Polisen varnar Facebookanvändare – ”skrämmande lätt”

2024 04 03

Allt fler bluffannonser läggs ut på sociala medier och det är svårt att stoppa bedragarna.

Det varnar polisen för på onsdagsmorgonen.

I synnerhet har polisen noterat en ökning av bluffannonser på Facebooks köp och sälj-sida Marketplace.

– Det är mer och mer annonser som läggs ut på Marketplace i stället för till exempel på Blocket. Bedrägerierna begås mer där, säger polisens utredare Matilda Eriksson Rehnberg till SVT Nyheter.

Rehberg uppger att polisen har svårare att hantera bedrägerierna som sker på Facebook, eftersom det är ett utländskt företag.

– Då måste polisen vända sig dit för att få information kring olika konton – och konton kan vara kapade – så det försvårar förstås utredningarna, säger hon och tillägger:

– Går pengarna utomlands måste vi vända oss till det landet för att begära rättshjälp och få hjälp av deras myndigheter för att kunna få hjälp att utreda brottet.

Annonser som inte finns

SVT har kartlagt flera av bedragarna som lägger ut bluffannonser på köp- och säljsidan.

En av bedragarna är dömd 34 gånger för bostadsbedrägerier i Norge och åtta fall av annonsbedrägerier i Sverige.

Trots det tillåts mannen lägga ut nya annonser på Facebooksidan.

En orsak till att bedragarna kan fortsätta är att de kapar befintliga sociala medie-konton och enkelt skapar nya konton genom att använda olika mejladresser vid registrering.

På Facebooks Marketplace behöver säljare inte legitimera sig med till exempel Bank-ID, vilket försvårar för polisens utredningar.

– För polisen skulle det vara bättre att man måste legitimera sig på något sätt när man lägger ut en annons, konstaterar Matilda Eriksson Rehnberg.  

”Skrämmande lätt”

Organisationen Internetstiftelsen framhåller att den vanligaste bedrägeriformen i Sverige i dag är förskottsbedrägerier. Bedrägeriformen handlar om att lura en köpare att betala för en vara innan köparen har den i sin hand.

– För en bedragare är det nästan skrämmande lätt: Lägg upp en nätannons eller nätauktion på en attraktiv vara till ett bra pris, be om betalning till ett bankkonto och lova att du skickar varan när du fått pengarna. Upprepa fem, tio eller 20 gånger mot alla som hör av sig på annonsen innan du byter ut den mot en ny, framhåller Internetstiftelsen.

Enligt organisationen lägger de flesta bedragare upp annonser på saker som många är intresserade av, till exempel:

- Den senaste mobilen till ett bra pris

 - Datorer

- Presentkort på resor

- Lägenheter

- Hundar

- Märkesväskor

Foto: A. Shatov

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 27

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen


27dec2025

Pressad Putin erkänner – ”fienden har övertag”

2025 12 27

Rysslands diktator Vladimir Putin är pressad.

Pressen kommer både från den egna befolkningen och från omvärlden.

Länderna i väst arbetar febrilt på att ta fram ett nytt fredsavtal som kan accepteras av både Ryssland och Ukraina.

Den senaste planen har ratats av Kreml.

– Moskva betraktar 20-punktsplanen som en utgångspunkt för vidare förhandlingar, eftersom den saknar krav som är viktiga för Ryssland, säger en källa nära Kreml till Bloomberg.

”Fienden har övertag”

Under det snart fyraåriga kriget har också ett informationskrig utkämpats.

Kreml har ofta hävdat stora framgångar på slagfältet.

Samtidigt har analyser från Ukraina och länderna i väst vittnat om stora förluster och förhållandevis små landvinningar för den ryska krigsmakten.

Och nu erkänner Vladimir Putin att den ryska militären ligger efter den ukrainska inom ett visst stridsområde, vilket sätter press på Ryssland att skynda på utvecklingen.

– Fienden har ett övertag i detta segment, säger han, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Halkar efter

Det handlar om striderna som Ukraina utkämpar med hjälp av attackdrönare.

Den ryske diktatorn slår fast att Ryssland ligger efter sin motståndare inom drönartekniken.

– Ryssland erkänner att de halkat efter inom tunga drönare på grund av Ukrainas aktiva användning av sådan teknik. Som svar på detta har den ryska militären börjat utveckla nya plattformar för godstransport och potentiellt anfallsuppdrag, uppger tidningen.

Massiva attacker

Samtidigt kommer rapporter om att Ryssland genomfört massiva attacker mot Ukraina det senaste dygnet.

Bland annat mot Kiev som varit huvudmålet för nattens attacker, uppger president Volodymyr Zelenskyj.

Attackerna har resulterat i stor förstörelse och stora delar av staden är utan ström och värme.

– Om Ryssland gör till och med jul- och nyårsperioden till en tid av förstörda hem och kraftverk, då kan denna sjuka aktivitet bara besvaras med verkligt starka åtgärder, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, rapporterar tidningen.

– Amerika har denna kapacitet. Europa har denna kapacitet. Många av våra partners har denna kapacitet. Nyckeln är att använda den.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen