Polisuppbåd på 38 tåg – passagerare stoppade

2024 11 30

Polisen har slagit till mot ett stort antal tåg för att stoppa ett betydande antal kriminella.

Det rör sig om tågstationerna i Linköping, Mjölby, Boxholm och Tranås.

Passagerare överraskade

Många passagerare blev överraskade när poliserna med hjälp av flera polishundar sökte igenom tågen i jakten på brottslingar som färdas i kollektivtrafiken bland intet ont anande medresenärer.

En mängd personer i den undre världen stoppades och kunde lagföras.

Sammanlagt har polisen sökt igenom inte mindre än 38 tåg fulla med passagerare. Och behovet visade sig vara stort.

Över 40 brott registrerades ombord på tågen.

Penningtvätt och doping

– 18 kroppsvisitationer för att leta efter farliga föremål, fem narkotikabrott [för] eget bruk och sju narkotikabrott [avseende] innehav med beslag av narkotika, summerar polisen bland annat.

Men det stannar inte där.

– Ett dopningsbrott, ett penningtvättbrott, fyra husrannsakningar, en omhändertagen med anledning av berusning och fem avvisade på grund av ordningsstörning, rapporterar Östgötapolisen.

Med den kraftfulla insatsen vill polisen markera för folk i allmänhet och de som åker tåg i synnerhet att polisen bevakar Sveriges tågtrafik.

Fylleri och knark

– Syftet med insatsen var framförallt trygghetsskapande och brottsförebyggande, men givetvis agerade vi på uppkomna brottsmisstankar i samband med kontrollerna, betonar polisen på Facebook.

Lokalpolisområdeschef Björn Borg menar att resultatet understryker det stora behovet av polisinsatser på tågen.

– Vi märker att det rör sig både påverkade personer och personer med narkotika på sig i lokaltrafiken och pendeltågen, säger han till Motala Vadstena Tidning.

Dyker upp på tågen

Han betonar även vikten av att allmänheten får kunskap om att polisen har koll på tågen och att man ska kunna räkna med att polisen dyker upp på tågen.

Det handlar om att både resenärer och tågpersonal ska känna sig tryggare – och de kriminella ska känna otrygghet i sitt brottsliga värv.

Foto: SJ AB

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Elon Musk i ”fysisk konfrontation”

2025 05 31

Elon Musk uppges ha varit inblandad i en ”fysisk konfrontation”.

Elon Musk har fått mycket uppmärksamhet under sin turbulenta period som rådgivare åt president Donald Trump.

Nu hävdar den tidigare Trump-medarbetaren Steve Bannon att Musk har varit inblandad i en ”fysisk konfrontation”.

Uppstod fysiskt bråk

Elon Musk väckte starka känslor även inom Trumpadministrationen.

Det har tidigare rapporterats om stora, dramatiska gräl mellan Musk och USA:s finansminister Scott Bessent.

Men nu hävdar Steve Bannon att bråken var värre än vad folk har förstått.

Bannon menar att det var fysiskt bråk mellan Musk och Bessent, rapporterar Newsweek på lördagen.

Bråket handlade om Musks löfte om stora budgetnedskärningar. Bessent ska ha påpekat att Musk, som chef för Doge, hade lovat betydligt större nedskärningar än vad han sedan levererade.

Då uppstod fysiskt bråk, hävdar Bannon.

– Och det var då Elon blev fysisk. Det är ett känsligt ämne för honom, säger Bannon.

Tidigare har det rapporterats om ett aggressivt gräl, men Bannon menar att det var mycket mer än så.

– Det var inte ett gräl, det var en fysisk konfrontation. Elon knuffade i princip ner honom, säger Steve Bannon.

Fick Trump emot sig

Sammandrabbningen ska ha ägt rum när Musk och Bessent förflyttade sig från Ovala rummet till korridoren.

Efter bråket ska Musk ha fått Trump emot sig, hävdar Bannon.

– Trump ställde sig till 100 procent på Bessents sida efter sammandrabbningen, säger Steve Bannon, enligt tidningen.

Det är oklart exakt hur Steve Bannon har fått dessa uppgifter.

Klart är i alla fall att Elon Musk tycks ha skapat splittring inom Trumpadministrationen.

Nu har Musk emellertid tagit ett steg tillbaka och hoppat av rollen som ledare för effektiviseringsmyndigheten Doge.

Musk avtackades genom en uppmärksammad presskonferens på fredagskvällen.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Hot mot Trump misstänks vara fejkat

2025 05 31

Ett allvarligt hot mot president Trump misstänks nu vara fejkat.

USA:s president Donald Trump har utsatts för två mordförsök och får också ofta ta emot allvarliga hot.

Nyligen rapporterade USA:s departement för inrikes säkerhet om ett nytt, allvarligt hot.

Men nu misstänker man att hotet var fejk – och att syftet var att sätta dit den påstådda avsändaren.

Misstänks vara fejk

Ramon Morales Reyes, en papperslös migrant, anklagas för att ha skickat ett brev till Donald Trump där han ska ha hotat med att döda presidenten, rapporterar ABC News.

– Tack vare våra ICE-tjänstemän sitter den här illegala invandraren som hotade att mörda president Trump bakom lås och bom, kommenterade departementets chef Kristi Noem på X.

Men nu har fallet tagit en ny vändning.

Flera källor inom rättsväsendet uppger att mordhotet misstänks vara fejkat, och att Ramon Morales Reyes inte har skrivit eller skickat brevet.

Istället tror man att hotbrevet har skickats av någon som vill sätta dit Reyes och få honom deporterad.

Enligt uppgifter har Reyes fått genomgå ett handstilstest, som visar att hans handstil inte matchar den i brevet. Samtidigt finns det en konkret misstanke om vem som försökt sätta dit Reyes.

Försökte sätta dit honom

Man misstänker nu att en annan man, som sitter i fängelse misstänkt för att ha misshandlat Reyes, ligger bakom brevet.

Man tror att mannen har velat sätta dit Reyes och få honom utvisad, för att Reyes inte ska kunna vittna mot honom.

Utredningen om hotbrevet pågår fortfarande, och från officiellt håll har fallet inte kommenterats ytterligare. Men enligt källor så misstänker man alltså starkt att hotbrevet var fejk.

Fallet väcker uppmärksamhet bland annat med anledning av att amerikanska myndigheter under Trumpadministrationen har fått order om att intensifiera arbetet med att utvisa migranter som befinner sig i landet utan tillstånd.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen