Polisen varnar efter explosion i bostadshus ikväll

2023 02 10

En kraftig explosion ägde rum vid entrén till ett bostadshus i Helsingborg tidigare ikväll.

Larmet inkom till polisen strax efter klockan 18 på fredagskvällen som ryckte ut till området Dalhem.

När polisen kom fram var det omfattande skador på fasad och entré till ett flerfamiljshus på Annerovägen. Efter vad som nu är känt är ingen person skadad, säger Rickard Lundqvist, presstalesperson polisregion Syd till Dagens Nyheter.

Nationella bombskyddet på plats

Även nationella bombskyddet har kallats till platsen.

– Det går inte att utesluta att det finns ytterligare farliga föremål på platsen, avspärrningen är utökad, meddelar polisen på sin hemsida.

Uppmanades stanna inomhus

Strax efter klockan 19 uppdaterade polisen sin information.

Boende på aktuell adress uppmanas stanna kvar i sina lägenheter till annat sägs och att följa direktiv från polispersonal på plats, framhåller myndigheten.

Folk som befinner sig i fastigheten uppmanas även att inte stå i fönster eller på balkonger som vetter mot detonationsplatsen.

Ännu en varning

Vid 20-tiden gick myndigheten åter ut med ny information.

Den här gången riktade man en direkt varning till även till de som bor i andra hus än det där detonationen ägde rum.

Polisens varning är solklar – lämna inte era hem förrän vi har gett grönt ljus.

– Operatörer från Polisens kontaktcenter ringer till boende i närliggande fastigheter och uppmanar till att inrymma, att inte lämna bostaden till annat sägs.

Inga skadade

Det finns för närvarande inga uppgifter om att någon person har kommit till skada efter kvällens explosion.

Parallellt förhör vi eventuella vittnen. Vi håller avspärrningen och bombskyddets uppgift är att se till att det inte är något farligt kvar, säger Rickard Lundqvist till SVT.

Han tillägger:

– Vi önskar att man respekterar avspärrningarna. Man ska beakta att det kan vara farligt att vara för nära.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Bakslag för Rusta

2026 07 04

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med stabila siffror.

Vd Cathrine Wigzell hade flera anledningar att vara nöjd. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men parallellt med glädjebeskedet finns det även mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljoner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ:


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen