Polisingripande på Friends Arena

2023 03 22

Polisen har tvingats ingripa när svenska herrlandslaget i fotboll samlades.

Händelsen utspelade sig vid lunchtid  på Friends Arena i Solna strax norr om Stockholm på onsdagen.

Mystisk person

Det var i samband med att herrlandslaget befann sig på arenan som polisen beslutade sig för att göra ett ingripande.

Personer vid arenan uppmärksammade hur en mystisk person rörde sig inne i lokalerna.

– Det är en man som på något vis tagit sig in på arenan, ganska långt in, där han inte ska vara, uppger Daniel Wikdahl vid Stockholmspolisen till GP.

Misstänkt farligt föremål

Mannen uttalade saker som enligt polisen kunde uppfattas som hotfullt.

Det stod även klart att personen i fråga hade med sig någon typ av föremål in på området.

– Vi vet inte riktigt vad han har med sig så det behandlas som misstänkt farligt föremål, säger polisen.

Föremålen skall bland annat utgöras av flera olika väskor. 

Nära landslaget i fotboll

Poliser sändes in för att hantera mannen och polisen lyckades få situationen under kontroll enligt Aftonbladet.

Herrlandslaget befann sig inte långt ifrån polisingripandet eftersom spelarna laddar upp på Friends Arena inför de kommande EM-kvalmatcherna.

Området utanför arenan spärrades av i samband med insatsen.

Friends Arena är hemmaarena för AIK:s fotbollslag och fungerar dessutom som arena för herrlandslaget i fotboll vilket lett till att arenan även kallas för Nationalarenan.

Melodifestivalen

För många är arenan även känd som den plats där Melodifestivalens finaler äger rum.

Friends Arena invigdes i oktober 2012.

– Arenan klarar evenemang på alla underlag, från naturgräs och grus till is och parkett, med snabba byten där emellan. Det öppningsbara taket gör att vi kan erbjuda konserter, sport och shower året om, oavsett väder, uppges det på Friends Arenas webbsida.

Rolling Stone och Bruce Springsteen

– Trots sin unga ålder har Friends Arena redan gästats av storheter som Beyoncé, Coldplay, Guns N’ Roses, Eminem, Ed Sheeran, Ariana Grande, Bruce Springsteen, AC/DC, Iron Maiden, The Rolling Stones och Swedish House Mafia.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


23 mars 2026

Två miljoner ton borta – Ryssland har begått storstöld

2026 03 23

Ryssland har stulit från Ukraina och sålt på den internationella marknaden.

Kriget i Ukraina är inne på sitt femte år utan slut i sikte.

Ryssland fortsätter att bomba ukrainska städer – och det finns i nuläget inga tecken på att de USA-ledda fredsförhandlingarna ger några konkreta resultat.

Samtidigt kommer nu uppgifter om att Ryssland har stulit omkring två miljoner ton ukrainskt spannmål under 2025 och sålt det på internationella marknader, uppger Kyiv Post.

Två miljoner ton

Uppgifterna kommer från Ukrainas utrikesminister Andrii Sybiha.

Han säger att två miljoner ton ukrainskt spannmål har stulits av Ryssland och sålts till länder i Asien, Afrika, Mellanöstern och Europa.

– Omkring 40 procent gick till Egypten, förklarar han.

Totalt 15 miljoner

Sedan tidigare har Ukraina uppskattat att Ryssland har stulit så mycket som 15 miljoner ton spannmål sedan början av 2022.

Spannmålen ska bland annat ha tagits från de ockuperade regionerna i Ukraina.

Läs mer: UPPGIFTER: Kina har ”ondskefull plan” för Ryssland

Nya attacker

Samtidigt kommer uppgifter om nya ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

– Ukrainska styrkor slog sannolikt till mot oljeinfrastruktur i republiken Basjkortostan den 22 mars, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Även mot militära mål

ISW fortsätter.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade att ukrainska styrkor slog till mot en rysk lednings- och observationspost nära Smorodino i Belgorod oblast – ungefär fem kilometer från den internationella gränsen – samt ett luftvärnssystem av typen Buk-M1 nära Pervoye Maya i Brjansk oblast – ungefär 30 kilometer från den internationella gränsen, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 22 mars bekräftar den ukrainska attacken mot Pervoye Maya.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23mars26

UPPGIFTER: Putin försvunnen

2026 03 23

Vladimir Putin har försvunnit.

Rysslands diktator har inte setts i offentligheten på minst tio dagar.

Nu kommer uppgifter om att Kreml är oroliga.

Har inte synts till

Putins frånvaro har bland annat uppmärksammats av den ryska oppositionella ex-oligarken Mikhail Khodorkovskij på dennes Youtube-kanal, rapporterar Iltalehti.

Han noterar att Putin inte har deltagit i några offentliga evenemang de senaste tio dagarna, minst. Diktatorns senaste bekräftade offentliga framträdande ägde rum den 9 mars.

Samtidigt har Kreml bara publicerat information om påstådda telefonsamtal och möten, utan att visa några videor på Putin.

De senaste framträdandena som Putin dessförinnan har gjort på video kan dessutom ha varit förinspelade, visar en analys av material som Kreml har lagt upp på sin hemsida.

Den typen av förinspelat material kallas ”konserverad mat”, enligt tidningen.

Det används när man vill hålla Putins position hemlig.

Putins försvinnande från offentligheten tyder på att han själv och Kreml är oroliga, menar experter.

Stor oro i Kreml

Analytiker och experter har kommit med flera teorier om varför Putin har försvunnit från offentligheten.

Många tror att hans försvinnande har med situationen i Mellanöstern att göra.

En rad iranska ledare har dödats av USA och Israel sedan kriget i Iran inleddes, vilket tros ha väckt stor oro i Kreml.

Mikhail Khodorkovskij tror att man har valt att kraftigt stärka säkerheten runt Putin till följd av den allvarliga situationen i världen.

Det noteras också att Putin gärna ”försvinner” i krissituationer, eftersom han är mycket orolig över sin personliga säkerhet.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Kina har "ondskefull plan" för Ryssland

Internt tryck – hot om statskupp?

En annan förklaring kan vara att ett viktigt politiskt beslut är förestående eller att Putin är utsatt för internt tryck.

Under mars månad har det dessutom kommit uppgifter om att Putin fruktar en statskupp, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.
Enligt källor till den ryska nyhetskanalen VChK-OGPU är det personer nära Rysslands tidigare försvarsminister Sergej Sjojgu som planerar en kupp mot den ryska ledningen.

Hotet har sagts ligga bakom nedstängningar av mobilt internet i Moskva, samtidigt som det också har placerats ut soldater på den ryska huvudstadens gator, vilket bland annat har uppmärksammats av den tidigare moderatledaren Carl Bildt (M) i ett inlägg på X nyligen.

LÄS OCKSÅ: Ryska fronten krackelerar - Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen