JUST NU: Polisen vädjar om hjälp – 2-åring försvunnen

2023 04 30

Polismyndigheten går nu ut med en vädjan till allmänheten.

Man hoppas på att folk ska höra av sig om man har sett eller hört något om en liten pojke som har försvunnit.

Leopardmönster och svarta jeans

Barnet har försvunnit från sitt hem i Småland. Det handlar närmare bestämt om Strömsnäsbruk som ligger i Markaryd kommun mellan Ljungby och Hässleholm.

– Pojken är klädd i en t-shirt med leopardmönster och svarta jeans, rapporterar polisen.

Han befann sig vid sin bostad omkring klockan 15.30 på söndagseftermiddagen.

Men därefter är hans spårlöst försvunnen.

Hund och helikopter

En omfattande polisinsats har nu satts in jakten på den försvunna 2-åringen.

– Polisen är på plats i Strömsnäsbruk med en större resurs för att eftersöka, förklarar Kronobergspolisen.

För att öka chansen att finna barnet har polisen försökt få in ytterligare manskap.

Bland annat har man kallat in folk från räddningstjänsten som hjälper till i sökandet.

– I arbetet används bland annat hund och helikopter, framhåller polisen.

Snabb insats viktig

När människor och inte minst barn försvinner så är det viktigt att så snabbt som möjligt sätta in resurser då man ofta har betydande möjlighet att nå framgång i ett tidigt stadie i sökandet.

Men hur omfattande insatser polisen och räddningstjänsten än kan göra så visar historien att det ofta är allmänheten som kan hjälpa till med avgörande information.

Vädjar om hjälp

Därför vänder sig nu polisen till alla i regionen och vädjar om hjälp.

– Ser du eller har sett pojken idag, vänligen ring 112 och begär Polisens regionledningscentral, framhåller Kronobergspolisen.

Uppdatering

Sökinsatsen fick senare på kvällen ett lyckligt slut.

– Pojken är anträffad välbehållen av en hundpatrull, cirka 300 meter från hemmet, rapporterar polisen.

– Polisen tackar för visat engagemang.

Markaryd har drabbats av ytterligare en person som har försvunnit nyligen.

Fallet skiljer sig dock mycket från den försvunna 2-åringen. Det handlar om 63-åriga Ulf Erlingsson som försvunnit i Colombia.

Kidnappad

Han har kidnappats rapporterar Smålänningen men nu har nytt hopp tänts om att finna honom.

Han kan nämligen var vid liv.

– Det pekar ett meddelande på som skickats av kidnapparna, uppger tidningen.

Gerillagruppen ELN uppger att de kidnappat Markarydsbon.

Amerikanska FBI är inkopplad på fallet såväl som svensk och colombiansk polis, rapporterar Aftonbladet.

Arkivfoto: N. Jonasson

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


Kivra går ut med varning – “Skickas ut slumpmässigt”

2025 12 22

Kivra går ut med en varning för bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att drabba svenskarna.

Välkända varumärken kapas återkommande av bedragarna som försöker vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Nu är det Kivra som tvingas gå ut och varna för pågående bedrägerier.

Kivra varnar

Sms utfärdas till intet ont anande svenskar om ett “Kivra-kort”.

Men det rör sig om bedrägerier, konstaterar den digitala brevlådan.

– Har du fått ett SMS om "Kivra-kortet"? Detta är ett bedrägeriförsök där bedragarna använder vårt namn men det finns ingen koppling till Kivra, varnar Kivra.

– SMSen skickas ut slumpmässigt. Ring inte numret de anger men rapportera gärna SMSet till din operatör.

Så kan det se ut

Så här kan ett exempel på bedrägeriet se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt virtuella kort har nu aktiverats. Vid frågor eller ytterligare information rekommenderar du att du kontaktar vår kundsupport.

Ett nummer medföljer i meddelandet som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska ringa upp.

Den som får den här typen av sms bör radera det direkt – och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Meddelande dyker upp i mejlkorgen – radera det direkt

92 miljoner samtal

Bedrägerierna kommer i olika former – bland annat som sms, mejl eller telefonsamtal.

Under 2025 har Telia stoppat 92 miljoner bedrägerisamtal, vilket är en ökning med 70 procent från i fjol.

Tre i sekunden

Det innebär att tre försök i sekunden eller nästan nio samtal per svensk aldrig når fram till kunderna.

– Vår data visar att bedragarna försöker ännu mer när de upptäcker att de blir stoppade, säger Amanda Landqvist, ansvarig för Telias bedrägeribekämpning.

– Utöver ny teknik och samarbete bidrar det också till den extrema ökningen till 92 miljoner stoppade bedrägerisamtal. Nu stoppar vi tre samtal i sekunden, och vi kommer inte att ge oss. Det här är en kamp om tryggheten för våra kunder och vårt digitala samhälle.

Läs mer: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det

Foto: Kivra

Text: Redaktionen