Polsk soldat dödad vid gränsen

2024 06 06

En polsk soldat har förlorat livet.

Uppgifter kommer nu från Polen om att en av landets soldater har förlorat livet.

Detta efter en incident vid gränsen till Belarus.

Soldaten blev knivhuggen och har vårdats på sjukhus med allvarliga skador.

Nu bekräftar Polens premiärminister att soldaten har dött, rapporterar AP.

Knivhöggs vid gränsen

Det var mot slutet av maj som soldaten knivhöggs i bröstet genom ett stängsel vid gränsen till Belarus.

Soldaten har vårdats vid ett militärsjukhus i Warszawa men dog på eftermiddagen.

En migrant som befann sig vid gränsen har identifierats som gärningspersonen.

– En ung soldat, Mateusz, gav sitt liv för att försvara Polens gräns, säger Polens premiärminister Donald Tusk enligt AP.

Ökade spänningar

Det råder oroligheter kring Polens gräns mot Belarus där polska myndigheter menar att migranter har organiserats av Ryssland och Belarus för att destabilisera Europa.

– Moderlandet och hans landsmän kommer aldrig att glömma denna uppoffring. Jag uttrycker min djupaste medkänsla med hans familj, fortsätter premiärminister Tusk.

Satsar stort

Polen har kort innan dödsfallet vid gränsen gett besked om att man investerar stora pengar i att förstärka gränsen med Belarus och Ryssland.

Landets relation med såväl Ryssland som Belarus har försämrats kraftigt under de senaste åren och de diplomatiska relationerna är mycket ansträngda.

Mycket pengar

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz förklarar.

– Målet med skölden är att skydda Polens territorium, hindra rörligheten för våra motståndares trupper och samtidigt underlätta rörligheten för våra egna trupper samt att skydda civilbefolkningen, har han sagt till EuroNews.

Den säkerhetsmässiga situationen i regionen bedöms vara mycket instabil och Ryssland tros ha att göra med saken i olika former av hybridkrigföring.

Ryssland har tidigare anklagats för att skicka migranter till området i liknande aktioner som man genomförde gentemot Finland.

Foto: D. Daniel Silva

Text: Redaktionen


JUST NU: Snö och kyla drar in

2025 11 07

Nu är vintern på väg till Sverige.

November månad har varit ovanligt varm så här långt.

Men nu är vintern på gång – och både i norr och i söder kan det komma snö.

Kan bli snö i norr och söder

November månad har varit 6-7 grader varmare än normalt i Norrland och Svealand under de första sju dagarna, rapporterar TV4.

Men nu ser vintern alltså ut att vara på väg till Sverige.

I norr kan det komma snö i helgen, och längre söderut kan det bli snö nästa vecka.

– Vintern är på gång i norr och även i södra Sverige ökar sannolikheten för snö, säger meteorologen Ulrika Elvgren till kanalen.

Kalluft kommer mot Norrland i helgen, och nästa vecka väntas den röra sig ned över landet.

– Men ännu är det osäkert om det bara kommer komma ner till Vänern och Vättern eller ifall det kommer hela vägen ner till Skåne, säger Ulrika Elvgren.

LÄS OCKSÅ: ”Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Kan behöva vinterdäck

Det är fortfarande oklart om nederbörden nästa vecka kommer i form av regn eller snö, men klart är alltså att vintern nu tycks vara på gång.

Det kan därför snart vara hög tid att ta fram vinterdäcken.

Även SMHI konstaterar att nederbörden kan ha inslag av snö i norra Sverige redan på fredagen och i helgen.

– Över norra Norrland breder ett nederbördsområde ut sig från sydväst. I norra Lappland och Norrbotten faller nederbörden mest som snö, men i södra Lappland övergår nattens snöfall i regn och Västerbotten får regn. Allra längst i norr varvas sol med moln, skriver SMHI:s meteorolog A. Lundberg om lördagens väder.

Kalluft i början av veckan – och nästa helg

SMHI flaggar också för att kalluften rör sig söderut i början av nästa vecka.

– I början av nästa vecka avancerar kalluften ytterligare söderut över landet, skriver meteorologen.

– Under tisdagen rör sig ett lågtrycksområde in över norra Sverige och för med sig regn eller snöfall, tillägger SMHI.

Men det är alltså osäkert hur långt söderut det blir snöfall.

I mitten av veckan blir det mildare i södra Sverige men en del nederbörd.

Sedan blir det återigen kallare.

– Till nästa helg rasar åter kalluft söderut över landet, dock osäkert om den når ner över Götaland, enligt SMHI:s meteorolog.

LÄS OCKSÅ: Svensk fotbollsklubb går mot konkurs – efter 119 år

Foto: Tony Ross

Text: Redaktionen


7 november 2025

JUST NU: Nästan slut på dryck i Ryssland

2025 11 07

En populär sorts dryck i Ryssland är idag mycket svår att få tag på.

Ryssar får allt svårare att köpa importerade viner.

Det är bland annat sanktionerna från väst som har gjort utbudet knappt och priserna skyhöga, rapporterar Reuters.

Torkar ut hyllorna

Västerländska sanktioner, som införts efter invasionen av Ukraina, har kraftigt minskat tillgången på franska, italienska och sydamerikanska viner i Ryssland.

I Moskva och andra städer dominerar nu ryska, georgiska och armeniska viner.

För konsumenter som är vana vid utländska märken innebär det höga priser och ett begränsat urval.

– Importerat vin har förmodligen ökat med 30–40 procent i pris, säger Yury Yudich, chef för kommittén inom Restaurang- och Hotellföretagarnas förbund.

LÄS MER: Sverige har bidragit till attacker mot Ryssland

Drastisk nedgång

Enligt data från Eurostat importerade Ryssland bara cirka 126 000 ton vin från EU‑länder under 2023 – den lägsta siffran sedan 2004 då importen låg på cirka 87 000 ton.

Det är en minskning med omkring 25 % jämfört med samma period 2022, uppger Vinetur.

Sedan dess har situationen förvärrats ytterligare.

Lokala viner räcker inte

Trots att lokala vingårdar som Côte Rocheuse ökar produktionen, finns det fortfarande begränsningar.

Deras kapacitet är maximalt 500 000 flaskor per år, långt ifrån att ersätta de importerade märkena.

– Vi börjar öka produktionen, men vi har fortfarande en gräns på både vingårdar och produktion – 500 000 flaskor per år, säger Irina Yakovenko, chefs-vinmakare vid Côte Rocheuse.

Tvingas kompromissa

Många ryska vinälskare saknar nu sina favoritmärken och tvingas köpa lokala alternativ.

Priserna på importerade viner fortsätter att stiga, vilket drabbar hushållens plånböcker och gör vardagslyxen dyrare.

Men alla är inte negativa till utvecklingen.

– Jag vill att andra ska se Rysslands egna vinproduktion, så att de inte köper italienskt eller tyskt vin, utan vårt eget. Våra viner är de bästa, säger turisten Galina Romanova till Reuters, under sitt besök på en lokal vingård.

LÄS MER: Massabotage inne i Ryssland

Foto: A Popov

Text: Redaktionen