Polisen varnar bilister i flera län

2024 11 21

Polisen riktar nu ett viktigt meddelande till bilister i flera län.

Snöovädret ställer till med problem i flera delar av landet.

SMHI har utfärdat flera varningar och under de senaste dagarna har många olyckor inträffat i trafiken runt om i landet.

Nu går även polisen ut med varningar för hala vägbanor i flera län.

I flera län

På torsdagskvällen varnar polisen bilister i såväl Jönköping som Södermanland och Östergötland.

– Polisen vill uppmana till försiktighet i trafiken med anledning av att det på sina håll är mycket halt i regionen, framhåller polisen via sin webbsida.

Även djur ute

Polisen understryker vikten av att vara försiktig i trafiken och ta i beaktning att det inte bara är halt utan att djur även rör sig kring vägarna.

– Halka i kombination med att mycket vilda djur rör sig kring denna årstid - särskilt i skymning och gryning  kan göra trafikläget besvärligt. Djuren är svåra att se och det kan i halkan vara mycket svårt att hinna bromsa, fortsätter polisen.

– Vid snöigt väglag kan det tänkas att man är mer benägen att sänka hastigheten och hålla avstånd då det uppenbart syns att det är halt. Dock förekommer det en del av vad som i vardagligt tal kallas svart halka. 

Fyra punkter

Polisen listar följande fyra punkter för bilister att följa den kommande tiden:

- Håll avstånd 

- Sänk hastigheten

- Var uppmärksam på din omgivning 

- Byt till vinterdäck om du inte redan gjort det

Flera olyckor

Under det senaste dygnet sedan klockan 17 på onsdagen har Östergötlands län haft 35 olyckor med vilt, Jönköpings län har haft 16 och Södermanlands län 23.

På torsdagen har flera trafikolyckor inträffat runt om i landet, bland annat i Torsby där en personbil kolliderat med en älg.

Älgen dog på plats och personen som framförde bilen har ådragit sig sårskador.

Samtidigt har två personbilar kolliderat i Lerum.

– Larmet kommer in via SOS. Räddningstjänst, ambulans och polis larmade till platsen. Inga uppgifter om personskador i nuläget, förklarar polisen på torsdagskvällen.

Foto: L. Heymann

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen