olika typer av lösningar för inomhuskomfort i alla typer av fastigheter. 

Verksamhetens historia finns i småländska Markaryd, i en region som är välkänd för sin företagsamhet.

– 1981 premiärvisades den allra första NIBE värmepumpen – en frånluftsvärmepump – och tillverkningen startade i Markaryd, förklarar Nibe själva.

Grön dag

Måndagen blev en grön sådan på Stockholmsbörsen.

Indexet OMXSPI stiger med 0,55 procent, samtidigt som uppgången för indexet OMXS30 blir synnerligen blygsam med 0,05 procent.

Bland övriga aktier som stiger på Stockholmsbörsen finns Volvo och Embracer med nästan 5 procent vardera och Storskogen med knappt 4 procent.

Samtidigt går det tuffare för bland annat försvarsbolagen.

Saab faller med knappt 3 procent.

Andra aktier som tappar på måndagen är Tele2, Sweco och Bilia.

På andra sidan Atlanten råder fortsatt munter börsstämning och USA-indexet S&P 500 stiger med ungefär en halv procent på måndagen.

Indexet har gått mycket starkt sedan Donald Trump bekräftades som tillträdande amerikansk president.

Foto: J. Briscoe

Text: Redaktionen


21 september 2026

Börja bunkra – hela Sverige uppmanas

2026 09 21

Idag, måndag, inleds den nationella beredskapsveckan i Sverige.

Veckan fungerar som en påminnelse till hela befolkningen om att börja bunkra nödvändigheter vid händelse av kris.

Det gäller kanske specifikt vatten. Svenska hushåll bör spara minst 25 liter krisvatten per person, lyder rådet från Myndigheten för civilt försvar, MCF. Idag är det enbart 7 procent av svenskarna som gör det, enligt en undersökning från Svenskt Vatten.

– Det har i flera år talats om beredskap och motståndskraft, men den här undersökningen visar att det ännu inte fått fullt genomslag i människors vardag. Dricksvatten är vårt viktigaste livsmedel och fler behöver fundera över hur de klarar sig om vattnet i kranen inte går att använda under några dagar, säger Pär Dalhielm, vd Svenskt Vatten.  

"Inte förberett sig alls"

I samband med beredskapsveckan har bland annat Göteborgs stad gått ut och uppmanat sina invånare att ha vatten redo hemma.

Vi möter göteborgare som inte har förberett sig alls, de som säger att de har tomma dunkar hemma och de som räknar med att kunna köpa vatten i mataffären vid en kris, men vi kan räkna med att vattnet kommer att ta slut väldigt snabbt på butikshyllorna, säger Josefin Lundberg Abrahamsson, chef över Göteborgs dricksvattenproduktion inom Kretslopp och vatten, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Stopp för förnybar el

Läckor varje dag

Mer eller mindre varje dag sker det vattenläckor på olika håll i Sverige. Det kan gå illa. Om det inte kommer något vatten i kranen, eller om det inte går att dricka, behöver invånare vara redo.

Enligt Svenskt vattens undersökning har sex av tio, 62 procent, inget dricksvatten sparat överhuvudtaget.

– Många förväntar sig att kommunen snabbt ska ordna så att det går att få tillgång till dricksvatten på något annat sätt, men då ska man veta att ju fler göteborgare som drabbas av en vattenläcka desto längre tid kommer det att ta innan alla har fått tillgång till dricksvatten från nödvattentanksstationer eller vattenposter, säger Josefin Lundberg Abrahamsson. 

Omkring var tredje svensk, 34 procent, har i någon mån sparat dricksvatten hemma, enligt Svenskt Vatten.

LÄS MER: ”Katastrof” – besked från danska utrikesministern

Foto: R. Iwata

Text: Redaktionen


21 sep 26

”Skandal” – pensionärer rasar mot riksdagen

2026 09 21

SPF Seniorerna – Sveriges största intresseorganisation för pensionärer – riktar skarp kritik mot äldres representation i riksdagen.

Organisationen påpekar att endast 13 av 349 ledamöterna är 65 år eller äldre, vilket inte speglar befolkningens ålderssammansättning.

Siffran kan jämföras med att 29 procent av de röstberättigade var 65 år eller äldre i valet 2026. Om representationen i riksdagen skulle återspegla åldersgruppens andel skulle 101 av riksdagens ledamöter vara 65 år eller äldre, konstaterar SPF.

Maria Larsson, förbundsordförande för SPF Seniorerna, anser att avsaknaden av äldre riksdagsledamöter är ett allvarligt problem.

– Det är en skandal att bara 13 riksdagsledamöter är 65+! Sveriges äldre är en stor och växande del av väljarkåren, men syns fortfarande mycket lite bland dem som fattar besluten. Det borde diskuteras på allvar och samtliga partier behöver skärpa sig, säger hon.

Hänvisar till livserfarenhet

Enligt SPF handlar äldres representation i riksdagen inte enbart om ålder. Organisationen framhåller att människor lever längre i dag, samtidigt som politiska beslut om exempelvis pensioner, vård, omsorg, boende, arbetsliv och ekonomi påverkar generationer på olika sätt.

– Livserfarenhet är också en kompetens. En riksdag som bättre speglar befolkningen behöver rymma människor från olika generationer och olika delar av livet, säger Maria Larsson.

LÄS MER: Bank-ID går ut med varning till användare

Uppmanar alla partier

SPF uppmanar nu samtliga politiska partier att ta frågan om åldersrepresentation på större allvar inför kommande val.

– Det handlar inte om att äldre ska ha förtur eller om att varje generation måste representeras exakt efter sin storlek. Men när nästan var tredje väljare är 65 år eller äldre och bara en liten del av riksdagen tillhör samma åldersgrupp finns det anledning att ställa frågan om representationen verkligen är tillräckligt bred, säger Maria Larsson.

ANDRA LÄSER: ”Katastrof” – besked från danska utrikesministern 

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges riksdag

Text: Redaktionen