Polisen vädjar om hjälp – jagar maskerade rånare

2023 06 02

Flera personer larmade polisen när maskerade rånare slog till mot en matbutik på torsdagskvällen.

Händelsen utspelade sig i Söderköping som ligger mellan Norrköping och Valdemarsvik i östra Östergötland.

Ringde SOS

En rad personer befann sig i anslutning till mataffären när de maskerade rånarna tog sig in i butiken.

Det uppstod givetvis stor oro i samband med rånet men flera personer klarade trots pressen av att slå larm och ringa SOS Alarm.

– Flera larmsamtal [har inkommit] om ett pågående rån i mot en matbutik Söderköping, rapporterar Norrköpingspolisen.

Hotade personalen

Antalet rånare uppges ha varit två stycken och läget var extra hotfullt då de använde ett föremål som uppfattades som mycket otäckt av de drabbade personerna i närheten.

– Två maskerade gärningsmän ska ha hotat butikspersonal.

– Med pistolliknande föremål, uppger Norrköpingspolisen.

Polisen hann inte fram

Trots att rånarna hade med sig vad som uppfattades kunna vara ett vapen så lyckades de aldrig tvinga till sig några kontanter av butikspersonalen,

– De ska ej lyckats få med sig några pengar eller föremål, framhåller polisen.

Efter rånförsöket lämnade de båda gärningsmännen butiken innan polisen hade hunnit fram.

Omfattande jakt

Polismyndigheten inledde genast en omfattande jakt på de skyldiga.

Och ganska snart kunde en person som misstänks för deltagande i rånet fångas in.

– En person just nu gripen misstänkt för brottet, rapporterar polisen.

Jakten på den andra rånaren pågår som bäst.

– Polis letar fortfarande efter en gärningsman, enligt Norrköpingspolisen

Vädjar till allmänheten

Polisen går nu ut med en vädjan till allmänheten.

– Har du viktiga uppgifter att lämna kopplat till ärendet så kontakta polis på plats eller 112, betonar polisen.

Förhoppningen är att någon i Söderköping med omnejd ska ha uppmärksammat något som kan vara av värde i jakten på den andra rånaren.

Vissa fynd redan säkrade

Polisen har redan fått fram en del värdefull information.

– Vissa fynd har gjorts som kan misstänkas ha koppling till ärendet, framför polisen.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


20 november 2025

Nytt krav i bilbesiktningen – många kan få anmärkning

2025 11 20

Under flera års tid har klagomålen haglat från bilister över hela landet.

Folk bländas på vägarna av mötande bilar, trots att bilarna kör med halvljus.

Så lyder den växande kritiken som till och med har resulterat i att en protestgrupp, Lightmare, grundats i Storbritannien för att få bukt med problemet.

Vi gör en översyn av vilka krav som ska ställas vid en bilbesiktning. Kontroll av belysning är ett av flera områden som vi tittar på, sade Transportstyrelsens utredare Anders Gunneriusson till Sydsvenskan i våras.

På gång till sommaren

Nu kommer nya besked i frågan.

Målet är att nya regler i bilbesiktningen gällande de starka halvljusen ska finnas på plats till sommaren 2026.

– Klagomålen om bländning har funnits länge, men det är framför allt de senaste åren som det ökat på grund av den nya tekniken, säger Anders Gunneriusson till SR på torsdagen.

Det handlar om Xenon och LED-strålkastare på moderna bilar.

Ljusen är så starka att folk blir bländade även om helljuset är avaktiverat. Det går dock att ändra genom att man vinklar om ljusen, och det är på den punkten det nya kravet ska gälla.

– Det finns idag en tolerans i regelverket för att man ska kunna ha last i fordonet, men är fordonet olastat ska man ha en bra nedvinkling och det kan innebära att en del fordon kan behöva justeras, säger Anders Gunneriusson.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Många kan få anmärkning

När de nya reglerna träder i kraft kan en direkt konsekvens bli att bilägare därmed får en anmärkning. Det innebär att en verkstad måste justera strålkastarna.

Anders Gunneriusson har tidigare sagt att han inte utesluter att en del även kan behöva byta ut sina lampor helt och hållet.

– Men det är upp till verkstaden att avgöra, sade utredaren till Sydsvenskan i mars.

LÄS MER: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


20 november 2025

Kaos på E4 – folk fast i bilar hela natten

2025 11 20

Snön har dundrat in över Sverige det senaste dygnet.

Det har fått kraftig påverkan på trafiken.

Värst är kanske läget på E4 mellan Gävle och Söderhamn.

Tre stycken olyckor har påverkat trafiken sedan strax efter midnatt och det råder “mycket stor påverkan”, uppger Trafikverket.

Flertalet stillastående fordon på sträckan mellan Tönnebro och Sörljusne. Bärgning samt plogning pågår på flertalet ställen, framhåller myndigheten.

För närvarande hoppas Trafikverket att trafiken kan komma igång igen klockan 09 – men det är enbart en preliminär prognos.

Inleder evakuering

Drabbade bilister på sträckan uppger på morgonen att de suttit fast i köer i över sex timmar.

Efter Gävle började köbildningen. Först stod vi still i två timmar, sedan kom en bärgare och drog bort en bil och då kunde vi köra typ 100 meter innan vi blev stående igen, säger bland annat Jennie Söderberg, som suttit fast hela natten, till Expressen.

Enligt Jennie är det en stor utmaning att överhuvudtaget hålla sig vaken. Hon riktar skarp kritik mot Trafikverket.

– Det är för dåligt av Trafikverket att de inte har kunnat röja. Vi bor uppe i Norrland och ska vi ha ett levande land så måste vi som bor där kunna vara på jobbresor i södra Sverige och sen kunna ta oss hem. 

Strax före klockan 09 meddelar Trafikverket att bandvagnar sätts in för att evakuera folk från vägen, rapporterar SVT.

– De kan inte flytta på bilar eller lastbilar men de kan transportera förnödenheter och evakuera människor om det skulle behövas, säger myndighetens presskommunikatör Felicia Danielsson till kanalen.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Organge varning

För närvarande gäller ingen vädervarning för snön i norra Sverige under torsdagen. Det gör det däremot i Götaland. 

I sju län, Skåne, Halland, Blekinge, Kronoberg, Jönköping, Kalmar och Östergötland, råder gul varning för snöfall fram till och med klockan 23 ikväll.

– Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon, framhåller SMHI och fortsätter:

Dessutom har orange varning, den näst högsta varningsnivån, utfärdats i norra Kalmar län. Folk i området uppmanas att inte ge sig ut på vägarna.

– Snöfallet drar långsamt norrut, vilket gör att de norra delarna av varningsområdet berörs först från sennatten mot torsdag. De största mängderna väntas i östra delen av varningsområdet.

LÄS OCKSÅ: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds

Arkivfoto: A. Fastovets

Text: Redaktionen