Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2023 09 18

Polisen kommer att vara betydligt mer närvarande på de svenska vägarna från måndag till söndag.

Det meddelar Polismyndigheten på måndagen i ett pressmeddelande.  

Under veckan kommer polisen att genomföra extra kontroller på vägarna – framför allt kommer polisen synas vid sträckor med högre hastighetsgränser.

–  Vi vet att risken att dö ökar exponentiellt ju högre hastigheten är. Därför fokuserar vi våra kontroller den här gången på sträckor med lite högre hastigheter som till exempel landsvägar, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

Laserinstrument

De utökade hastighetskontrollerna kommer att genomföras  både synligt med laserinstrument vid vägkanten och dolt med genomsnittshastighetsmätare i båda målade och civila polisbilar samt motorcyklar.

– Syftet med våra kontroller är att skapa trygghet och förebygga hastighetsöverträdelser.

– Det handlar inte om att bötfälla så många som möjligt, utan om att öka trafiksäkerheten i en miljö där vi alla rör oss varje dag och som bygger på att vi håller oss till regler och tar hänsyn till varandra, förklarar Ursula Edström.

Över 100 döda

Under årets första sju månader har 120 personer omkommit i trafiken, enligt Transportstyrelsens statistik.

I flera fall har en för hög hastighet varit orsaken, och bedöms ha påverkat utgången och skadeläget, uppger polisen.

Tillsammans med flera andra aktörer arbetar polisen med Nollvisionen, som innebär att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafiken.

En av polisens samarbetspartners är Trafikverket.

Enligt Trafikverkets beräkningar fördubblas risken att dö vid en frontalkrock om hastigheten ökar från 70 km/tim till 80 km/tim. Vid en hastighet på 100 km/tim är risken fem gånger så hög.

– Vid en frontalkollision mellan två moderna bilar som båda kör i max 80 km/tim är det sannolikt att förarna överlever. Det gäller om bilbälte används, bilen är av hög säkerhetsstandard och krocken sker med bil i samma viktklass.

– Vid hastigheter över 80 km/tim leder frontalkollisioner ofta till dödliga eller allvarliga skador även med moderna fordon, framhåller Maria Krafft, måldirektör trafiksäkerhet på Trafikverket.

Foto: Why Kei

Text: Redaktionen


27 mars 26

”Döda Orban” – vilt utspel från Ryssland

2026 03 27

Nu kommer märkliga ryska påståenden om Viktor Orbán.

Den 12 april är det val i Ungern – ett val som den Rysslandsvänliga premiärministern Viktor Orbán riskerar att förlora.

Nu kommer ett märkligt utspel från Ryssland om att Orbán kan dödas.

”Döda Orbán”

Ett ryskt botnätverk som stöds av Kreml sprider en rad falska uppgifter inför valet i Ungern, rapporterar Kyiv Post.

Boten Matryoshka sprider bland annat uppgifter om att ungrare fått meddelanden från ukrainare, som uppmanade dem att ”ta till vapen, göra motstånd mot myndigheterna och döda Viktor Orbán”.

Uppgifterna sprids i en video som felaktigt tillskrivs en moldavisk mediekanal.

I en annan falsk video, som påstås komma från Deutsche Welle, hävdas att ukrainska flyktingar planerat att mörda Orbán.

I det falska nyhetsklippet, som sprids i Ungern, hävdas att en grupp ukrainska flyktingar har dödats när de försökte detonera en hemmagjord sprängladdning nära premiärminister Orbáns kontor.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

100 000 visningar

Uppgifterna om det ryska botnätverket kommer från Antibot4Navalny, en grupp som följer ryska påverkansoperationer, rapporterar Politico.

Videon som påstås vara ett nyhetsinslag från Deutsche Welle har fått omkring 100 000 visningar.

Efter att dessa klipp fått spridning har det också rapporterats att rysk underrättelsetjänst har övervägt att genomföra ett mordförsök på Orbán.

Syftet skulle vara att öka sympatin för Orbán och därmed öka hans chans att bli omvald.

Den ryska boten Matryoshka är känd sedan tidigare, men har inför valet i Ungern börjat agera på ett lite annorlunda sätt.

– Normalt reagerar Matryoshka bara på det som blir känt för allmänheten, och det tar minst 24 timmar innan de kommer på något som utnyttjar de senaste nyheterna, säger Antibot4Navalny.

Men nu gör den alltså inlägg om saker som inte har hänt än men som den påstår kommer att hända.

Valet i Ungern den 12 april anses mycket viktigt för både Ryssland och Europa. Opinionsmätningar visar att Viktor Orbán riskerar att förlora valet, vilket sannolikt skulle glädja EU och skapa bekymmer för Ryssland.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


27 mars 2026

”Totalt kurshaveri” – svenskt storbolag rasar fullständigt

2026 03 27

Svenska Yubico totalkraschar.

I samband med kriget i Mellanöstern är det många aktier som har haft det tufft under den senaste tiden.

Börser runt om i världen har fallit kraftigt de senaste veckorna.

Det svenska cybersäkerhetsbolaget Yubico har dock haft det extra tufft.

Bolaget har kraschat med 30 procent på börsen den senaste veckan – och har backat med över 82 procent under det senaste året.

“Totalt kurshaveri”

Yubico har gått från att vara ett av Stockholmsbörsens mest hajpade teknikbolag till ett “totalt kurshaveri” på mindre än två år, rapporterar Dagens industri.

En ny kalldusch kom på torsdagen när bolaget vinstvarnade för det första kvartalet.

I augusti 2024 värderades bolaget till hela 28 miljarder kronor då aktien handlades för 319 kronor.

Aktien är nu nere på knappt 32 kronor – och börsvärdet har sjunkit till 2,9 miljarder.

Långt under förväntningarna

Analytiker hade väntat sig ett rörelseresultat på 60 miljoner kronor.

Men istället kommer resultatet enligt Yubico själva landa på mellan tio och 25 miljoner, rapporterar EFN.

Samma kvartal förra året landade resultatet på 92 miljoner kronor.

Läs mer: Storhandla inte – ovanlig uppmaning till svenska folket

Tufft för ägarna

Börsutvecklingen har varit brutal för aktieägarna.

På Avanza har Yubico över 14 000 ägare – och ytterligare två och ett halvt tusen finns på Nordnet.

Breda börsen kämpar

Samtidigt fortsätter stridigheterna i Mellanöstern.

Det har fått börser runt om i världen att falla ordentligt.

Fredagen blev ännu en röd dag på Stockholmsbörsen – och storbolagsindexet OMXS30 har nu tappat så mycket som tio procent på bara en månad, enligt data från Marketwatch.

Även på andra sidan Atlanten har det varit blodröda siffror de senaste veckorna – och likt i Sverige faller USA-börsen även på fredagen.

Läs mer: Lidl expanderar – ”helt ny upplevelse”

Foto: J Zerdzicki

Text: Redaktionen