Polisen upprörda – vädjar till föräldrar

2023 10 15

Polisen riktar nu uppmaningar till Sveriges föräldrar.

Gängbrottsligheten fortsätter skapa oro på flera håll runt om i landet.

Återkommande sprängningar och skjutningar har lett till att flera oskyldiga liv tagits, och september var en mörk månad i Sverige.

Många av våldsdåden kopplas till det gängbråk som involverar den kurdiska räven Rawa Majid, där bland annat barn och ungdomar använts för att genomföra dåden.

Nu går polisen ut med en skarp uppmaning till föräldrar, rapporterar Sveriges Radio.

Vädjar till föräldrar

Polisens uppmaning handlar om att föräldrarna måste bli bättre på att hålla uppsikt över sina barn.

Alexander Masson, chef för polisens ungdomsbrottsutredningar i Örebro, är upprörd.

– De enda som någonstans kan upptäcka det här är de som står barnen närmast, föräldrar, anhöriga, vänner, säger han till SR.

Finns tecken

Masson förklarar att det finns en del tecken som föräldrar och anhöriga kan behöva hålla utkik efter.

– Om barnet börjar ljuga för dig, du ska titta på om barnet kommer hem med dyrare kläder som man kanske inte haft råd att köpa sedan tidigare.

En annan sak att hålla koll på är om barnet tar emot Swishbetalningar som är onormalt stora eller återkommande.

Prata med andra

Polismyndigheten framhåller i kampanjen “Gängsnacket” att allt för många barn, vissa så unga som 10-12 år, dras in i gängkriminaliteten.

– Ett första steg är att börja prata med andra vuxna och med ditt barn. Det finns också många aktörer i samhället som är vana vid att stötta och hjälpa.

Runt skolor eller i centrum

De förklarar att det kan vara bra att vara uppmärksam på vissa mönster som kan tillkomma i barnets vardag.

– Personer som är kriminella, eller som umgås med kriminella, kan finnas runt skolorna, i centrum eller nära din bostad. Ofta handlar det om äldre ungdomar som låtsas vara kompisar till ditt barn. 

– De kan till exempel bjuda på pizza och läsk, ge komplimanger och presenter. Eller erbjuda skjuts. Gängen ger barnet en känsla av gemenskap.

Arkivfoto: Polisen Göteborg City FB

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen