Polisen vädjar om hjälp – jagar maskerade rånare

2023 06 02

Flera personer larmade polisen när maskerade rånare slog till mot en matbutik på torsdagskvällen.

Händelsen utspelade sig i Söderköping som ligger mellan Norrköping och Valdemarsvik i östra Östergötland.

Ringde SOS

En rad personer befann sig i anslutning till mataffären när de maskerade rånarna tog sig in i butiken.

Det uppstod givetvis stor oro i samband med rånet men flera personer klarade trots pressen av att slå larm och ringa SOS Alarm.

– Flera larmsamtal [har inkommit] om ett pågående rån i mot en matbutik Söderköping, rapporterar Norrköpingspolisen.

Hotade personalen

Antalet rånare uppges ha varit två stycken och läget var extra hotfullt då de använde ett föremål som uppfattades som mycket otäckt av de drabbade personerna i närheten.

– Två maskerade gärningsmän ska ha hotat butikspersonal.

– Med pistolliknande föremål, uppger Norrköpingspolisen.

Polisen hann inte fram

Trots att rånarna hade med sig vad som uppfattades kunna vara ett vapen så lyckades de aldrig tvinga till sig några kontanter av butikspersonalen,

– De ska ej lyckats få med sig några pengar eller föremål, framhåller polisen.

Efter rånförsöket lämnade de båda gärningsmännen butiken innan polisen hade hunnit fram.

Omfattande jakt

Polismyndigheten inledde genast en omfattande jakt på de skyldiga.

Och ganska snart kunde en person som misstänks för deltagande i rånet fångas in.

– En person just nu gripen misstänkt för brottet, rapporterar polisen.

Jakten på den andra rånaren pågår som bäst.

– Polis letar fortfarande efter en gärningsman, enligt Norrköpingspolisen

Vädjar till allmänheten

Polisen går nu ut med en vädjan till allmänheten.

– Har du viktiga uppgifter att lämna kopplat till ärendet så kontakta polis på plats eller 112, betonar polisen.

Förhoppningen är att någon i Söderköping med omnejd ska ha uppmärksammat något som kan vara av värde i jakten på den andra rånaren.

Vissa fynd redan säkrade

Polisen har redan fått fram en del värdefull information.

– Vissa fynd har gjorts som kan misstänkas ha koppling till ärendet, framför polisen.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


21 februari 2026

UPPGIFTER: Zelenskyj uppgiven – ”alla är i chock”

2026 02 21

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyjs kamp för fred har varit lång och svår.

Och mycket tyder på att den fortsätter under en längre tid framöver.

Fredssamtalen med Ryssland och USA har inte nått de resultat som den ukrainske presidenten hoppats på.

Nu växer frustrationen hos Zelenskyj, erfar Wall Street Journal.

”Alla är i chock”

Under ett möte med Ukrainas toppolitiker i veckan ska presidenten gett uttryck för sin uppgivenhet.

– Där meddelade Zelenskyj att förhandlingarna hade misslyckats och att de borde lägga upp en plan för de kommande tre åren av kriget. Alla är i chock, säger tidningens korrespondent Bojan Panczevski med hänvisning till källor med insyn, rapporterar Iltalehti.

Tappat förtroendet för USA

Den treåriga planen syftar till den tid som är kvar av Donald Trumps mandatperiod.

Under mötet ska Zelenskyj också uppgett att hans förtroende för Donald Trump håller på att ta slut.

– Zelenskyj har också sagt att han har tappat förtroendet för att Trumps USA skulle gå med på att erbjuda säkerhetsgarantier som är avgörande för Ukraina, uppger Bojan Panczevski.

– Zelenskyj hoppas troligen att nästa amerikanska administration kommer att stödja Ukraina mer än Trump.

LÄS OCKSÅ: Enorma summan USA kan tvingas betala tillbaka

Strida i flera år

I veckan gick befälhavaren för Ukrainas nationalgarde, Oleksandr Pivnenko, ut och meddelade att landet är förberett på att försvara sitt land under flera år framöver.

– Vi kommer att kunna slåss i flera år till, hundra procent. Men krig borde ta slut förr eller senare, säger han, till BBC.

EU planerar nytt sanktionspaket mot Ryssland

EU planerar för ett nytt sanktionspaket mot Ryssland, enligt Europeiska kommissionens vice ordförande Kaja Kallas.

– Sanktionerna fungerar, de skadar allvarligt den ryska ekonomin, och varje ny åtgärd begränsar dess förmåga att föra krig ytterligare, säger hon, rapporterar Reuters.

Unionens utrikesministrar planerar att mötas i kommande vecka för att arbeta vidare med sanktionsförslaget.

LÄS OCKSÅ: Åkeri går i konkurs

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


28 oktober 2025

Ny regel införs för sjukpenning

2026 02 21

Nu ändras reglerna för de som har sjukpenning.

Från och med den 1 mars kan anställda som får hel sjukpenning prova att jobba utan risken att sjukpenningen dras in.

Detta meddelar Försäkringskassan.

Nytt regelverk

Försäkringskassan har meddelat att reglerna för sjukpenning kommer att förändras, med målet att sänka tröskeln för att komma tillbaka i arbete.

Tidigare har många som varit helt sjukskrivna tvekat inför att testa sin arbetsförmåga av rädsla för att Försäkringskassan ska dra in sjukpenningen om försöket inte skulle fungera.

Nu ska detta bli lättare.

– Att tillsammans med sin arbetsgivare kunna hitta sätt att bryta en sjukskrivning är viktigt. Jag tror att arbetsprövning kommer vara en viktig pusselbit för att underlätta återgång i arbete, säger Ulrika Havossar, avdelningschef på Försäkringskassan.

LÄS MER: Enorma summan USA kan tvingas betala tillbaka

Så fungerar arbetsprövning

De nya reglerna innebär att en anställd som är beviljad sjukpenning kan arbetspröva på heltid för att testa hur mycket och hur länge man faktiskt klarar av att arbeta, utan att sjukpenningen påverkas.

Detta görs i samråd med arbetsgivaren och Försäkringskassan måste informeras innan arbetsprövningen börjar.

– Du kan prova att jobba när du är beviljad hel sjukpenning. Det är helt frivilligt – du och din arbetsgivare kommer överens om när du ska arbetspröva och vad du ska göra, meddelar Försäkringskassan.

För att vara godkänd för arbetsprövning måste personen vara helt sjukskriven och ha hel sjukpenning beviljad för den period som prövningen planeras att pågå.

En sådan period räknas som 14 kalenderdagar, och det går att göra två sådana perioder under ett år.

Viktigt att följa reglerna

Den som börjar jobba utan att ha meddelat Försäkringskassan i förväg riskerar att förlora försäkringsskyddet som gäller under arbetsprövningen.

Försäkringskassan varnar också att den faktiska arbetsinsatsen kan påverka rätten till sjukpenning om villkoren inte är uppfyllda.

Reglerna är utformade för att ge personer som är långtids‑ eller helt sjukskrivna större trygghet när de gradvis testar sin arbetsförmåga, utan att behöva vara rädda för att förlora sin sjukpenning direkt.

LÄS MER: 21 procent dyrare på en månad – käftsmäll för hushållen

Foto: Försäkringskassan

Text: Redaktionen