Politiker och militärer kräver – stoppa Trumps möte med kung Charles

2025 03 03

Politiker, militärer och andra framstående britter kräver nu att Donald Trumps planerade besök hos kung Charles stoppas.

När Storbritanniens premiärminister Keir Starmer träffade Donald Trump i veckan, passade han på att bjuda in den amerikanska presidenten till ett officiellt besök i Storbritannien och dess kung Charles.

Men bara timmar efter den officiella inbjudan utspelade sig de kaotiska scenerna i Vita huset – där Donald Trump och JD Vance gick till angrepp mot Volodymyr Zelenskyj.

Nu kräver en rad framstående britter att Trumps besök hos kung Charles stoppas.

– Experter på kungahuset varnar för att besöket nu riskerar att bli genant för monarken, rapporterar Daily Mail.

Vill inte att Trump besöker kungen

Flera framstående britter, däribland politiker och militärer, kräver nu att besöket ska stoppas – åtminstone fram till att president Trump har gett Ukraina säkerhetsgarantier, enligt tidningen.

En av dem är Alicia Kearns, inrikespolitisk talesperson för Tories:

– Statsbesök bör bara ges till den mest ärade allierade, menar hon.

– Inga statsbesök bör ske förrän USA:s orubbliga stöd för sina allierade har säkerställts. Hans Majestät borde inte behöva bära tyngden av Keirs diplomatiska misslyckanden, tillägger oppositionspolitikern.

Även tidigare försvarsministern Tobias Ellwood, som är amerikansk-brittisk medborgare, är inne på samma linje.

– Det skulle vara olämpligt att försätta kungen i positionen att vara värd för presidenten om USA:s utrikespolitik flyttas bort från dess långvariga stöd för Ukraina och mot anpassning till Rysslands säkerhetsmål, säger han, enligt tidningen.

Arméchef vill stoppa mötet

En annan som vill stoppa Trumps möte med kung Charles är den tidigare arméchefen Hamish de Bretton-Gordon.

– Trumps och Vances okänsliga, fega och arroganta inställning och deras uppenbara eftergift mot Putin är ett stort bekymmer. Jag är säker på att kungen inte kommer att vilja underhålla Trump, som för närvarande verkar vara på det ondas sida snarare än det goda, säger han.

Tidigare M16-chefen Richard Dearlove har uttryckt en liknande uppfattning.

En källa nära Donald Trump säger dock till tidningen att det vore ”oklokt” att ställa in Trumps besök hos kungen.

När besöket ska ske är ännu inte bestämt. Donald Trump har sagt sig vara hedrad över inbjudan – men många britter hoppas nu alltså på att det inte ska bli något kungabesök för den amerikanska presidenten.

Foto: Gage Skidmore resp The Royal Family

Text: Redaktionen


Fredrik Reinfeldt varnar: farligare än Putin

2025 03 07

Säkerhetsläget i världen har inte varit så allvarligt sedan andra världskriget.

Budskapet har efter Rysslands invasion av Ukraina flera gånger lyfts av experter och politiker över hela världen, inte minst av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

Sedan Donald Trump installerades som president i USA i januari har läget skakats om ytterligare.

Republikanen har bland annat bjudit in Ryssland i värmen, pausat det militära stödet till Ukraina och gjort anspråk på att ta över Grönland, Kanada, Gaza och Panamakanalen.

Reinfeldt: Farligare än Putin

Nu slår tidigare statsminister Fredrik Reinfeldt larm om utvecklingen.

Enligt den forne M-ledaren är Donald Trump farligare än Rysslands diktator Vladimir Putin.

Han hänvisar till en utveckling där Vita huset anammat Kremls syn på världen – vilket är särskilt illa med tanke på USA:s överlägsenhet i militär, ekonomi, kultur och akademi i hela världen.

– När ett sådant land får en ledare som återspeglar mer diktatoriska utgångspunkter, då blir det världens farligaste man. För då stänger han ner motorn för den fria världen, säger Fredrik Reinfeldt i en längre intervju med Svenska Dagbladet på fredagen.

"Ersätts av globala imperier"

Referensen till andra världskriget räcker inte för Reinfeldt.

Han menar att man behöver gå tillbaka ännu längre för att hitta en motsvarande världsordning lik den som omvärlden är på väg mot nu.

– Jag får känslan att vi ramlar bakåt i historien. Att sena 1800-talets europeiska imperier nu ersätts av globala imperier, med samma logik och strävanden, säger Reinfeldt och syftar på hur bland annat Ryssland och Kina expanderat sina territorium.

Att Trump, till skillnad från Putin och Kinas ledare Xi Jinping, är demokratiskt vald innebär inte att han har hela folkets mandat, säger Reinfeldt.

"Som ingen annan på jorden"

Det är inte första gången som exministern kritiserar Trump och den amerikanska utvecklingen.

Nyligen jämförde han presidenten med en medeltida kung som vägrar acceptera oliktänkande.

– Ingen får säga emot. Det enda de accepterar är beundran och underkastelse, sade Reinfeldt till GP i februari.

På valdagen i november förra året sade Reinfeldt till TV4 att Donald Trump är “ännu argare nu än när han vann valet 2016”.

– Han har en förstörelsekraft i att hota den amerikanska demokratin och att ytterligare destabilisera världsordningen som ingen annan människa på den här jorden har.

Foto: Joakim Berndes, Flickr resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Trump i krismöte – svänger om Elon Musk

2025 03 07

Elon Musk har fått stort mandat av USA:s president Donald Trump att kapa statsutgifter i landet.

Miljardären, frontfigur för myndigheten Department of Government Efficiency, Doge, har tillsammans med ett team av unga ingenjörer gått hårt fram för att skära ned i amerikanska ekonomin.

Utrensningar av offentligt anställda sker löpande och tiotusentals har fått lämna sina jobb, enligt en del kritiker genom att runda regler och ignorera godkännande från kongressen.

Men efter stort missnöje även bland topprepublikaner kallade Donald Trump till ett akutmöte om saken i natt, rapporterar Politico.

Och nu låter det plötsligt annorlunda om Elon Musk.

Mindre makt och nya gränser

Trump ska på torsdagen personligen ha sammankallat sin närmaste krets och meddelat nya gränser för Musk, som uppges ha medgett för regeringen att Doge begått flera misstag i dess nedskärningar.

– Enligt två tjänstemän i Vita huset sa Trump till toppmedlemmar i sin administration att Musk hade befogenhet att ge rekommendationer till avdelningarna, men inte att fatta ensidiga beslut om personal och politik, erfar tidningen. 

Elon Musk ska ha deltagit i mötet och framhållit att han är ombord på presidentens nya direktiv.

– Presidentens budskap representerar det första betydande steget för att minska Musks mandat. Enligt Trumps nya besked bör Doge och dess personal spela en rådgivande roll – men kabinettssekreterare bör fatta slutgiltiga beslut om personal, politik och takten i genomförandet, uppger Politico vidare.

Bekräftar mötet

Om det nya beskedet innebär att personer som rensats ut och sparkats kommer att få tillbaka sina jobb är fortfarande oklart.

På sin egen sociala medieplattform Truth Social bekräftar Trump att ett möte ägt rum.

Vi hade precis ett möte med de flesta av sekreterarna, Elon och andra, och det var mycket positivt. Det är väldigt viktigt att vi skär ner nivåerna till där de borde vara, men det är också viktigt att behålla de bästa och mest produktiva människorna. 

Trump skriver också att Doge har varit en “otrolig framgång”, men när presidentens eget team nu finns på plats gäller nya instruktioner.

Foto: White House Official Photographer resp Gage Skidmore, Flickr (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen