Politiker och militärer kräver – stoppa Trumps möte med kung Charles

2025 03 03

Politiker, militärer och andra framstående britter kräver nu att Donald Trumps planerade besök hos kung Charles stoppas.

När Storbritanniens premiärminister Keir Starmer träffade Donald Trump i veckan, passade han på att bjuda in den amerikanska presidenten till ett officiellt besök i Storbritannien och dess kung Charles.

Men bara timmar efter den officiella inbjudan utspelade sig de kaotiska scenerna i Vita huset – där Donald Trump och JD Vance gick till angrepp mot Volodymyr Zelenskyj.

Nu kräver en rad framstående britter att Trumps besök hos kung Charles stoppas.

– Experter på kungahuset varnar för att besöket nu riskerar att bli genant för monarken, rapporterar Daily Mail.

Vill inte att Trump besöker kungen

Flera framstående britter, däribland politiker och militärer, kräver nu att besöket ska stoppas – åtminstone fram till att president Trump har gett Ukraina säkerhetsgarantier, enligt tidningen.

En av dem är Alicia Kearns, inrikespolitisk talesperson för Tories:

– Statsbesök bör bara ges till den mest ärade allierade, menar hon.

– Inga statsbesök bör ske förrän USA:s orubbliga stöd för sina allierade har säkerställts. Hans Majestät borde inte behöva bära tyngden av Keirs diplomatiska misslyckanden, tillägger oppositionspolitikern.

Även tidigare försvarsministern Tobias Ellwood, som är amerikansk-brittisk medborgare, är inne på samma linje.

– Det skulle vara olämpligt att försätta kungen i positionen att vara värd för presidenten om USA:s utrikespolitik flyttas bort från dess långvariga stöd för Ukraina och mot anpassning till Rysslands säkerhetsmål, säger han, enligt tidningen.

Arméchef vill stoppa mötet

En annan som vill stoppa Trumps möte med kung Charles är den tidigare arméchefen Hamish de Bretton-Gordon.

– Trumps och Vances okänsliga, fega och arroganta inställning och deras uppenbara eftergift mot Putin är ett stort bekymmer. Jag är säker på att kungen inte kommer att vilja underhålla Trump, som för närvarande verkar vara på det ondas sida snarare än det goda, säger han.

Tidigare M16-chefen Richard Dearlove har uttryckt en liknande uppfattning.

En källa nära Donald Trump säger dock till tidningen att det vore ”oklokt” att ställa in Trumps besök hos kungen.

När besöket ska ske är ännu inte bestämt. Donald Trump har sagt sig vara hedrad över inbjudan – men många britter hoppas nu alltså på att det inte ska bli något kungabesök för den amerikanska presidenten.

Foto: Gage Skidmore resp The Royal Family

Text: Redaktionen


22 dec 2025

“Något har hänt” – kraftig förändring i opinionen

2025 12 22

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är på frammarsch i förtroendeopinionen.

Under lång tid har S-ledaren Magdalena Andersson varit relativt överlägsen när det gäller partiledarnas förtroendesiffror.

Det kan nu vara på väg att förändras. På måndagen visar Demoskops nya mätning att Jimmie Åkesson får sin högsta siffra någonsin, rapporterar SvD.

Nu anger 42 procent att de har högt förtroende för Åkesson. Det är tre procentenheter mindre än Magdalena Andersson på 45 procent och det minsta avståndet någonsin mellan de två partiledarna.

– Det är faktiskt spännande, det har ju verkligen hänt någonting. Han ses som en mer normal politisk karaktär, men det är inte helt nytt utan det har han gjort ganska länge, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD.

Krympt 25 procentenheter på mindre än 2,5 år

I augusti 2023 var skillnaden dem emellan 28 procentenheter. Då låg Magdalena Andersson på 59 procent och Jimmie Åkesson på 31 procent.

Två år senare, augusti 2025, var skillnaden 9 procentenheter. Avståndet har fortsatt att krympa och har sedan dess alltså minskat med 6 procentenheter. 

Beskedet innebär att Socialdemokraterna kan behöva fundera över strategin om att förlita sig på Anderssons höga förtroendesiffror, enligt Johan Martinsson

Om Åkesson blir mer populär och har högre förtroendenivå än Andersson, eller att det blir jämnare, då fungerar antagligen en sådan strategi sämre – att ta det ganska lugnt och visa upp Magdalena Andersson.

Rekordlågt för Mohamsson

Ett annat rekord i dagens mätning står Liberalernas partiledare Simona Mohamsson för. Det handlar dock om ett bottenrekord – andelen som säger sig ha mycket stort eller ganska stort förtroende för L-ledaren ligger på rekordlåga 6 procent. 

Beskedet kommer bara några dagar efter att Liberalerna tangerat en historisk låg opinionssiffra på 2,0 procent.

Antagligen är det snarare Liberalernas politik och politiska position som spökar i grunden. Det handlar troligen inte alls om henne som person, utan mer om partiet, och möjligen att hon inte har lyckats förändra partiet eller dess position på ett sätt som inger mer förtroende, säger Johan Martinsson till Aftonbladet.

LÄS MER: Kristersson går ut med varning – om bensinbilar

Hela mätningen

Andelen visar hur många som säger att de har ganska eller mycket stort förtroende för partiledaren. I parantes anges förändringen jämfört med för en månad sedan.

🔴Magdalena Andersson               45           +/-0
🔵Jimmie Åkesson                             42           +1,0
🔵Ulf Kristersson                               38            -1,0
🔵Ebba Busch                                      38            +2,0
🟢Amanda Lind                                   24            +3,0
🔴Nooshi Dadgostar                        18            -1,0
🟢Daniel Helldén                               14            +1,0
🟢Elisabeth Thand Ringqvist       10            +/-0
🔵Simona Mohamsson                     6             +/-0
 
 
Källa: Demoskop
 
 
Foto: Ninni Andersson/Regerinskanliet
Text: Redaktionen

Kivra går ut med varning – “Skickas ut slumpmässigt”

2025 12 22

Kivra går ut med en varning för bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att drabba svenskarna.

Välkända varumärken kapas återkommande av bedragarna som försöker vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Nu är det Kivra som tvingas gå ut och varna för pågående bedrägerier.

Kivra varnar

Sms utfärdas till intet ont anande svenskar om ett “Kivra-kort”.

Men det rör sig om bedrägerier, konstaterar den digitala brevlådan.

– Har du fått ett SMS om "Kivra-kortet"? Detta är ett bedrägeriförsök där bedragarna använder vårt namn men det finns ingen koppling till Kivra, varnar Kivra.

– SMSen skickas ut slumpmässigt. Ring inte numret de anger men rapportera gärna SMSet till din operatör.

Så kan det se ut

Så här kan ett exempel på bedrägeriet se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt virtuella kort har nu aktiverats. Vid frågor eller ytterligare information rekommenderar du att du kontaktar vår kundsupport.

Ett nummer medföljer i meddelandet som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska ringa upp.

Den som får den här typen av sms bör radera det direkt – och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Meddelande dyker upp i mejlkorgen – radera det direkt

92 miljoner samtal

Bedrägerierna kommer i olika former – bland annat som sms, mejl eller telefonsamtal.

Under 2025 har Telia stoppat 92 miljoner bedrägerisamtal, vilket är en ökning med 70 procent från i fjol.

Tre i sekunden

Det innebär att tre försök i sekunden eller nästan nio samtal per svensk aldrig når fram till kunderna.

– Vår data visar att bedragarna försöker ännu mer när de upptäcker att de blir stoppade, säger Amanda Landqvist, ansvarig för Telias bedrägeribekämpning.

– Utöver ny teknik och samarbete bidrar det också till den extrema ökningen till 92 miljoner stoppade bedrägerisamtal. Nu stoppar vi tre samtal i sekunden, och vi kommer inte att ge oss. Det här är en kamp om tryggheten för våra kunder och vårt digitala samhälle.

Läs mer: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det

Foto: Kivra

Text: Redaktionen