JUST NU: Polisen vädjar om hjälp – 2-åring försvunnen

2023 04 30

Polismyndigheten går nu ut med en vädjan till allmänheten.

Man hoppas på att folk ska höra av sig om man har sett eller hört något om en liten pojke som har försvunnit.

Leopardmönster och svarta jeans

Barnet har försvunnit från sitt hem i Småland. Det handlar närmare bestämt om Strömsnäsbruk som ligger i Markaryd kommun mellan Ljungby och Hässleholm.

– Pojken är klädd i en t-shirt med leopardmönster och svarta jeans, rapporterar polisen.

Han befann sig vid sin bostad omkring klockan 15.30 på söndagseftermiddagen.

Men därefter är hans spårlöst försvunnen.

Hund och helikopter

En omfattande polisinsats har nu satts in jakten på den försvunna 2-åringen.

– Polisen är på plats i Strömsnäsbruk med en större resurs för att eftersöka, förklarar Kronobergspolisen.

För att öka chansen att finna barnet har polisen försökt få in ytterligare manskap.

Bland annat har man kallat in folk från räddningstjänsten som hjälper till i sökandet.

– I arbetet används bland annat hund och helikopter, framhåller polisen.

Snabb insats viktig

När människor och inte minst barn försvinner så är det viktigt att så snabbt som möjligt sätta in resurser då man ofta har betydande möjlighet att nå framgång i ett tidigt stadie i sökandet.

Men hur omfattande insatser polisen och räddningstjänsten än kan göra så visar historien att det ofta är allmänheten som kan hjälpa till med avgörande information.

Vädjar om hjälp

Därför vänder sig nu polisen till alla i regionen och vädjar om hjälp.

– Ser du eller har sett pojken idag, vänligen ring 112 och begär Polisens regionledningscentral, framhåller Kronobergspolisen.

Uppdatering

Sökinsatsen fick senare på kvällen ett lyckligt slut.

– Pojken är anträffad välbehållen av en hundpatrull, cirka 300 meter från hemmet, rapporterar polisen.

– Polisen tackar för visat engagemang.

Markaryd har drabbats av ytterligare en person som har försvunnit nyligen.

Fallet skiljer sig dock mycket från den försvunna 2-åringen. Det handlar om 63-åriga Ulf Erlingsson som försvunnit i Colombia.

Kidnappad

Han har kidnappats rapporterar Smålänningen men nu har nytt hopp tänts om att finna honom.

Han kan nämligen var vid liv.

– Det pekar ett meddelande på som skickats av kidnapparna, uppger tidningen.

Gerillagruppen ELN uppger att de kidnappat Markarydsbon.

Amerikanska FBI är inkopplad på fallet såväl som svensk och colombiansk polis, rapporterar Aftonbladet.

Arkivfoto: N. Jonasson

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen