Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 03 12

Från och med måndagen inleds en nationell trafikvecka i Sverige.

Det innebär en större polisiär närvaro längs vägarna än vanligt.

Fram till och med söndag gäller intensifierad trafikövervakning med extra hastighetskontroller på vägar med hastighet upp till 70 kilometer i timmen, till exempel utanför skolor och i bostadsområden.

– Vill man eliminera risken att bli stannad och belagd med böter för hastighetsöverträdelser så är valet enkelt, håll rådande hastighetsbegränsning, framhåller polisen på Facebook.

"Toleransen kommer att vara låg"

Syftet med nationell trafikvecka är att skapa trygghet i trafiken. Ökad närvaro bedöms vara den kanske viktigaste metoden, tillsammans med att beivra all brottslighet på vägarna.

– Toleransen kommer att vara låg, varnar polisen på sociala medier.

– Kom ihåg att ju fortare man kör – desto längre blir bromssträckan om något skulle hända. Våra vägar är anpassade för en bestämd hastighet av en anledning. Håll avstånd till framförvarande fordon och planera din körning.

– Är du rädd om ditt körkort så rekommenderar vi att du anpassar körsättet därefter.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Att vi informerar i förväg om fler hastighetskontroller kan verka märkligt men faktum är att det också ger resultat, har Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen, tidigare förklarat.

– Människor följer i större utsträckning hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor, vilket också syns på olycksstatistiken. Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt.

Fakta: Polisens insatsvecka i trafiken

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år. Syftet är att kraftsamla resurser och för att göra samstämmiga kontroller i hela EU. 

- Under årets resterande insatsveckor ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik. Självklart arbetar polisen i trafiken alla andra veckor på året också.

Källa: Polisen

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Trumps och Putins besked till omvärlden – det händer nu

2025 08 16

Mötet mellan Vladimir Putin och Donald Trump är över.

Båda ledarna framhåller att det var ett bra möte.

Inga konkreta framsteg har dock gjorts, trots vad som beskrivs som “produktiva” samtal har parterna inte nått någon formell överenskommelse, rapporterar BBC.

Trumps och Putins besked

Donald Trump säger att han och Putin hade ett produktivt möte och att de gjorde ”vissa framsteg”.

Han understryker att framsteg har gjorts, men att ”vi nådde inte målet”.

– Jag säger 50/50, eftersom så mycket kan hända. Men jag tror att president Putin vill lösa problemet, säger han.

"Nästa gång i Moskva"

Putin talade om respekt och konstruktivitet, och Trump sade att diskussionerna var mycket produktiva.

Men ingen av presidenterna antydde att det hade skett något som liknar ett betydande genombrott i den viktiga frågan om vapenvila, än mindre ett bredare fredsavtal.

Det tycks kunna bli ett nytt möte dock, eventuellt i den ryska huvudstaden.

– Vi hör av oss snart och ses förmodligen snart igen, sade Trump.

– Nästa gång i Moskva, svarade Putin.

Är i vägen

Enligt den amerikanska presidenten är Trump och Putin överens om flera saker, men det finns vissa större utmaningar som man inte har lyckats komma runt.

– Det fanns många, många punkter som vi var överens om – de flesta, skulle jag säga.

– Ett par viktiga punkter har vi inte riktigt kommit fram till ännu, men vi har gjort vissa framsteg.

Zelenskyj kan vara med

Vid ett nästa möte kan Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj komma att medverka.

Trump sade att både Putin och Zelenskyj vill att han ska delta i ett eventuellt andra möte – vilket han före toppmötet hade sagt skulle vara hans slutgiltiga mål.

CNN:s analytiker drar slutsatsen efter mötet att Vladimir Putin inte står själv ute i kylan längre.

– Putins isolering tog slut när hans flygplan landade i Anchorage, konstaterar Kevin Liptak.

– Med en röd matta, en flyguppvisning med stridsflygplan och applåder från USA:s president själv var Trumps budskap tydligt: Putin var tillbaka från kylan. Deras leende hälsning hyllades i rysk statlig television som ett ”historiskt handslag”.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Hillary Clinton ger oväntat löfte – till Trump

2025 08 16

Hillary Clinton kommer med ett oväntat löfte – till president Donald Trump.

Hillary Clinton och Donald Trump har länge varit bittra fiender.

Clinton förlorade mot Trump i presidentvalet 2016, och de har båda riktat hårda ord och anklagelser mot varandra.

Men nu kommer Clinton med ett oväntat löfte till Donald Trump.

Oväntat löfte till Trump

Hillary Clinton öppnar för att hon personligen skulle kunna nominera Trump till Nobels fredspris, rapporterar Newsweek.

Löftet kommer dock med hårda villkor, säger Clinton i en intervju i podcasten Raging Moderates, enligt tidningen.

Clinton kan tänka sig att nominera Trump – om han lyckas förhandla fram en fred mellan Ryssland och Ukraina som är gynnsam för Ukraina.

– Jag förstår från allt jag har läst att Trump väldigt gärna skulle vilja få Nobels fredspris, och ärligt talat, om han kunde få ett slut på detta fruktansvärda krig där Putin är angriparen, som invaderar ett grannland, försöker ändra gränserna..., säger Hillary Clinton, enligt tidningen.

Då kan hon nominera presidenten

Om hon ska nominera Trump måste han dock få till ett bra fredsavtal utan stora eftergifter till Ryssland, understryker hon.

– Om han kunde få ett slut på det utan att försätta Ukraina i en position där de var tvungna att ge upp sitt territorium till angriparen, tvungna att på sätt och vis bekräfta Putins vision om Storryssland, men i stället verkligen kunde stå upp mot Putin, säger Hillary Clinton, som själv har varit utrikesminister i Barack Obamas regering.

Hon vill inte se det ”utbyte av mark” som Trump har pratat om, tvärtom bör Putin backa och Ukrainas och Europas säkerhet måste garanteras, understryker hon.

Men om Trump hittar en bra lösning – då kan hon verkligen tänka sig att nominera honom till Nobels fredspris.

– Om vi kunde klara av det, om president Trump var arkitekten bakom det, skulle jag nominera honom till Nobels fredspris, för mitt mål här är inte att tillåta kapitulation för Putin, med hjälp och stöd av USA, säger Hillary Clinton, enligt tidningen.

Foto: Gage Skidmore, flickr

Text: Redaktionen