JUST NU: Polisens besked om skjutningen i New York

2022 04 12

Attentatet i tunnelbanan i New York utreds inte som terrorbrott, även om ingenting om motivet kan uteslutas.

Det var på tisdagsmorgonen lokal tid som en man iklädd kollektivtrafikens officiella uniform uppgavs öppna eld inne på tunnelbanesystemet i Brooklyn.

Just precis hölls en presskonferens i New York där polischefen uttalade sig om vad man hittills vet om det fruktansvärda dådet.

Inget terrordåd

Beskedet som polischefen för New York Police Department, Keechant Sewell, kunde ge var att man för närvarande inte utreder skjutningen som ett terrordåd. Det uppger BBC.

Samtidigt vädjade Sewell till allmänheten om att kontakta polisen om man har information eller videodokumentation kring händelsen.

Misstänkt man jagas

Polischefen kunde också bekräfta att man jagar en en man på ungefär 165 centimeter med en grön väst som och en grå tröja.

Den misstänkta mannen aktiverade ett skjutvapen i tunnelbanan precis efter att han öppnat någon form av kapsel. 

Öppet sinne om motivet

Avslutningsvis berättade dock NYPD-chefen Sewell att samtidigt som man inte misstänker terrorism kan man inte utesluta någonting om motivet.

NY-borna varnas

Gärningsmannen befinner sig fortfarande på fri fot. New Yorks guvernör Kathy Hochul varnar New York-borna om att mannen kan vara farlig och att man bör vara vaksam.

– Det här vansinnet som tar över vår stad måste upphöra, säger hon på polisens presskonferens, samtidigt som hon lovar att tillsätta “vår stats fulla resurser” till att bekämpa brottsligheten i New York.

“Kommer att hitta honom”

Även New York Citys borgmästare Eric Adams uttalade sig om attacken och lovade att den ansvariga snart ska vara gripen.

– Vi kommer inte att tillåta New York-borna att terroriseras, inte ens en enda individ. Vi kommer att hitta honom, säger han via videolänk enligt BBC.

16 personer skadade

Enligt brandkåren i New York skadades 16 personer i skjutningen.

Fem av dem ska befinna sig i ett kritiskt men inte livshotande tillstånd. Tio av de skadade lider av skottskador, samtidigt som människor också sårades av rökinandning och splitterskador.

Det förekom också uppgifter om sprängladdningar, vilket dementerades av borgmästare Adams. Däremot detonerades rökbomber för att “orsaka förödelse”. 

Arkivfoto: C. Jensen

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen